مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال بادام نهال بادام پسته ای

نهال بادام پسته ای

نهال بادام پسته ای

نهال بادام پسته ای یکی از مقاوم ترین نهال های میوه است، که میتوان آن را در هر آب وهوا و هر زمینی کاشت. این رقم برای اولین بار در بخش هایی از آسیای غربی کاشته شد. اما پس از آن به علت کیفیت بالا و محصولات پرطرفداری که داشت در اکثر کشورها از جمله کشور ایران کشت شد. این رقم بهترین انتخاب برای کاشت در تمامی بخش های کشورمان حتی در مناطقی که سایر درختان در آن قادر به رشد نیستند، به شمار میرود. از این رو خرید نهال بادام پسته ای انتخاب اول باغداران است.

خصوصیات نهال بادام پسته ای

از مهم ترین خصوصیات نهال بادام پسته ای میتوان به مقاومت بینظیر این رقم در برابر سرما و گرما اشاره کرد. به طوری که خرید نهال بادام پسته ای را در سرتاسر کشورمان امکان پذیر نموده است. نهال های بادام پسته ای در سن 4 سالگی به سن بلوغ رسیده و محصول دهی حداکثری خود را آغاز میکنند. این محصول دهی بینظیر درختان تا بیش از 40 سال ادامه خواهد داشت. و در طول این سالها شما میتوانید بهترین محصولات بادام را از باغ خود برداشت نمایید.

مشخصات درخت بادام پسته ای

برگ های درختان بادام پسته ای به صورت نیزه ای و باریک و نوک تیز هستند. با دست کشیدن روی برگ ها متوجه موج دار بودن آن خواهید شد. در لبه برگ ها نیز صاف و یا مضرس هستند. در فصل گلدهی درختان در بهار، گلهای صورتی و سفید بسیار زیبایی روی درختان دیده میشوند. گلهای بادام 5 گلبرگ و 20 الی 30 پرچم خواهند داشت.

کشور سازنده

کشورهای واقع در بخش آسیای غربی درواقع خواستگاه این رقم به حساب میایند. البته به علت مقاومت بالا و سازگاری پذیری بسیار عالی این رقم به سرعت باغداران سایر نقاط دنیا از جمله ایران نیز به خرید نهال بادام پسته ای علاقه مند شدند.

فاصله کاشت درخت بادام پسته ای

بهترین فاصله کاشتی که براساس آن میتوان باغ بادام پسته ای را احداث نمود. ایجاد مربع های 4 در 4 متر است. به این ترتیب درختان برای رشد دارای فضای کافی بوده و به خوبی با دریافت اکسیژن از هوا و دریافت عناصر معدنی از خاک، به حیات خود ادامه میدهند. البته فاصله کاشت به عواملی همچون نقشه زمین؛ نوع رقم و طرح توجیهی باغ شما وابسته است.

شکل میوه

بادام پسته ای همانند سایر بادام های درختی موجود در بازار، دارای 2 لپه سفید روغنی بزرگ به هم چسبیده است. که روی آن با یک لایه پوسته نازک قهوه ای روشن پوشیده شده است. پوسته ی این میوه شبیه به پسته است. از این رو نام آن به بادام پسته ای شهرت یافته است. پوسته چوبی بادام پسته ای سختی متوسطی دارد.

حداکثر ارتفاع درخت بادام پسته ای

درختان بادام پسته ای قادرند بین 6 الی 8 متر رشد نمایند. شما میتوانید با انجام هرس فرم مخصوص ارتفاع درختان خود را تا حدودی کنترل کنید.

نیاز سرمایی

نیاز سرمایی در واقع همان نیاز درختان به سرما برای بیدار شدن از خواب زمستانه است. این نیاز برای درختان بادام پسته ای بین 100 تا 700 ساعت قرارگیری در دمای کمتر از 2.7 درجه سانتیگراد است. حداکثر سرمای قابل تحمل برای درختان بادام پسته ای در فصل زمستان تا 20- درجه سانتیگراد میباشد.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی یعنی حداکثر زمانی که پس از سن بلوغ؛ درختان به محصول دهی حداکثری خود ادامه میدهند. به این ترتیب عمر اقتصادی درخت بادام پسته ای حدود 40 سال است.

وزن میوه

مغز میوه بادام پسته ای حدود 40 درصد از وزن کل آن را تشکیل میدهد.

ارتفاع از سطح دریا

برای سازگاری بهتر نهال بادام پسته ای باید آن را در ارتفاع مشخصی از سطح دریا بکارید. ارتفاع از سطح دریای مناسب برای کاشت این رقم بین 100 تا 2300 متر است.

مقاومت در برابر آفات

نهال بادام پسته ای قادر است در برابر آفات مقاومت نسبتا خوبی از خود نشان دهد. اما حمله برخی از آفات میتواند به درختان آسیب وارد کند.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

درخت بادام پسته ای در هر هکتار میتواند تا 4 تن محصول با کیفیت تولید نماید. محصولات این رقم بسیار پرطرفدارند.

شروع محصول دهی

درخت بادام پسته ای در سال چهارم به سن بلوغ میرسد. محصولات آن در اوایل شهریور قابل برداشت میباشند.

رقم گرده افشانی

بهترین رقم گرده زا برای نهال بادام پسته ای، نهال بادام یلدا میباشد.

پایه درخت بادام پسته ای

درختان بادام پسته ای معمولا با پایه اصلی بادام تلخ GN کاشته میشوند.

زمان گلدهی درخت بادام پسته ای

درخت بادام پسته ای بسیار دیرگل است. از این رو میتوان آن را در مناطقی با زمستان های بسیار طولانی کاشت و نگرانی بابت سوختن جوانه ها وجود نخواهد داشت.

مدت آبیاری درخت بادام پسته ای

درختان بادام پسته ای نیاز به آبیاری متوسطی دارند. هر هکتار باغ بادام پسته ای باید بین 6 تا 8 هزار متر مکعب آبیاری شود. البته حجم آبیاری به نوع آبیاری و تعداد درختان نیز بستگی دارد. به طور مثال آبیاری به روش قطره ای بهینه ترین روش آبیاری درختان بادام پسته ای به حساب میاید. برای کاشت نهال به صورت دیمی؛ باید میانگین بارندگی سالیانه آن دست کم 400 میلی لیتر باشد. آبیاری این درختان در روش آبیاری دیمی هر 2 هفته یکبار انجام میشود. (درختانی که به صورت دیمی آبیاری میشوند، محصول دهی کمتری دارند.)

جمع بندی

خرید نهال بادام پسته ای یکی از بهترین انتخاب ها برای هر باغی است. به علت دیرگل بودن این رقم، یکی از ارقام سردسیری به حساب میاید. و همچنین به علت مقاومت بالای نهال؛ محصول دهی مناسب و محصولات باکیفیتی که دارد؛ نهال بادام پسته ای یکی از ارقام پرطرفدار در کشورمان است. اگر شما نیز قصد خرید نهال بادام پسته ای و یا کسب اطلاع از قیمت نهال بادام پسته ای را دارید. با ما در نهالستان پالیز؛ بزرگترین نهالستان در شمال غرب کشور تماس بگیرید. نهالستان پالیز با به همراه داشتن کلیه مجوزهای رسمی و معتبر در حوزه فروش نهال بادام در سرتاسر کشورمان میپردازد. فروش نهال بادام پسته ای در این مرکز به همراه کارت قرنطینه؛ کارت سلامت نهال؛ ضمانتنامه کتبی 2 ساله؛ گواهی عاری از آفات و تاییدیه جهاد کشاورزی انجام میشود. کارشناسان ما همه روزه آماده خدمت رسانی و ارائه مشاوره 100 در 100 رایگان به شما باغداران محترم میباشند.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *