مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال انار نهال انار شیراز

نهال انار شیراز

8 جولای 2020
0 1147
نهال انار شیراز

مهمترین خصوصیات درخت نهال انار شیراز

انار میوه‌ای بسیار ارزشمند با رنگ و طعم بسیار عالی است که خواص درمانی معجزه‌گرش آن را به یک میوه پرفروش و پرطرفدار تبدیل کرده است، در ایران گونه های مختلفی از انار پرورش داده می شود که یکی از بهترین نوع آن نهال انار شیراز است. این منطقه از کشورمان از گذشته های دور یکی از مهمترین قطب های پرورشی و نیز صادراتی به حساب می رود.

سعی کرده ایم در این مطلب به دو بخش اصلی یعنی مهم ترین خصوصیات نهال انار شیراز و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از آن ببرید.

مهمترین خصوصیات درخت نهال انار شیراز

مهمترین خصوصیات درخت نهال انار شیراز

عمر مفید

نهال انار شیراز به دلیل موقعیت مناسب آب و هوایی عمری نسبتا طولانی تری دارد. این مقدار گاهی به ۱۵۰ الی ۲۰۰ یال نیز می رسد. البته بهتر است بدانید که عمر مفید و صرفه اقتصادی انار شیراز حدود بین ۴۰-۳۰ سال است. برای اینکه بتوانید در سال های سوم کاشت محصول خود را برداشت کنید بهتر است از ارقام اصلاح شده استفاده کنید.

رنگ میوه

رنگ انار شیراز نیز همانند سایر انار های موجود در بازار به رنگ قرمز است. بر روی پوسته خارجی این نوع انار معمولا لکه های سفید رنگی وجود دارد. از نظر سایز و اندازه نیز انار شیراز جزوه بزرگترین انارهای تولیدی در ایران است.

تاریخ رسیدن میوه 

انار شیراز جزوه انارهای زود بازده به شمار می رود و معمولا از سال چهارم و پنجم کاشت به بار می نشیند. این نوع انار بعد از پنج سال کاشت به توجیه اقتصادی می رسد. باغداران این شهر در اواسط مرداد ماه و اوایل شهریور ماه انار را از روی درختان برداشت می کنند.

ارتفاع درخت

مقدار رشد این نوع از انار به عوامل متعددی بستگی دارد، برای مثال می توان گفت موقعیت مناسب، خاک حاصلخیز و میزان بارندگی مناسب از عوامل مهمی است که می تواند بر ارتفاع نهال انار تاثیرگذار باشد. اگر شرایط گفته شده برای نهال انار مهیا شده باشد ارتفاع آن حداکثر به ۳ الی ۶ متر می رسد.

نهال انار شیراز

نهال انار شیراز

میزان باردهی نهال انار شیراز

به طور معمول میزان باردهی انار شیراز، در هکتار بیش از ۱۵ تن می باشد. برای اینکه این میزان باردهی به واقعیت تبدیل شود، نیاز است تا باغدار شرایط مورد نیاز را برای آن مهیا کند، از مهمترین عواملی که بر میزان باردهی انار شیراز تاثیر مستقیمی دارد، می توان به نوع خاک، میزان آبیاری دوره ای، هرس، سمپاشی و … اشاره کرد. اگر موارد گفته شده با اصول بهتری انجام شود این مقدار به ۲۰ تن در هکتار می رسد.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

انار درختی است که بیشتر در محیط های گرمسیری خوب رشد می کند و میزان تحمل سرمای آن خیلی کم است. بسته به گونه نهال انار میزان تحمل آنها در زمستان های سخت از ۱۵ – ۱۸ درجه سانتی گراد است؛ و نیز مقدار تحمل گرمای تابستان آن نیز ۳۰ الی ۴۵ درجه است.

فواصل کاشت نهال انار شیراز

فواصل کاشت نهال انار شیراز

نحوه رسیدگی و عمل آوری نهال انار شیراز

شرایط محیط کاشت

بهترین و مناسب ترین مکان برای کاشت انار مناطق گرمسیری است. در این مناطق انار بیشترین باردهی را دارد و عمر آن نیز بسته به گونه آن تا ۱۰۰ سال نیز می رسد. نکته مهم در کاشت نهال انار  این است که سعی شود در موقع کاشت قطر و عمق چاله های مختص کاشت انار را به صورت حداقل ۸۰*۱*۱ در نظر گرفته می شود تا بتواند رشد خوبی داشته باشد.

فواصل کاشت

برای کاشت نهال انار شیراز در زمین های مسطح و غیر شیبدار بهتر است فاصله آنها را ۳*۳ متر در نظر بگیرید؛ اما اگر زمین شما در معرض باد قرار و به صورت شیبدار است، باید فاصله آن را حدود ۳*۲ در نظر گرفته شود.

نیاز به آبیاری

این نوع انار حداقل به ۲۲۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ متر مکعب آب نیاز دارد تا بتواند به خوبی رشد کند و به بار نشیند. این مقدار در آبیاری قطره ای به حدود ۷۵۰۰ تا ۱۳۰۰۰ متر مکعب در هکتار می رسد. بهترین روش برای آبیاری نهال انار شیراز استفاده از آبیاری قطره ای است. با این نوع آبیاری علاوه بر افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی ۵۰ تا ۶۰ درصدی آب محصول درخت نیز کیفیت خوبی خواهد داشت.

نحوه عمل آوری نهال انار شیراز

نحوه عمل آوری نهال انار شیراز

نیاز به سمپاشی

معمولا توصیه می شود از سموم شیمیایی برای از بین بردن آفات درخت انار استفاده نشود و بهترین راهکار برای آن، استفاده از کود های حیوانی و نیز دوری از آبیاری نامنظم و استفاده از گونه های اصلاح شده انار شیراز است؛ اما اگر نیاز شما برای از بین بردن آفات جدی باشد بهتر است از سمپاشی با بردوفیکس استفاده کنید.

هرس

هرس به موقع نهال انار می تواند علاوه بر زیاد کردن عمر مفید درخت بر میزان باردهی آن نیز تاثیر بگذارد. بهترین روش برای هرس درخت انار، فرم گيري صحيح و مراقبت از درخت در سال هاي اوليه کاشت است.

 

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *