مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله معرفی پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو و عوامل آن

معرفی پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو و عوامل آن

معرفی پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو و عوامل آن

پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو (Armillaria root rot)  یکی از بیماري هاي مهم و بسیار خسارت زا است. از طرف دیگر عدم شناخت یا شناخت غلط از عوامل بیماري زا است که باعث سم پاشی هاي بی رویه، آلودگی محیط زیست و هدر رفتن نیرو و سرمایه می شود. گونه هاي مختلفی از قارچهاي آرمیلاریایی به ریشه، تنه و یقه درختان میوه حمله کرده و خسارت می زنند.

قارچ عسلی انتشار جهانی داشته و به ویژه در مناطق معتدل و حاره اي فعالیت دارد.  این بیماري در جنگل هاي کاشته شده، جنگل هاي بومی، باغ هاي میوه، تاکستان ها و فضاي سبز شهري دیده می شود و قارچ عامل بیماري داراي دامنه میزبانی وسیع بوده و حتی می تواند روي گیاهان غیر چوبی نیز خسارت وارد کند.

این بیماري خسارت هاي فراوانی را در مناطق معتدله آمریکاي شمالی، اروپا، آسیا، استرالیا، نیوزلند، آفریقاي جنوبی و بسیاري مناطق دیگر وارد کرده است. در ایران براي اولین بار توسط قوام الدین شریف در سال 1339 از ریشه درختان سیب واقع در لواسان گردآوري و گزارش شده است.

مهم ترین گونه ی قارچ عامل بیماري پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو Armillaria mellea  می باشد. بیماري پوسیدگی آرمیلاریایی طوقه و ریشه به اسامی دیگري نیز مشهور است :

  • پوسیدگی قارچ کلاهکدار ریشه
  • قارچ ریشه بلوط
  • پوسیدگی بند کفشی ریشه

گونه هاي متعدد جنس قارچی آرمیلاریا در خصوصیاتی از قبیل قدرت بیماري زایی و دامنه میزبانی داراي تفاوت هاي آشکاري هستند و به کمک ویژگی هایی از قبیل آزمون سازگاري جنسی،، اندام باردهی و انگشت نگاري مولکولی قارچ شناسایی می شوند.

پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو

پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو

علایم عمومی پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو

نشانه هاي عمومی و غیر اختصاصی هستند که روي شاخ و برگ درختان بروز می کند. شاخه ها کم رشد و ضعیف شده و تعداد آنها هم کم می شود. سرخشکیدگی شاخه ها و باریک شدن تاج درخت از علایم بارز خسارت آرمیلاریا است، منتهی این علایم می تواند از نشانه هاي سایر قارچ هاي بیماري زا نیز باشد و گسترش بیماري در سطح باغ به صورت لکه اي وموضعی است.

برگ ها رنگ پریده و متمایل به زرد و کوچک شده، میوه ها نیز کوچک و کم آب گردیده و گاهی دچار زودرسی نامناسب میشوند. بدین ترتیب درختان آلوده دچار زوال تدریجی شده و ممکن است که با سرعت دچار مرگ شوند.

نوع دوم نشانه هاي اختصاصی پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو هستند و این علایم زمانی مشاهده می شوند که با یک چاقو لایه هاي خارجی پوست را تا سطح چوب برداریم در محل تنه- طوقه و ریشه که در این حالت به جاي اینکه بافت ها سفید رنگ و سالم باشند یک لایه میسلیومی سفید تا کرمی رنگ و به شکل بادبزن فرنگی دیده می شود.  در نهایت پس از پوسیدگی کامل به رنگ قهوه اي تیره در می آیند.

جزئیات چرخه بیماري بر حسب نوع گونه قارچ آرمیلاریا  تفاوت دارد  ولی اصول کلی بدین شکل است که همه انواع قارچ هاي آرمیلاریا داراي دامنه میزبانی وسیعی بوده و به تعداد زیادي از گیاهان زراعی، باغی و غیره حمله کرده و خسارت می زنند. ممکن است که مایه قارچ در خاك آلوده وجود داشته باشد و یا از طریق خاك، آب آبیاري و نهال هاي آلوده به داخل باغ وارد شود .

میزان و شدت بیماري پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو در درختان میوه بستگی به قدرت بیماري زایی قارچ، میزان حساسیت درخت و شرایط آب و هوایی درجه حرارت محیط و رطوبت خاك دارد.

مدیریت بیماری

با اینکه بیماری پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو جزء شایع ترین بیماری های درختان است که در جهان بر روی آن مطالعه شده و رویکرد های بالقوه بسیاری برای مدیریت این بیماری وجود دارد اما در واقع در بسیاری از موارد ما ابزاری کارآمد و عملی برای کاهش بیماری نداریم.

گرچه گونه های بسیاری از درختان میزبان بیماری آرمیلاریا هستند اما تفاوت هایی در میان حساسیت بین گونه های محلی وجود دارد . در برخی مناطق شدت بیماری با تغییر گونه هماهنگی دارد . به نظر می رسد اگر سیستم های ریشه آلوده از خاک برداشته شود راهی برای کاهش آلودگی های بعدی باشد .

تنک کردن بر بیماری پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو اثر می گذارد. جایی که تراکم درخت باعث استرس می شود و استرس بیماری را افزایش می دهد. تنک کردن بیماری را کاهش می دهد به همین ترتیب از تنک کردن می توان برای تنظیم ترکیب گونه ها به نفع گونه های مقاومتر استفاده کرد.

در بعضی موقعیتها خصوصا در باغات میوه ایجاد یک مانع در خاک برای ریشه و رشد ریزومورف می تواند یک راه عملی برای محدود کردن گسترش پاتوژی باشد. این کار با کندن گودالی به عمق یک متر و گذاردن یک لایه لاستیک و پر کردن مجدد انجام می شود .البته برای اینکه کار امد تر باشد باید پاتوژن را از اطراف هم محدود کرد.

پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو

پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو

کلام آخر

پوسیدگی عسلی ریشه یکی از انواع آفت ها و بیماری های نهال هلو است که از مهم ترین بیماری های قارچی در سراسر دنیا می باشد. تعداد زیادی از درختان میوه، مورد حمله ی این قارچ قرار می گیرند. علائم اولیه ی آلودگی، شامل رشد ضعیف بخش های انتهایی تاج درخت، کوچکی و برگشتگی برگ ها می باشد.

در مراحل پیشرفته ی آن، پوسیدگی سفید رخ می دهد و بافت چوب نرم و اسفنجی می شود. این عارضه در اثر تخریب سلولز، همی سلولز و لیگنین ایجاد می گردد. درختان هلو در هر سنی که باشند ممکن است به این بیماری مبتلاء شوند و در طی ماه های تابستان در حالی که هنوز برگ ها به آن وصل هستند، خشک شوند. سرعت انتشار بیماری پوسیدگی آرمیلاریایی درخت هلو در باغهایی که درختان با فاصله کاشته شده اند ، کم تر از باغ های متراکم است.

اگر تصمیم به خرید بهترین ارقام نهال هلو گرفته اید نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت روز نهال و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *