مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله آفت شانکر Ceratocystis

آفت شانکر Ceratocystis

14 آگوست 2021
0 2130
آفت شانکر Ceratocystis

آفت شانکر Ceratocystis یکی از مخرب‌ترین و.آسیب رسانترین بیماری در درختان.میوه به شمار می‌آید. بیماری شانکر باکتریایی به دلیل آسیب مستقیم.به ساختار درختان و نهال‌های تازه.کاشته شده می‌تواند باعث افت شدید عمر مفید.یک درخت در باغات شود.

مهمترین دلایل بیماری شانکر دو عامل اصلی دارد:

  • رطوبت بالا و کود دهی نامتناسب
  • عامل بیماری‌زای باکتریایی – قارچی

از علل اصلی در.ایجاد و توسعه بیماری شانکر باکتریایی در.درختان میوه هستند. کوددهی نامتناسب.نقش به مراتب بیشتری در ایجاد و توسعه.بیماری آفت شانکر Ceratocystis دارد چرا که عملا امکان کنترل کامل شرایط محیطی و.میزان رطوبت محیط در کشت‌های باغی عملا وجود ندارد.و کنترل همه عوامل موثر در افزایش.میزان رطوبت محیط اطراف درخت مخصوصا.محدوده سایه انداز سخت است.

ولی می‌توان با کوددهی به موقع.و متناسب با احتیاجات نهال و درخت و.رعایت اصول آبیاری و حذف علف‌های هرز و پوشش‌های اضافی.سبز در محدوده سایه انداز درخت از.بروز بیماری شانکر باکتریایی پیشگیری کرد.

آفت شانکر Ceratocystis

آفت شانکر Ceratocystis

چرا باید از آفت شانکر ترسید؟

بروز بعضی از بیماری‌های رابطه مستقیم با عمر درخت دارد به عبارت ساده‌تر بروز این بیماری‌ها باعث کاهش عمر مفید درختان می‌شود که بیماری شانکر باکتریایی یکی از این بیماری‌ها است.

اگر بیماری شانکر باکتریایی به موقع درمان نشود و قسمت‌های آسیب دیده از این بیماری به موقع ترمیم نشود در کوتاه مدت درخت از بین خواهد رفت، به همین دلیل باید از بیماری شانکر باکتریایی ترسید و هر چه سریعتر نسبت به از بین بردن و ترمیم بافت‌های آسیب دیده اقدام کرد.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که بیماری شانکر باکتریایی درمان قطعی ندارد. ولی باید بگوییم که شاید قبلا درمانی برای بیماری شانکر باکتریایی وجود نداشت ولی در حال حاضر و با توجه به پیشرفت‌های حاصل شده در تولید نهاده‌های کشاورزی مانند کود-سم‌ها، امکان درمان قطعی بیماری شانکر باکتریایی وجود دارد.

چرا که بزرگ‌ترین معضل و نارسایی در روش‌های سنتی مبارزه با شانکر باکتریایی در گذشته، عدم توانایی از بین بردن عوامل بیماری‌زا در بافت‌های عمیق داخلی بود که در حال حاضر این امکان وجود دارد و تمامی عوامل بیماریزای دخیل در بیماری شانکر باکتریایی در تمامی سطوح قابل از بین بردن بوده و بافت‌های آسیب دیده ترمیم می شوند.

بررسی روش‌ های مقابله با شانکر و معایب آن

بیشتر روش‌های سنتی در مبارزه با شانکر باکتریایی تمیز کردن محدوده به شانکر باکتریایی از شیره و استفاده از سموم قارچ‌کش حاوی مس بصورت تنه مالی است که در این روش استفاده برای ثابت کردن این مواد روی تنه دارای شانکر از چسب باغبانی استفاده می‌شود.

استفاده از سم و قارچ‌کش‌ها بصورت تنه‌مالی دارای محدودیت‌هایی است. استفاده از قارچ‌کش‌های قوی به صورت تنه مالی، پوست آن محدوده را کاملا تخریب می‌کند و باعث ایجاد استرس شدیدی برای درخت خواهد شد. به همین خاطر استفاده از این روش توصیه نمی‌شود. و در حالت اجبار، استفاده از سموم برای مقابله با شانکر در دوره‌ای توصیه می‌شود درخت فعالیت کمی دارد (ابتدای بهار یا پاییز).

از طرف دیگر به دلیل عدم امکان نفوذ سموم و قارچ‌کش‌ها به عمق، عوامل بیماریزا فقط در سطح تنه از بین خواهد رفت و عوامل بیماری‌زا در داخل تنه باقی خواهند ماند. این مورد یکی از علل است که بعضی از کارشناسان مقابله با بیماری شانکر باکتریایی را غیرعملی می‌دانند.

آفت شانکر Ceratocystis

آفت شانکر Ceratocystis

روش نوین مبارزه با آفت شانکر Ceratocystis

این روش در مقایسه با روش سنتی دارای تفاوت‌های زیاد است. روش جدید بر سه اصل:

  • از بین بردن عوامل بیماری ‌زا در همه سطوح (حتی عمق تنه)
  • ترمیم بافت‌ های آسیب‌ دیده
  • افزایش قدرت خود ایمنی درخت

استوار بوده و به همین دلیل این روش نتیجه‌بخش می‌باشد. علت اثربخشی این روش جدید به دلیل رفع مشکل بصورت اساسی و کمک به درخت برای برگشت به حالت طبیعی است. این در حالی است که در روش‌های سنتی هیچ توجهی به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و افزایش قدرت خود ایمنی درخت نمی‌شود و حتی خود عوامل بیماری‌زا هم بصورت کامل از بین نمی‌روند.

دلیل ایجاد آفت شانکر Ceratocystis چیست؟

آفت شانکر Ceratocystis یکی از آفات درخت بادام است که به دلایل مختلفی ایجاد می شوند که این دلایل شامل: عدم تغذیه مناسب، آبیاری نامنظم، عوامل قارچی و باکتریایی (که مشخصه بارز علایم ایجاد شده توسط عوامل باکتریایی ایجاد شانکرهمراه با صمغ و شیرابه روی قاعده ی سیخک هااست)، زخم های هرس و محل پیوند ها است.

نکته قابل ذکر در تشخیص این شانکرها و کنترل به موقع آنها این است که شانکرهای باکتریایی غالبا به سمت بالایی درخت ایجاد می شوند تا تنه درخت و شانکرهایی که همراه با صمغ هستند در قسمت پایینی تنه بدلیل تنش ایجاد شده بخاطر سن درخت، تغذیه و بویژه آبیاری نامنظم است که ترک ایجاد شده و جایگاهی برای سوسکهای پوستخوار می شوند.

نتیجه گیری

امروزه بیشتر بیماری‌های درختان بادام شناسایی شده و برای آن‌ها روش درمان معرفی شده است. روش درمان میتوان به صورت پیشگیری از ابتلا و یا بریدن شاخه و اندام‌های آلوده درخت باشد و یا به صورت محلول پاشی با سم مخصوص انجام گیرد. توجه داشته باشید که هرگز در مصرف سم زیاده روی نکنید.

سم‌ها برای درخت بسیار خطرناک بوده و مصرف بیشتر از حد آن میتواند باعث خشکی درخت و یا آلوده شدن میوه ی آن بشود. حداقل دو هفته الی یک ماه پس از سمپاشی از میوه ی درخت استفاده نکنید. در برخی از اوقات با یکبار سمپاشی ممکن است بیماری به طور کلی از بین نرود. از این رو در فواصل اعلام شده و به صورت مرتب سمپاشی را ادامه دهید

خرید نهال بادام از نهالستان معتبر میتواند باعث کاهش خطرات و ریسک‌های بیماری شود. نهالستان‌های معتبر معمولا برای نهال‌ها ضمانتامه و برگ سلامت صادر میکنند.

نهالستان پالیز نهال با بیش از نیم قرن تجربه در حوزه فروش انواع ارقام نهال بادام دارای شناسنامه‌ی معتبر و شماره ثبت اختراع به عنوان بزرگترین نهالستان بادام در شمال غربی کشور شناخته میشود.

جهت افزایش رفاه حال مشتریان این نهالستان امکان ثبت سفارش به صورت تلفنی و یا آنلاین و یا حضوری را برای باغداران عزیز فراهم نموده است. ارائه‌ی مشاوره رایگان در حوزه خرید نهال بادام و همچنین پاسخگویی به سوالات باغداران درباره‌ی نحوه‌ی کاشت بادام توسط متخصصین باغداری در پالیزنهال وجود دارد. گواهی سلامت نهال و ضمانتامه‌ی معتبر به همراه نهال‌ها ارسال میشود تا باغداران را از خرید بهترین نهال بادام آسوده خاطر نماید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *