مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گیلاس نهال گیلاس سفید

نهال گیلاس سفید

نهال گیلاس سفید

نهال گیلاس سفید در ابتدای کاشت نهالی کوتاه قد و ریزنقش است.اما به مرور ارتفاع آن افزایش پیدا میکند.و میوه های آن مطلوبیت بیشتری می یابند.میوه های این درخت به شکل گیلاس های عادی است.تنها وجه تمایز این میوه با سایر گیلاس ها در رنگ زرد مایل به سرخ آن و طعم خاصی که دارد میباشد.

کشور سازنده

نهال گیلاس سفید در کشور فرانسه ساخته شده است. نهال گیلاس سفید یا گیلاس شیشه ای علاقه ی زیادی به رشد در اقلیم های معتدل و نیمه گرمسیری دارد.بنابراین فرانسه محلی مناسب برای رشد نهال گیلاس سفید است.در ایران نیز نهال گیلاس سفید طرفداران بسیاری دارد.و به همین دلیل بسیاری از کشاورزان خرید نهال گیلاس سفید را به گیلاس سرخ ترجیح میدهند.

پایه

پایه ای که برای این نهال منظور شده است پایه ی تلخ و پایه های مازارد میباشد.این پایه تغییرات و جهش هایی خاص در گیلاس سفید بوجوود می آورد.و در نتیجه ویژگی های مثبت بسیاری مانند افزایش کیفیت کمی و کیفی محصولات،در نهال گیلاس سفید ایجاد میشود.

فاصله کاشت

رعایت فاصله ی مناسب در این درخت یکی از مهم ترین عواملی است که باید رعایت شود.توجه شود که نهال ها حتما در فاصله های 4*4 و یا 4*3 کاشته شوند.زیرا نهال های گیلاس سفید در آینده تبدیل به درختان تنومند و  بزرگی میشوند که برای دریافت انرژی کافی از خورشید و خاک به این فاصله نیاز دارند.البته کشاورزانی که قصد خرید نهال گیلاس سفید برای زمین های شیب دار را دارند،باید این نهال ها را در فاصله ی 3*3 بکارند.

حداکثر ارتفاع درخت

بصورت عادی این درخت باید ارتفاعی بین 15 تا 20 متر داشته باشد.اما متاسفانه در ایران فضای آب و هوایی مساعد و مطلوبی برای رشد درختان گیلاس سفید به حداکثر ممکن وجود ندارد.به همین علت این نهال کمتر از حداکثر ارتفاعی که برای آن تعیین شده است،رشد میکند.

نیاز سرمایی

نهال گیلاس سفید در برابر سرما مقاومت چندانی ندارد.این درخت در برابر سرمای زیاد و غیرمنتظره واکنش خوبی از خود نشان نمیدهد.بنابراین خرید و کاشت نهال گیلاس تنها در صورتی که منطقه ی مورد نظر آب و هوایی معتدل و نیمه گرمسیری دارد توصیه میشود.

عمر اقتصادی

درخت گیلاس سفید از درختان اقتصادی و با عمرمفید بسیار بالا است.این درخت با 80 سال محصول دهی پی در پی،موجب سودآوری کشاورزان و باغداران میشود.البته توجه شود که پس از خرید نهال گیلاس سفید ،مراقبت ها و فراهم کردن شرایط مطلوب برای درخت، به درستی پیگیری شود.در غیر این صورت محصول دهی و عمر اقتصادی درخت با مشکل مواجه خواهد شد.

مشخصات میوه

هر گیلاس شیشه ای وزنی معادل 4 تا 5 گرم دارد.در واقع کمیت و تعداد گیلاس های درختان گیلاس سفید،برای باغداران موجب سودآوری میشود.زیرا این گیلاس ها وزن زیادی ندارند؛ اما به علت ارتفاع  بلند این درخت ها تعداد گیلاس هایی که هرساله عرضه میشوند،بسیار زیاد است.

ارتفاع از سطح دریا

درخت گیلاس سفید به شرایط آب و هوایی بسیار حساس است.و همانطور که واضح است،حتی کم و زیاد شدن مقدار نه چندانی از ارتفاع، عوامل و شرایط محیطی بسیاری را تغییر می دهد .بنابراین کارشناسان برای این نهال ها ارتفاعی بین 100 تا 3000 متر از سطح دریا مشخص نموده اند.

مقاومت در برابر آفات

به طور کلی میوه ی گیلاس سفید استعداد بسیار زیادی در جذب آفات و حشرات دارد.بنابراین نمیتوان در صورت نبود سمپاشی به محصولات آن امیدوار بود.برای خرید نهال گیلاس سفید باید توجه شود که علاوه بر مراقبت هایی مانند کوددهی،حرص،آبیاری و… ،از سمپاشی های تخصصی و دوره ای استفاده شود.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

همانطور که گفته شد این درخت ها بسیار تنومند و دارای ارتفاع بسیار بلندی هستند.و به همین دلیل میزان محصول دهی در آن ها بالاست.کشاورزان در هر هکتار از زمینی که در آن درخت نهال گیلاس شیشه ای کاشته باشند،80 تن محصول دریافت میکنند.

شروع محصول دهی

محصول دهی این نهال ممکن است کمی دیر باشد،اما میوه های گیلاس سفید پس از دوران رشد، با 80 سال محصول دهی این تاخیر را جبران میکنند.این دوره بین 3 الی 4 سال به طول می انجامد.در واقع کشاورز یا باغداران میتوانند پس از 3 یا 4 سال محصولات گیلاس را برداشت نمایند.

رقم گرده افشان

این نهال خودبارور نیست.بنابراین برای بارور شدن آن به یک یا چند رقم گرده افشان نیاز است.گرده افشانی که برای رقم اصلی گیلاس سفید در نظر گرفته شده است؛گیلاس خوشه ای بینگ و وان میباشد.همچنین بسیاری از افراد به هنگام خرید نهال گیلاس سفید ،از رقم تاتاران استفاده میکنند.

مدت آبیاری

سال اول کاشت مهم ترین سال در مورد آبیاری نهال است.نهال گیلاس سفید در ابتدای کاشت قدرت و استحکام خوبی در زمین ندارد.اما در صورتی که هر هفته به میزان مناسبی آبیاری شود ریشه ی آن در خاک محکم تر میشود؛و گسترش بیشتری می یابد.

زمان گلدهی

این نهال بسیار سریع  به گلدهی میرسد؛اما شکوفایی این گل ها سه یا چهار سال طول میکشد.در اوایل و نیمه ی فروردین شکوفه های نهال گیلاس سفید قابل رویت است.این شکوفه ها در سال سوم یا چهارم به میوه هایی آبدار و خوشمزه تبدیل میشوند.

جمع بندی

نهالستان پالیز با چند دهه سابقه ی حضور در عرصه ی محصولات کشاورزی،به فروش نهال و محصولات آن میپردازد.این نهالستان از آغاز فعالیت خود زیر نظر جهاد کشاورزی فعالیت خود را آغاز کرده است.وتا به امروز در فروش انواع نهال های بومی و غیربومی خود را اثبات کرده است.هم اکنون نهالستان پالیز زیر نظر و مدیریت بهترین متخصص گیاه شناسی ایران،آقای سعید قاسمی اداره میشود.برای خرید نهال گیلاس سفید و اطلاع از قیمت ها، با مشاوران تیم پالیز تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *