آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن موضوعی است که در این مقاله درباره آن صحبت خواهد شد. مگس گیلاس در ایران فراوان است و خسارت این آفت مربوط به لاروهای آن است که از گوشت تغذیه می کنند.
مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن چیست؟

آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن چیست؟

30 آگوست 2021
0 1973
آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن چیست؟

آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن موضوعی است که در این.مقاله درباره آن صحبت خواهد شد. مگس گیلاس در ایران.فراوان است و خسارت این.آفت مربوط به لاروهای آن است.که از گوشت تغذیه می کنند.

لاروها با ترشحات مخصوص.خود باعث تخریب بافت ها.می شوند و یک نوع رسیدن.بی موقع و حتی لهیدگی.ایجاد می کنند. بعلاوه وجود بقایا و فضولات.آنها همراه با خود کرمها میوه ها را عملا.غیر قابل استفاده میکنند .بطور کلی خسارت این آفت.روی میوه های دیر رس و آلبالو بیشتر است.

بعلاوه در مورد واریته های.مختلف گیلاس از نظر میزان آلودگی.اختلاف فاحش مشاهده می شود. اصولا واریته های با پوست نازک ولطیف نسبت به واریته هایی که میوه دارای پوست ضخیم است مقاومت کمتری دارند . خسارت این آفت در اکثر نقاط میوه خیز ایران مشاهده میشود ودر بعضی از مواقع خیلی شدید است.

در پارهای از نشریات خارجی این آفت روی گوجه و آلو وحتی گلابی نیز ذکر شده است. که این مورد باید دقیقا بررسی شود تا خسارت این آفات با خسارت مگس مدیترانه اشتباه نشود میوه های آلوده از روی رنگ مات میوه در محل آلودگی و فشردگی مختصر آن مشخص می شوند .

بیولوژی و مشخصات مگس گیلاس

مگس گیلاس زمستان را به صورت شفیره (پویاریم) و به شکل کپسول های قهوه ای رنگ و بیضی شکل بطول 4 تا 6 میلیمتر در زیر خاک می گذرانند. حشرات کامل که کمی کوچکتر از مگس خانگی هستند در اواسط بهار تا اواخر بهار مصادف با آبدار شدن میوه نهال گیلاس ظاهر میشوند این حشرات به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه مات هستند.

پشت سینه در عقب زرد رنگ است و روی شکم در بعضی گونه ها تعدادی خطوط سفید رنگ عرضی مشاهده میشود که وسیله تشخیص است.درگونه (R.cingulata) این نوارها به تعداد چهار عدد می باشد.ولی در R.cerasi این خطوط دیده نمی شود. بر عکس در این گونه روی صفحه پشت سینه چهار نوار طولی روشن دیده می شود.

بالها شفاف است ولی در روی آن تعدادی نوارهای دودی رنگ وجود دارد که مجموعا عدد 118 را روی بال مجسم میکند.پاها وشاخک ها در این گونه نارنجی رنگ می باشد.حشره ماده در انتهای شکم مجهز به تخم ریز کشیده و نوک تیز می باشد بدان وسیله تخم های خود را در نسج نبات قرار می دهد.

آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن

آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن

بیولوژی و مشخصات شفیره

حشرات کامل پس از ظاهر شدن مقداری از مایعات روی برگها و گیاهان دیگر تغذیه می کنند و پس از جفت گیری تخمهای خود را داخل نسج میوه قرار می دهند بر خلاف مگس مدیترانه در این آفت معمولا در داخل هر میوه یک لارو دیده می شود ولی گاهی چندین کرم هم دیده شده که شاید نتیجه تخمریزی چند حشره ماده در یک میوه باشد. تخم مگس گیلاس سفید رنگ و به طول 2 میلی متر می رسد .

هر حشره ماده حدود 70 تا100 تخم می گذارد دوره تغذیه لاروها معمولا کوتاه است و از 20 روز هم تجاوز نمی کند لاروها سفید رنگ با قسمت قدامی باریک و قطعات دهانی سیاه رنگ می باشد.

میوه های آلوده به سادگی از روی رنگ مات میوه در آلوده و فشرده مختصر آن مشاهده می شود لاروها پس از تکمیل دوران تغذیه میوه را ترک کرده و داخل خاک می شوند و به مدت کوتاهی بحالت پویاریم در می آیند این حشره هم در سال فقط یک نسل دارد. شفیره بیضوی شکل به طول 3-5 میلی متر و به رنگ قهو ه ای روشن است.

علائم خسارت آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن

لارو جوان پس از تفریخ تخم، ضمن تغذیه در درون میوه آلوده فضولات خود را نیز همانجا بجا گذاشته و به این وسیله تخریب بافت میوه تشدید می شود. بر این اساس، بخشی از میوه آلوده که محل فعالیت لارو آفت است حالت لهیدگی پیدا می کند. این حالت در ارقام میوه درشت مانند تک دانه، به سادگی از بیرون قابل رویت نمی باشد.

اما پس از شکافتن میوه، می توان آلودگی را مشاهده کرد. لارو پس از اتمام تغذیه، میوه را ترک کرده و از نظر رفتاری، بدن خود را به صورت خمیده در آورده و خود را بر روی زمین پرتاب میکند. سپس به درون خاک رفته و تبدیل به شفیره می شود. شفیره مذکور تا اواسط اردیبهشت، به همان حال مانده و بسته به منطقه همزمان با تغییر رنگ ارقام دیررس، به حشره کامل تبدیل و چرخه تکرار می گردد.

آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن

آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن

مدیریت کنترل آفت مگس گیلاس و نحوه مبارزه با آن

کنترل آفت به روش های مختلف زراعی، فیزیکی و شیمیائی امکان پذیر است.

  • کننرل زراعی:

انجام شخم پاییزه به تنهایی و همراه با دادن پخاب زمستانه (در مناطق سردسیر) باعث از بین رفتن بخش زیادی از فرم زمستان گذران آفت می شود. این روش زمانی نتیجه مطلوب می دهد که کل سطح باغ بخصوص اطراف تنه درختان نیز شخم یا بیل زده شود، زیرا بیشترین میزان از فرم زمستانه آفت در آن منطقه قرار گرفته است. همچنین لازم است این کارها به صورت فراگیر و توسط همه باغداران انجام شود تا از جابجایی حشرات بین باغات مختلف جلوگیری گردد.

  • کنترل فیزیکی:

حشرات کامل آفت به رنگ زرد جلب می شوند. آویزان کردن تله های زرد رنگ به همراه ماده جلب کننده مخصوص (استئارات آمونیوم) قبل از تغییر رنگ ارقام دیررس می تواند آلودگی زیر ۵۰٪ را کنترل نماید. از آنجا که در فواصل نزدیک، قره بینایی حشره در جلب آنها به تله رنگی بیشترین تاثیر را دارد.

بنابراین بهتر است تله ها در ضلع جنوبی درختان نصب شوند. همچنین لازم است برگ های اطراف تله ها حذف شوند تا در اثر وزش باد، تله از حالت عمودی خود خارج نگردد. چنانچه سطح چسبنده تله با برگ یا هر شی دیگراشغال شود، لازم است سریعا حذف شوند. ترکیب روش های زراعی و فیزیکی، در صورتی که به صورت فراگیر انجام شوند می توان آلودگیهای شدید را نیز کنترل نمود

  • کنترل شیمیائی:

اصولا کنترل شیمیائی آخرین راه کنترل آفات است. از آنجا فاصله بین تغییر رنگ تا برداشت محصول بسته به رقم بطور متوسط دو هفته است، بنابراین لازم است نوع سم (ترکیب موثر روی آفت) و زمان مصرف آن به گونه ای انتخاب شود تا در زمان برداشت و عرضه محصول به بازار، خطری متوجه مصرف کننده نگردد.

به یاد داشته باشید که در مسیر رسیدگی به درختان گیلاس و انجام کلیه اقدامات مرتبط خرید نهال گیلاس و از جمله کاشت، کوددهی، بیماری و آفت زدایی و… می‌توانید روی کمک نهالستان پالیز نهال حساب کنید. این مجموعه با ارائه مشاوره رایگان، می‌کوشد در امور رسیدگی به درختان گیلاس یاری‌رسان شما باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *