مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال انگور نهال انگور شمشیری

نهال انگور شمشیری

18 جولای 2020
0 1431
نهال انگور شمشیری

مهمترین خصوصیات نهال انگور شمشیری

نهال انگور شمشیری جزوه گونه های بسیار کمیاب و خاص بوده و معمولا در سبد های وارداتی اکثر کشورها قرار دارد. آنها به رنگ سیاه یا بنفش وجود دارند، مهمترین ویژگی انگور شمشیری بدون دانه و کشیده بودن آنها است.

نهال انگور شمشیری از گونه های پر بار انگور است که چند سالی است وارد ایران شده و به شکل عجیبی طرفدار بیشتری پیدا کرده است شاید دلیل آن طعم و رنگ و نیز شکل شمشیر گونه آن باشد. طعم آن، شیرین بوده و عمر اقتصادی آن حدود ۳۰ سال است. معمولا میوه آن به شکل کشیده، درشت و به شکل دم کوتاهی است.

برای آشنایی بیشتر با نهال انگور شمشیری سعی می کنیم در این مطلب به دو بخش اصلی یعنی مهمترین خصوصیات این نهال و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از این مطلب ببرید.

نهال انگور شمشیری

عمر مفید

این قشر از درختان انگور عمر زیادی دارند و نهایت عمر آنها به بیش از ۱۰۰ سال می رسد. اما عمر اقتصادی و نیز صرفه اقتصادی نهال انگور شمشیری حدود ۲۵ تا ۳۰ سال است. و باغدار می تواند بعد از این که عمر آن به پایان رسید نهال های دیگری را جایگزین آنها کند.

رنگ میوه

نهال انگور شمشیری  به رنگ سیاه یا بنفش بوده، و بدون دانه می باشد. محبوبیت آن به دلیل شکل کشیده آن است.

تاریخ رسیدن میوه

از ارقام های میان رس انگور است و معمولا اوایل خرداد ماه گلدهی آن شروع شده و بعد از گذشت حدود ۷۰ روز میوه آن به بار می نشیند و آماده چیدن می شود.

ارتفاع درخت

ارتفاع نهال انگور شمشیری نیز همانند سایر ارقام انگور حدود ۱۵ الی ۲۰ متر است که جزو درختان متوسط شناخته می شوند. رشد آنها به صورت گسترده بوده و می توانند در کوتاه ترین زمان سطح بزرگی را پوشش دهند.

 

میزان باردهی

اینگونه از ارقام انگور به دلیل وارداتی و نیز کمیاب بودن زیاد در ایران کاشت نمی شوند، اما آنها سازگاری خوبی با موقعیت جغرافیایی ایران دارند و اکثر خاک های برای کاشت انگور شمشیری مناسب است برای همین می توان انتظاری خوبی از آن داشت. در هر هکتار از باغات انگور شمشیری می توان ۲۵ الی ۳۰  تن انگور برداشت نمود.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

مناطق سردسیر و کوهستانی برای کاشت نهال انگور شمشیری مناسب نبوده و ممکن است در زمستان های سرد به درخت آسیب برسد. اما بهترین مناطق و سازگارترین محیط برای این گونه از ارقام انگور، مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. میزان تحمل سرمای زمستانه آنها نسبت به سایر ارقام انگور بسیار کم است و بهتر است در مناطقی که میانگین دمای محیط ۲۰- درجه سانتیگراد است از کاشت آنها اجتناب کنیم.

نحوه رسیدگی و عمل آوری 

شرایط محیط کاشت

برخلاف خاک های آهکی، خاک های لومی شنی مناسب ترین خاک برای رشد نهال انگور شمشیری به شمار می رود. توجه داشته باشید که برای باردهی مناسب و نیز رشد سریع این گونه از انگور ها باید دقت بسیاری داشته باشید و بتوانید نیاز آبی آن را به موقع رفع کنید.

فواصل کاشت

مناسب ترین فاصله برای کاشت نهال انگور شمشیری کاشت۴*۳ است. فاصله کاشت درختان امری بسیار مهم است که اگر مورد توجه قرار نگیرد می توان برای درختان آسیب بسیاری وارد کند.

نیاز به آبیاری

نهال انگور شمشیری حداقل به ۲۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ متر مکعب آب نیاز دارد تا نیازهای اولیه خود را به خوبی برطرف کند. این مقدار در آبیاری قطره ای به حدود ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ متر مکعب در هکتار می رسد.

نهال انگور شمشیری

نیاز به سمپاشی

همانطوری که می دانید روش ها و راهکارهای زیادی برای سمپاشی نهال انگور شمشیری وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • سمپاشی با کود ۱۰-۱۰-۱۰ در زمان مناسب
  • سمپاشی به موقع با با ترکیبات مس بعد از ریزش برگ ها
  • دوری از آبیاری نامنظم و آبیاری به موقع آنها
  • استفاده از گونه های اصلاح شده انگور
  • جمع آوری بقایای آلوده و آتش زدن آن ها از اطراف درخت

هرس

بهترین روش برای هرس درختان انگور استفاده از قیچی های مخصوص است، این ابزار در هنگام بریدن شاخه های اضافه آسیبی به شاخه نمی زند. اما بهتر است برای هرس درختان انگور از کارشناسان معتبر و نیز با تجربه استفاده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *