مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله شرایط کاشت درخت فندق به چه صورت است؟

شرایط کاشت درخت فندق به چه صورت است؟

23 اکتبر 2021
0 1238
شرایط کاشت درخت فندق به چه صورت است؟

شرایط کاشت درخت فندق و اصول پرورش.آن برای داشتن درختی سالم و پر بار بسیار اهمیت دارد. فندق درختچه.ای است به ارتفاع 1.5 متر که در اماکن.مساعد به ارتفاع 6 تا 7 متر و گاهی بیشتر در می.آید و به سهولت جنگلی انبوه به وجود می آورد.

برگهائی پهن و نوک تیز با دو ردیف دندانه، به رنگ.سبز و گل هایی بر دو نوع نر و.ماده دارد. نوع نر این گلها دارای 3 تا 8 پرچم است و مجموعه آن به صورت سنبله.های آویخته در پائیز ظاهر می شود.

میوه آن که فندق نامیده می شود، در حالت تازه از پوشش.سبز رنگی پوشیده شده است، ولی تدریجاً پس از خشک شدن از آن جدا می شود. گونه C.avellana به عنوان فندق.اروپائی شناخته شده و بصورت تجاری کاشته می.شود. در اثر دو رگه گیری این گونه با سایر گونه.های موجود در این جنس تنوع زیادی در ارقام فندق ایجاد شده.است.

پرورش درخت فندق از زمانهای قدیم معمول بوده.و کشت آن در اروپا از قرن چهاردهم میلادی رو به توسعه گذاشت و به تدریج در ممالک اطراف.حوزه دریای مدیترانه متداول گردید . پرورش باغی این درخت در ایتالیا با کشت 6 واریته در.سال 1671 شروع شده همچنین واریته های زیادی در.سال 1912 در انگلستان شناخته شد.

فندق رقم کنتیش کاب که بنام دوچیلی هم معروف.است از یک گیاهچه فندق که در سال 1830 کاشته شد بدست.آمده و هنوز هم کشت می.شود.

خاك مورد نیاز درخت فندق

‌درخت فندق از جمله درختاني است كه عموماً با هر خاكي سازش دارد. اما براي رشد بهتر و توليد.ميوه بيشتر نياز به خاكي دارد كه نيمه عميق تا عميق ( بيش.از 50 سانتيمتر )‌باشد و قدرت جذب آب.بيشتري داشته باشد. مانند : خاكهاي رسوبي ‌،‌ رسي و شني و رسوبي و شني يا خاكهايي كه به اندازه كافي رس داشته باشند.

خاك.های سبك ،‌ يعني شني و رسي كه قابليت نفوذ آب در آنها به خوبي وجود داشته باشد . خاكهای قليايي با PH  مختلف كه با آنها سازش نسبي دارد . خاكهای اسيدي با PH حدود 6 كه سازش فندق در چنين خاك.هايي بهتر از زمينهايي است كه PH آنها از 7.5 به بالا باشد.

با آنكه ميزان آهك فعال در خاك چندان ربطي با PH ندارد و درخت فندق بيش از هر درخت ميوه اي با آن سازش دارد، با اين حال آزمايشهاي انجام شده نشان داده است كه یکی از شرایط کاشت درخت فندق این است که نبايد در زمين.هايی احداث شوند كه ميزان آهك فعال آنها از 10% بيشتر باشد.و چون ريشه درخت فندق به خفگي در خاك نيز حساسيت دارد، لذا كاشت آن در اراضي فاقد زهكشي مرطوب، فشرده، رسي، سنگين و غير قابل نفوذ، يا در خاكهايي كه پس از بارندگي آب خيز باشند، توصيه نمي شود.

شرایط کاشت درخت فندق

شرایط کاشت درخت فندق

تاثیر رطوبت در شرایط کاشت درخت فندق

وجود رطوبت كافي يكي ديگر از شرایط کاشت درخت فندق است . ميزان رطوبت بين70 تا 80% براي كشت و پرورش فندق مناسب مي باشد.

در صورتي كه ميزان بارندگي ساليانه حداقل 800 ميلي ليتر با پراكنش مناسب در فصول گرم باشد مي توان به كشت ديم فندق اقدام نمود. در غير اين صورت برا ي توليد تجاري آبياري تكميلي درختان در ماه هاي خرداد ،‌تير و مرداد الزامي مي باشد.

آبیاری فندق

یکی از اساسی ترین شرایط کاشت درخت فندق وجود اسید آبسیسیک کافی در اطراف ریشه ها و وجود رطوبت کافی (رطوبت نسبی حداقل 60 درصد) در محیط اطراف درخت است زیرا ریشه های سطحی و برگهای پهنی دارد مناطقی که دارای بارندگی متوسطی بوده و توزیع بارندگی نیز در طول فصل مناسب است برای کاشت موفقیت آمیز فندق خیلی مناسب هستند.آبیاری منظم باغهای احداث شده فندق سبب می شود :

  • میزان گیرایی نهال فندق کاشته شده افزایش یابد و سیستم ریشه بندی آنها تقویت شود.
  • رشد گیاه تسهیل و تسریع شود.
  • کیفیت و کمیت محصول افزایش یابد.

دوره آبیاری بسته به شرایط آب و هوایی و خاک از 4 تا 7 روز بوده و در طی دوره رشد به 10000 متر مکعب اسید آبسیسیک نیاز دارد.

شرایط کاشت درخت فندق

شرایط کاشت درخت فندق

شرایط جوی مناسب

با توجه به اينكه گلدهي وگرده افشاني درختان فندق در فصل زمستان صورت مي گيرد، وجود باد هاي شديد و سرد موجب جلوگيري از گرده افشاني و تلقيح مي گردد. همچنين باد هاي سرد باعث خم شدن تاج درخت و ايجاد سوختگي در سر شاخه هاي جوان و حاشيه برگها مي شود.

بادهاي گرم و خشك نيز در فصل تابستان باعث سوختگي سر شاخه ها و حاشيه برگها مي.گردند. یکی از شرایط کاشت درخت فندق این است که از كشت فندق در مسير بادهاي سرد و يا گرم و خشك بايد اجتناب نمود و يا اينكه از درختان.باد شكن براي محافظت در برابر باد استفاده نمود .

تهیه چاله برای کاشت درخت فندق

گودال ها بایستی قبلا آماده شده باشند. زمان گود برداری با زمان درختکاری در ارتباط است، بدین معنا که اگر موقع کاشت نهال اواخر پاییز است، چاله ها بایستی در تابستان و اگر موقع کاشت نهال در زمستان است، چاله ها بایستی در پاییز حفر شده باشند.

ابعاد گودال بستگی به نوع خاک و اندازه ریشه دارد. ابعاد گودال بایستی به نحوی باشد که ریشه.ها در موقع کاشت با دیواره تماس پیدا نکنند. در خاک های مرغوب گودال می بایستی فضایی بین 30 الی 60 سانتی متر .از نوک ریشه ها تا انتهای گودال داشته باشد و این فضا برای خاک.های نامرغوب می بایستی بیشتر مد.نظر قرار گیرد. معمولا قطر چاله ها بین 30 الی 70سانتی متر.خواهد شد. در صورتی که از مته پشت تراکتور استفاده.شود، قطر چاله حدود 40 سانتی متر خواهد بود.

تنظیم فاصله بین درختان یکی از شرایط کاشت درخت فندق

به طور کلی فواصل کاشت فندق در زمین های دشت 5×4 متر و به صورت سیستم مستطیلی است. این فاصله در مناطق کوهستانی به 4×4 متر بر روی خطوط تراز تغییر می.یابد تا جلوی فرسایش خاک گرفته شود.

زمان کاشت

موعد کاشت فندق پس از سپری شدن فصل.یخبندان در اواخر زمستان تا اوایل بهار می باشد. قبل از کاشت، ریشه نهال ها در محلول آب، خاک و کود حیوانی فرو.برده می شود، این کار در میزان گیرایی نال های جوان بسیار مؤثر است. نهال.های تیمار شده به نحوی در چاله قرار.داده می شوند که طوقه نهال ها در بالاتر از سطح خاک قرار.گیرد.

شرایط کاشت درخت فندق

شرایط کاشت درخت فندق

سخن پایانی

فندق به دليل داشتن ريشه هاي افشان و فرم رشد درختچه اي و با پاجوش دهي فراوان مي توان در جلوگيري از فرسايش خاك و تثبيت آن بسيار موثر واقع شود. فندق از گياهان كم توقع و مقاوم به عوامل نامساعد محيطي مي باشد.

ميزان توليد فعلي فندق در جهان 30% كمتر از نياز بازارهاي جهاني است. بنابراين توليد اين محصول از نظر اقتصادي داراي اهميت ويژه اي است. همچنين فندق به دليل داشتن قابليت نگهداري طولاني و حمل و نقل آسان مي تواند درآمد قابل ملاحظه اي را براي كشاورزان تأمين نمايد.

نهالستان پالیز بزرگ.ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت انواع نهال گردو و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *