مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله ارقام نهال هلو چه ویژگی هایی دارند؟

ارقام نهال هلو چه ویژگی هایی دارند؟

7 نوامبر 2021
0 1470
ارقام نهال هلو چه ویژگی هایی دارند؟

ارقام نهال هلو موضوع این مقاله است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از ارقام و نژاد های متفاوت این میوه تابستانی آشنا کنیم. هلو درختی نسبتا کم عمر است که دارای اندازه متوسط تا کوچک می باشد.

هلو دارای یک هسته سخت، گوشت زرد، یا نسبتا سفید و پوستی مخملی می باشد. بر اساس چسبیدن گوشت به هسته این میوه به دو دسته هسته جدا و هسته چسب تقسیم می شوند. ارتفاع آن بین 3 تا 5 متر است . برگ های آن کنگره ای و غالبا در قاعده غده دار است. گلهایش به پنج قسمت و به رنگ صورتی کم رنگ و پر رنگ است. پوست آن پرز دار ولی در واریته شلیل صاف می باشد.

مقاومت هلو در برابر سرمای زمستانه از سیب و گلابی کمتر و تقریبا مشابه به می باشد . برای هلو سرمای کشنده معمولا حدود 21- درجه سانتی گراد است ولی اگر هوا به سرعت سرد شود در دمای 9- تا 13- درجه سانتی گراد نیز جوانه و حتی شاخه های جوان خشک می شوند. نیاز سرمایی هلو برای بیرون آمدن از استراحت زمستانه 500 تا 1000 ساعت می باشد. هلو در مقابل گرمای تابستان مقاوم تر از سیب است و در تابستان های گرم میوه های آن مانند گلابی کیفیت بهتری دارد.

ریشه هلو در برابر کمبود تهویه خاک بسیار حساس است و غرقاب شدن به شدت صدمه می بیند این درخت برای بهترین رشد به خاک های نسبتا سبک با عمق 1 تا 1/5 متر و زهکشی کامل نیاز دارد. هلو 2 تا 3 سال بعد از کشت شروع به گل دادن کرده و اولین محصول اقتصادی خود را در سال چهارم یا پنجم تولید می کند. عمر اقتصادی هلو حدود 10 سال است .

برخی از ارقام نهال هلو

نهال هلو جی اچ هیل (J.H.Hale) برای آمریکا است. عادت رشدی گسترده و رشد رویشی ضعیف دارد. شروع گل دهی اواخر فروردین و حدود 10 روز به طول می انجامد. این رقم خود عقیم بوده و به گرده افشانی نیاز دارد. از پایان مرحله تمام گل تا رسیدن میوه 120 روز زمان نیاز است. زمان رسیدن میوه ها اوایل شهریورماه است.

میوه خیلی درشت یا متوسط، شکل میوه نسبتاً گرد، رنگ پوست قرمز تند و رنگ گوشت آن زرد است. بافت میوه سفت، قابلیت حمل و نقل آن بسیار عالی است. این رقم هسته جدا و برای مصارف تازه خوری و کمپوست سازی مناسب است.

نسبت به یخبندان های شدید در اواسط زمستان و سرمای دیررس بهاره خیلی حساس است، اما نسبت به گرمای زیاد در فصل تابستان مقاوم است. این رقم به بیماری لب شتری حساس می باشد.

نهال هلو رد تاپ (Redtop)  نیز برای کشور آمریکا می باشد. قدرت رشد آن بالا و یکی از ارقام بسیار پربار هلو محسوب می شود.

شروع گلدهی از اواخر فروردین و طول دوره گلدهی حدود 10 تا 14 روز است. زمان برداشت میوه در دو مرحله صورت می گیرد. اندازه میوه متوسط ـ درشت، شکل میوه ها نسبتاً گرد و درشت، رنگ پوست صورتی و قرمز تند و رنگ گوشت میوه زرد است.

این رقم هسته جدا، بافت گوشت آن سفت و قابلیت نقل و انتقال بالایی دارد. نسبت به سرمای دیررس بهاره و دمای بالا در تابستان حساس می باشد. به بیشتر آفات و بیماری ها مقاوم بوده و حساسیت خاصی از خود نشان نمی دهد.

ارقام نهال هلو

ارقام نهال هلو

معرفی نهال هلو رد هون و هلو دکسی رد

مبداء نهال هلو رد هون (Redhaven) آمریکاست. از نظر رشد، یک رقم قوی بوده و از ارقام پربار هلو به شمار می رود. زمان گلدهی آن از اواسط تا اواخر فروردین است. طول دوره گلدهی حدود 10 روز، زمان رسیدن میوه اوایل مرداد ماه و از این نظر جزء ارقام میان رس به شمار می رود.

رسیدن میوه ها غیریکنواخت و معمولاً برداشت میوه در دو تا سه مرحله انجام می شود. شکل میوه نسبتاً گرد و کشیده و درشت، پوست به رنگ قرمز تیره و رنگ گوشت زرد، هسته نیمه جدا، بافت گوشت میوه سفت و از قابلیت حمل و نقل و انبارمانی بالایی برخوردار است.

بیشتر به صورت رومیزی و نیز در صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می گیرد. این رقم نسبت به سرمای زمستانه مقاوم بوده و به بیماری های لب شتری و لکه باکتریایی هلو حساسیت دارد.

مبداء نهال هلو دکسی رد (Dixired) هم آمریکا است. دارای عادت رشدی گسترده و قدرت رشد بالاست. شروع گلدهی این رقم اوایل فروردین و متوسط طول دوره گلدهی آن 12 روز است. زمان رسیدن میوه اواسط تیر و از این نظر یک رقم نسبتا زودرس به شمار می آید. میوه‌ها به صورت غیر یکنواخت می رسند و برداشت آن در 2 تا 3 نوبت انجام می‌شود.

میوه نسبتا درشت، شکل میوه نسبتا گرد، رنگ پوست قرمز تند با زمینه زرد، رنگ گوشت زرد با رگه های قرمز، هسته جدا، بافت میوه سفت و از قابلیت انبارمانی و حمل و نقل بالایی برخوردار است. طعم این رقم بسیار خوب و بیشتر به صورت رومیزی مورد استفاده قرار می گیرد. این رقم نسبت به سرمای دیررس بهاره حساس ولی در برابر دمای بالا در فصل تابستان تا حدودی مقاوم و نسبت به آفت آنارسیا و بیماری لب شتری نیز حساسیت دارد.

ارلی گلو یکی از ارقام نهال هلو

نهال هلو ارلی گلو (Earlyglo) برای کشور کانادا است. قدرت رشد آن متوسط و دارای تاج گسترده می باشد. گلدهی در اوایل فروردین و حدود 12 روز طول می کشد. زمان رسیدن میوه اواسط تیرماه است و از نظر زمان رسیدن یک رقم زودرس به شمار می رود. رسیدن میوه ها به صورت غیر یکنواخت بوده و برداشت میوه در 3 تا 4 مرحله انجام می شود. میوه ها کشیده و درشت، رنگ پوست زرد ـ صورتی، رنگ گوشت زرد، هسته چسبیده و شکاف هسته است.

بافت گوشت نیمه سفت و از نظر قابلیت حمل و نقل و انبارمانی متوسط است. مصرف آن بیشتر به صورت تازه خوری است. این رقم نسبت به سرمای دیررس بهاره حساس و در برابر گرمای زیاد در فصل تابستان نسبتاً مقاوم، نسبت بیماری لب شتری هلو حساس و همچنین در مقابل کمبود آهن نیز بسیار حساس می باشد.

ارقام نهال هلو

ارقام نهال هلو

نهال هلو رم استار

مبداء اصلی نهال هلو رم استار (Romestar) کشور ایتالیاست. قدرت رشد بالا، تاج گسترده، شروع گلدهی اواسط فروردین و طول دوره گلدهی آن 10 روز است. از زمان گلدهی تا رسیدن میوه 110 روز زمان لازم است.

زمان رسیدن میوه ها حدودا اواخر مرداد ماه بوده و از این نظر جزء ارقام میان رس محسوب می شود. شکل میوه گرد، بزرگ رنگ پوست زرد با پوشش قرمز تند، بافت گوشت سفت، پرز کم، هسته جدا، قابلیت حمل و نقل مناسب می باشد. تا حدودی حساس به لکه باکتریایی است.

کلام آخر

اگر تصمیم به خرید بهترین ارقام نهال هلو گرفته اید نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

یکی از خدمات مهم نهالستان پالیز احداث باغ می باشد چنانچه قصد احداث باغات تجاری کوچک یا بزرگ داشتید با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارقام نهال هلو در این نهالستان جزء بهترین ها است که با کیفیت بالا تولید میگردد و نظرات مثبت مشتریان طی سال ها خرید گویای این امر می باشد. ما از کاشت تا برداشت پاسخگوی شما خواهیم بود ، جهت خرید اینترنتی نهال هلو با کارشناسان ما در تماس باشید.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت انواع نهال و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *