مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله راهنمای کامل تکثیر و مراقبت از نهال گلابی

راهنمای کامل تکثیر و مراقبت از نهال گلابی

24 ژانویه 2021
0 3915
راهنمای کامل تکثیر و مراقبت از نهال گلابی

زمانی که از یک زمین زراعی جذاب برخوردار هستید، شاید توان هرس کردن درختان زیبا و جذاب خود را نداشته باشید. قطع شاخ و برگ درختان برای افرادی که علاقه‌ی وافری به درختکاری دارند، شاید هرگز چهره‌ی خوشایندی نداشته باشد. شاید شما نیز طرفدار کاشت نهال گلابی و بهره‌برداری مفید از محصولات ایده‌آل و همچنین جذابیت بی‌نظیر آن بوده‌اید. اما برای این کار از چه راهکارهای مناسبی استفاده نموده‌اید؟ آیا از کاشت این نهالها چیزی می‌دانید؟

تکثیر و مراقبت از نهال گلابی

آیا می‌توان درخت و یا نهال گلابی را از قلمه‌های ساقه پرورش داد؟

اغلب تلاش برای پرورش و رشد درختان میوه از بذر، نتیجه‌ی ایده‌آل و مثبتی را در بر نداشته است. طبق بسیاری از تحقیقات افراد علاقمند و کسب تجارب مناسب در این زمینه، یکی از راهکارهای ایده‌آل که کار ساده‌ای نیز نبوده است، استفاده از قلمه‌های درختان گلابی می‌باشد. شما می‌توانید با ریشه زدن یک قلمه، شاهد رشد منحصر بفرد درخت باشید. لذا اگر به دنبال یک درآمد شگفت انگیز از طریق باغ و یا درختان گلابی هستید، از راهنمایی‌های ما غافل نمانید. اطلاعات مفیدی که در این مطلب می‌توانید شاهد آنها باشید، عبارتند از:

 • بهترین نوع برش برای یک قلمه زدن مفید
 • استفاده از وسایل کاربردی و مناسب
 • گرفتن قلمه
 • ریشه دار کردن قلمه با استفاده از راهکارهای مناسب
 • نصب مجدد قلمه‌های درخت گلابی

با استفاده از این مراحل می‌توانید یک نهالستان پررونق و سودمند را تجربه نمایید.

1- بهترین نوع برش برای قلمه زدن مناسب

یکی از مهمترین اقدامات، شناخت مناسب درخت برای قلمه زدن ایده‎‌آل خواهد بود. تاکنون به باغ همسایه‌ی خود توجه کرده اید؟ شاید در باغ همسایه شاهد درختان قابل تحسین و پررونقی باشید که شما را در رسیدن به هدف بزرگ، همراهی نماید. پس توجه به کیفیت و مرغوبیت منبع اصلی بسیار مهم و ضروری خواهد بود. پس از انتخاب هوشمندانه‌ی درخت برای قلمه زدن، وقت آن است که اقدام به استفاده از یک برش ایده‌آل نمایید. دو نوع برش برای این قلمه زدن وجود دارد:

 • برش از چوب نرم : (در این نمونه از برش‌‍‌ها، قسمتی از شاخه‌ی نرم درخت، در اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان از درخت ایده‌آل گرفته خواهد شد. این شاخه به دلیل نرمی و جوان بودن سرعت بیشتری در ریشه زدن را در بر خواهد داشت. این شاخه‌ها به دلیل نرمی و تازگی، به راحتی قابل تشخیص خواهند بود.)
 • برش از نیمه چوب سخت: (با توجه به شرایط جوی اقدام به جداسازی این شاخه‌ها متفاوت خواهد بود. اقدام به جداسازی این شاخه‌ها در اواسط تا اواخر فصل تابستان و یا اوایل فصل پاییز اتفاق می‌افتد. رنگ این چوب‌ها غالبا به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای با بافتی سخت و چوبی خواهد بود. رشد ریشه در این شاخه‌ها با سرعت کمتری صورت می‌پذیرد.)

پس از بررسی کامل و انتخاب بهترین گزینه برای برش زدن می‌توانید برای گام بعدی آماده شوید.

2- استفاده از تجهیزات مناسب

برای اینکه یک برش موفقیت آمیز را تجربه کنید، بهتر است از مواد اولیه کاربردی و مناسب استفاده نمایید. از جمله مهمترین ابزار و تجهیزات در این راستا، عبارتند از :

 1. قیچی مناسب برای هرس
 2. فنجان‌هایی از جنس پلاستیک‌های شفاف که هر کدام دارای سه سوراخ هستند. ( تعداد این فنجانها، بسته به تعداد قلمه‌های مورد نظر شما خواهد بود.)
 3. شن و ماسه ( از شن و ماسه برای زیر فنجانها استفاده می‌کنند. هدف از این کار، عدم ایجاد قارچ و خرابی و از بین رفتن ریشه‌ها خواهد بود. از این کار با عنوان محیط ریشه زنی بدون خاک نیز یاد می‌کنند. برای این موضوع می‌توانید از مخلوط پرلیت، پیت ماسه یا پیت ماس، ورمیکولیت نیز استفاده کنید.)
 4. آبپاشها و اسپری‌های مناسب برای مرطوب نمودن محیط قلمه جهت جلوگیری از خشک شدن ریشه
 5. سینی‌های مناسب برای تکثیر (این سینی‌ها شرایط ایده‌آلی را برای رشد قلمه مهیا خواهند نمود. )
 6. هورمون مناسب جهت ریشه‌زایی
 7. حصیر حرارتی برای نهال

در برخی از موارد افراد برای قلمه زدن از موارد کمتری استفاده می‌کنند. اما در صورتی که تمایل به یک قلمه‌زنی مطلوب و ایده‌آل هستید، باید شرایط مناسب را برای نهال گلابی فراهم کنید تا به بهترین درخت گلابی دست یابید.

3- نکات کلیدی در گرفتن قلمه

صرف نظر از اینکه از یک چوب نرم یا از یک چوب سخت برای قلمه زدن استفاده می‌کنید، باید برای برش زدن به اندازه‌ی مناسب شاخه و محل دقیق برش دقت نمایید.  توجه داشته باشید، بخشی که برای برش در نظر گرفته‌اید، از انتهای شاخه و در امتداد ساقه به حدود 15 الی 20 سانتیمتر برسد. برای برش زدن مناسب نیز می‌توانید از قیچی هرس استفاده کنید. یکی از مهمترین نکات کلیدی در این راستا، جدا نمودن چند شاخه برای قلمه خواهد بود. زیرا لزوما تمامی این شاخه‌ها ریشه نمی‌زنند و برخی از آنها موفق به رشد خواهند شد. از دیگر عوامل قابل توجه نیز می‌توان به استفاده از دو رقم مختلف از درخت گلابی اشاره نمود. در این صورت احتمال خطا تا میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت. نکته کلیدی بعدی کوتاه کردن پایه شاخه به صورت زاویه 45 درجه خواهد بود. برای برخورداری از یک قلمه با کیفیت و ایده‌آل، همه برگها و جوانه‌های موجود را که در دو سوم انتهای قلمه وجود دارند، کوتاه کنید.

4- برای ریشه دار کردن قلمه آماده شوید

پس از کوتاه کردن پایه شاخه به صورت زاویه 45 درجه، می‌توانید از هورمونهای مناسب بر روی یک سطح صاف ریخته و انتهای قلمه را به آنها آغشته نمایید. این هورمونها رشد منحصر بفرد ریشه و قلمه را به همراه خواهند داشت. سپس پودرهای اضافی را با ضربه زدن جدا نموده و قلمه را درون فنجانهای شفافی که از قبل آنها را از قبل آماده نموده و در سینی مناسب چیده‌اید، قرار دهید. این سینی را در محلی قرار دهید که روزانه به مدت شش الی هشت ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت می‌کند. دمای مناسب برای رشد ریشه بین 21 الی 23 سانتیگراد ( 70 الی 75 درجه فارنهایت ) خواهد بود.

نکات کلیدی در نگهداری از قلمه نهال گلابی

محیطی که برای نگهداری از این قلمه‌ها در نظر گرفته شده است باید دارای دمای 21 درجه سانتیگراد بوده و رطوبت مناسبی را در بر داشته باشد. عدم رطوبت مناسب سبب خشکی قلمه و در نتیجه از بین رفتن آن خواهد شد. لذا سطح فنجان در نظر گرفته شده باید همواره مرطوب باشد. مدت زمان ریشه زدن برای این قلمه ها بین چند هفته الی چند ماه خواهد بود. پس در این زمینه صبوری را پیشه کنید تا شاهد نتیجه‌ی حیرت انگیزی باشید. ( در قلمه‌های چوب نرم می‌توان در کمتر از سه هفته شاهد ریشه زدن گیاه باشید در صورتی که در قلمه‌های چوب نیمه سخت به طور معمول عمل ریشه زدن شش هفته به طول می‌انجامد.) در صورتی که شاهد برخی از حالتهای مبهم در ساقه بودید، اقدام به برداشتن قلمه به وسیله ی یک پارچه و خشک نمودن حدودی هوای محیط قلمه نمایید. با این روش از ایجاد کپک و خرابی در قلمه و عدم ریشه زنی آن جلوگیری خواهید نمود.

چگونه از ریشه زدن قلمه مطلع شوید؟

یکی از راههای بررسی ریشه زنی در قلمه‌ها، کشیدن ساقه به آرامی از درون فنجان می‌باشد. در صورتی که شاهد ممانعت خروج قلمه شدید، یعنی قلمه ریشه دوانده است.

با رشد ریشه‌ها، می‌توانید آنها را از طریق پلاستیک شفاف در نظر گرفته شده، مشاهده نمایید. یکی از دلایل مهم انتخاب این فنجان‌های پلاستیکی، مشاهده‌ی ساده و آسان ریشه خواهد بود.

از دیگر راههای بررسی شکل گیری ریشه می‌توان له وجود شکوفه‌های ریز یا رشد برگ‌های جدید اشاره نمود. لازم به ذکر است در صورتی که شاهد برگ ها و یا شکوفه‌های جدید بودید و ریشه ی قلمه تا 2 الی 5 سانتیمتر رشد نکرده بود، باید اقدام به جداسازی برگها و شکوفه‌ها نمایید تا گیاه بر روی رشد ریشه متمرکز شود. زمانی شما به موفقیت دست یافته اید که ریشه‌های گیاه بیش از 5 سانتیمتر رشد کرده باشند. حال می توانید برای تولید درختان گلابی بی نظیر خود اقدامات لازم را بکار ببندید.

5- نصب مجدد قلمه‌های نهال گلابی

پس از موفقیت در مرحله‌ی ریشه زنی و دستیابی به ریشه های مطلوب وقت آن است که برای ساخت مجدد یک قلمه ریشه دار از یک گلدان مناسب استفاده نمایید. بهترین راهکار، استفاده از یک گلدان 20 سانتی متری خواهد بود. برای این گلدان از خاک تازه و استریل شده که دارای یک سوراخ مناسب در وسط است استفاده کنید. بهتر است اندازه ی این سوراخ به اندازه‌ی لیوان پلاستیکی که قبلا برای قلمه زدن نهال گلابی از آن استفاده کرده‌اید، باشد. از دقت بسیار بالایی در جابجایی استفاده کنید.

در هنگام جداسازی ابتدا لبه‌های فنجان پلاستیکی را باز کرده و به آرامی نوزاد (نهال گلابی) را جدا نمایید.

بهتر است پس از جداسازی اطراف ریشه را خیس کنید. از اقدامات لازم نظیر استفاده از تراشه‌های چوب برای حفظ رطوبت بهره برداری کنید.

قلمه‌ی تازه پیوند شده را کاملا آبیاری کنید و سپس در محلی قرار دهید که به مدت 6 الی 8 ساعت در طول روز نور خورشید را دریافت نماید. در غیر این صورت می‌توانید از نورهای مصنوعی برای رشد استفاده نمایید.

مدت زمان نگهداری از قلمه نهال گلابی یک سال در محیط خانه و یا گلخانه خواهد بود. بهتر است برای آبیاری زمانی اقدام کنید که سطح خاک خشک شده باشد.

در صورتی که شاهد شاخه، برگ، جوانه گل و … بودید، اقدام به قطع آنها نمایید تا قلمه به بهترین نحو رشد نماید. این قلمه در 6 الی 12 ماهگی برای کاشت در باغ آماده خواهد بود. پس از سه الی پنج سال می‌توانید از محصول بی نظیر نهال گلابی خود بهره مند شوید.

این بسیار شگفت انگیز است که شما بتوانید یک درخت گلابی کاملا جدید از یک شاخه باریک و چند سانتی را رشد داده و از میوه بی نظیر و طعم شیرین تکرار نشدنی آن بهره مند شوید.

آیا تاکنون شاهد رشد یک نهال و استفاده از میوه ی آن بوده‌اید؟ از خاطرات شگفت انگیز خود و تجربه‌های بی نظیر برای ما بنویسید. برای حل مشکلات شما با ارائه ی راهنمایی‌های هوشمندانه و مناسب و همچنین تجارب جذاب، پاسخگر خواهیم بود. برای دریافت پاسخ سوالاتی همچون:

نحوه کاشت و رشد درختان گلابی

نحوه بارور کردن و پرورش درختان گلابی

نحوه ذخیره محصول درختان گلابی

و … می‌توانید از مشاوران نهالستان پالیز راهنمایی‌های تخصصی دریافت کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *