مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام حریر

نهال بادام حریر

نهال بادام حریر

نهال بادام حریر یکی از انواع بادام است که طرفداران زیادی دارد و هر ساله به دلیل تقاضای بالا کشت می‌شود. این نهال بادام پربار در نهالستان پالیز نهال با قیمت مناسب قابل ارائه است. در این مقاله خصوصیات نهال بادام حریر را بررسی خواهیم کرد؛ اگر قصد خرید نهال بادام حریر را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید. در پایان نیز نکاتی در بحث فروش نهال بادام حریر ذکر خواهد شد.

خصوصیات نهال بادام حریر

این نوع بادام بسیار پربار است و برای مصارف خوراکی، شیرینی پزی و تهیه محصولات پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین از روغن مغز این بادام استفاده‌های زیادی می‌شود. از جمله خواص بادام می‌توان به درمان یبوست، درمان سنگ کلیه و درمان درد معده اشاره کرد؛ همچنین برای افرادی که برای لاغری خود رژیم دارند، بادام حریر می‌تواند مناسب باشد.

برگ‌های این نهال بادام به رنگ سبز هستند و به شکل باریک، دراز و نیزه‌ای می‌رویند؛ این برگ‌ها ممکن است صاف و یا موج‌دار باشند. همچنین بادام حریر بسیار شیرین است و در زمان گلدهی، گل‌های صورتی آن بر روی درختان نمایان می‌شود و ظاهر زیبایی به باغ شما می‌بخشد.

مشخصات نهال بادام حریر

هر نهال میوه‌ای با در نظر گرفتن شرایط خاصی رشد می‌کند و به حداکثر عملکرد خود می‌رسد؛ برخی از شرایط مورد نیاز برای این نوع نهال به شرح زیر است:

  • خاک: نهال بادام حریر به شرایط نامطلوب و نامرغوب خاک مقاوم است؛ اما اگر خاک شما به خوبی زهکشی شده باشد و مقدار کمی اسید داشته باشد، همچنین سبک و عمیق نیز باشد، نهال رشد خوبی خواهد داشت. خاک‌های لومی نیز برای نهال بادام حریر بسیار مناسب هستند.
  • آب و هوا: این نوع بادام در آب و هوای خشک، عملکرد بهتری نسبت به آب و هوای مطلوب دارد. اگر زمستان‌های منطقه ملایم باشد، بادام بیشترین رشد ‌را خواهد داشت.

کشور سازنده

ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده بادام حریر است. از جمله شهرهای معروف به کاشت نهال بادام حریر میتوان به آذربایجان غربی و میاندوآب اشاره کرد.

فاصله کاشت

فاصله کاشت نهال‌های بادام حریر موضوعی اجتناب ناپذیر است؛ اگر فاصله استاندارد میان نهال‌ها رعایت شود، ریشه گیاهان فضای کافی برای رشد خواهند داشت. همچنین این فاصله باعث می‌شود نور به همه قسمت‌های درخت بتابد. فاصله مناسب بین نهال‌های حریر ۶ در ۵ متر است. اگر زمین شمال شیب دار باشد، فاصله کشت می‌تواند کمتر از این مقدار باشد.

قبل از آنکه بذر را در خاک قرار دهید، خاک را به خوبی شخم بزنید و آن را دو برابر ریشه نهال حفر کنید؛ با این کار از آسیب به ریشه نهال جلوگیری می‌کنید. در گودال کمی خاک مرغوب و کود بریزید و بعد نهال را داخل خاک قرار دهید؛ روی ریشه را به خوبی بپوشانید و با پای خود، آن را به خاک بچسبانید و آبیاری کنید.

شکل میوه

میوه این درخت پوست سبز رنگ و کرکی دارد که به راحتی جدا می‌شود. مغز این میوه ۵۵ درصد از بادام را شامل می‌شود و درصد دوقلویی آن ۱۰ درصد است. این میوه شیرین است و در مصارف خوراکی، شیرینی پزی و پودر بادام استفاده می‌شود. همچنین بادام حریر برای افرادی که خشکی مزاج دارند، بسیار مناسب است. بادام حریر همانطور که اشاره شد، در رژیم غذایی افراد لاغر نیز کاربرد فراوانی دارد.

حداکثر ارتفاع درخت

رشد و تکامل این درخت به شرایط اقلیمی، آب و هوا، خاک، کوددهی و در کل میزان نگهداری شما از نهال بادام حریر بستگی دارد. اگر شرایط ایده‌آل نهال حریر رعایت شود، ارتفاع آن به حداکثر ۶ الی ۸ متر می‌رسد.

نیاز سرمایی نهال بادام حریر

نهال بادام حریر به نور آفتاب نیازمند است و در طول روز باید حداقل ۶ ساعت در مقابل آفتاب باشد تا به خوبی به بار آید. اما به سرما نیز نیازمند است؛ نهال بادام حریر باید یک دوره سرمایی را بگذراند که این دوره ۱۰۰ الی ۷ ساعت به میزان ۷ درجه سانتیگراد است؛ اگر این دوره سرمایی به نهال نرسد، شکوفه‌های آن ریزش خواهند کرد.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی این نهال حداقل ۳۵ سال و حداکثر ۴۵ سال تخمین زده شده است؛ بعد از آن، نهال کیفیت اصلی خود را از دست می‌دهد.

وزن میوه

وزن هر بادام حریر تقریباً به ۲ گرم می‌رسد.

ارتفاع از سطح دریا

این نهال باید در ارتفاع 100- 800 متری از سطح دریا کاشته شود.

مقاومت در برابر آفات

یکی از آفات درخت بادام حریر بیماری لکه آجری است. زمانی که بر روی برگ‌های درخت شما لکه‌های قهوه‌ای و آجری رنگ نمایان شد، یعنی درخت دچار این آفت شده است. در این مواقع برگ‌های پوسیده نهال را جدا کنید و با برگ‌های ریخته شده در دور نهال بسوزانید و بعد با استفاده از سم‌های مخصوص، مانند سم بوراکس، سم‌پاشی را انجام دهید.

درخت بادام حریر به طور کلی در برابر آفات مقاومت نسبتا خوبی دارد. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از آفات بر دور درخت داربست بکشید.

حداکثر عملکرد درخت

عملکرد، رشد و تکامل یک درخت بستگی به شرایط اقلیمی، آب و هوا، خاک، کوددهی و نگهداری از آن دارد. در یک شرایط ایده‌آل نهال بادام ربیع ۴ تن در هر هکتار محصول می‌دهد.

پیشنهاد می‌شود هر دو سال یکبار شاخه‌های آفت زده و خشک شده را به آرامی جدا کنید؛ این کار باعث می‌شود درخت جانی تازه بگیرد و عملکرد بهتری داشته باشد. هرس کردن امر بسیار مهمی است و بهتر از آن را به افراد متخصص بسپارید. کوددهی هم نقش بسیار مهمی در رشد و عملکرد درخت دارد؛ برای این کار از کودهای پوسیده دامی استفاده کنید.

شروع محصول دهی

نهال بادام حریر یکی از نهال‌های پر بار است که از سومین سال شروع به محصول دهی میکند.

رقم گرده افشانی

ارقام گرده افشانی ای نهال یلدا و نون پاریل می‌باشند. همچنین گفته می‌شود که رقم نق پلوس الترا نیز می‌تواند برای گرده افشانی این نهال مناسب باشد.

پایه نهال بادام حریر

نهال بادام حریر از چند رقم بادام به وجود آمده است که یکی از این پایه‌ها بادام تلخ جی ان می‌باشد.

زمان گلدهی

نهال بادام حریر بسیار دیر گل می‌باشد. گل‌های این نهال به رنگ صورتی شکوفا می‌شوند و جلوه‌ی زیبا و جذابی به درخت بادام حریر می‌دهد. این گل‌ها از ۵ کاسبرگ، ۵ گلبرگ و ۲۰ الی ۳۰ پرچم تشکیل شده‌اند.

مدت آبیاری

میزان آبیاری نهال بادام حریر به شرایط محیطی، آب و هوا و میزان بارندگی بستگی دارد. همچنین نفوذپذیری خاک و میزان شیب زمین نیز در میزان آبیاری نقش بسیار مهمی دارد‌؛ از این رو میزان آبیاری مورد نیاز در فصول مختلف نیز متفاوت است.

به طور کلی نهال بادام حریر به ۶ الی ۸ هزار مترمکعب در هر هکتار آب نیاز دارد‌؛ این میزان را می‌توانید به ۳ الی ۴ بار آبیاری در ۱۲ روز تقسیم کنید. در آبیاری قطره‌ای این میزان ۳ هزار متر مکعب در هر هکتار می‌باشد. نهال بادام حریر در برابر کم آبی مقاومت دارد.

قیمت نهال بادام حریر

نهال بادام حریر در نهالستان پالیز نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی، با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب به فروش می‌رسد. اگر قصد خرید نهال بادام حریر را دارید، می‌توانید به صورت آنلاین و یا حضوری از طریق نهالستان پالیز نهال اقدام کنید.

برای استعلام قیمت نهال بادام حریر، کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره رایگان با کارشناسان پالیز نهال، با روابط عمومی این شرکت تماس حاصل فرمایید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *