مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال صنوبر نهال صنوبر اسرائیلی

نهال صنوبر اسرائیلی

نهال صنوبر اسرائیلی

نهال صنوبر اسرائیلی دارای گونه های متفاوت و بی نظیری است،که گونه ی اسرائیلی یکی از آنهاست.صنوبر اسرائیلی سازگاری  بسیار بالایی با اکثر اقلیم ها دارد.این درخت بدون هیچگونه خمودگی و افتادگی کوچکی رشد می‌کند.این نهال استقامت و قدرت زیادی در برابر باد و شرایط غیرمترقبه طبیعی دارد. به همین علت به عنوان بادشکن در مکان های عمومی،باغ ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کشور سازنده

نهال صنوبر اسرائیلی متعلق به کشور اسرائیل می باشد.این نهال پیشینه ی کهنی در ایران دارد.به همین منظور خرید نهال صنوبر اسرائیلی از سالیان درازی در ایران رواج داشته است.شرایط رشد نهال در ایران بسیار فوق العاده است.بطوری که طی مشاهدات مختلف از درختان صنوبر اسرائیلی، حتی درختان 200 و 300 ساله در ایران کشف شده است.

پایه

بر روی این نهال هیچگونه پیوندی انجام نمی‌شود.در واقع نهال صنوبر اسرائیلی به سادگی از طریق قلمه زنی تکثیر پیدا می‌کند.اما با اینحال بسیاری از باغداران برای اطمینان،خرید نهال را به تکثیر ترجیح می‌دهند.زیرا با خرید نهال از بوجود آمدن هر گونه مشکلی مانند ایجاد آفات و قارچ ها جلوگیری می‌شود.

فاصله کاشت

نهال های صنوبر اسرائیلی معمولا در فاصله ی 2*2 کاشته می‌شوند.این فاصله مناسب ترین حالت برای کاشت این نهال است.همانطور که واضح است این میزان از فاصله گذاری فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.به همین‌ علت کشاورز یا باغدار می‌تواند با خرید نهال صنوبر اسرائیلی حداکثر استفاده ی لازم را از زمین ببرد.

حداکثر ارتفاع درخت

حداکثر ارتفاع نهال صنوبر اسرائیلی 50 متر است.این مقدار می‌تواند متغیر باشد.زیرا رشد و ارتفاع درخت به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد.این درختان تا زمانی که زنده هستند،رشد می‌کنند.ولی به محض تصمیم گیری برای استفاده از چوبها  و قطع درختان به زندگی آن ها پایان داده می شود.

 

نیاز سرمایی

نهال صنوبر اسرائیلی بطور شگفت انگیزی در برابر سرما مقاومت دارد.با اینکه این نهال در برابر سرما محدودیتی ندارد اما رشد آن وابسته به مناطق نیمه خشک و معتدل است.با اینحال درخت باید نیاز سرمایی خود را دریافت کند؛تا بتواند به عمر خود ادامه دهد.

عمر اقتصادی

درختان صنوبر اسرائیلی عمری بین 50 تا 70 سال دارند.اما چوب ها در سال دهم قابل برداشت هستند.این چوب ها در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند و سودآوری بسیار بالایی دارند.به همین علت پس از قطع درختان و برداشت آن ها،می‌توان دو مرتبه نسبت به خرید نهال صنوبر اسرائیلی و کاشت آن اقدام کرد.

مشخصات میوه

این نهال پس از بلوغ،میوه ای به بار نمی آورد.تنها مشخصه و محصول این درخت چوب صنوبر است.این چوب ها،بسیار محکم و با دوام هستند.به همین علت چه فروش آن ها به تنهایی و چه محصولات تهیه شده توسط چوب صنوبر از قیمت بالایی برخوردارند.

ارتفاع از سطح دریا

صنوبر اسرائیلی علاقه ی زیادی به رطوبت و آب های جاری دارد.اما با اینحال بیشترین میزان رشد در مناطق نیمه خشک و معتدل اتفاق می افتد.بنابراین نباید ارتفاع نزدیکی با دریا داشته باشند.

مقاومت در برابر آفات

نهال صنوبر اسرائیلی مقاومت خوبی در برابر آفات دارد.اما رویش علف های هرز و پیدایش آفت هایی مانند کرایزوملا ممکن است مشکل زا باشد.با اینحال خرید نهال صنوبر اسرائیلی موجب پشیمانی نخواهد شد؛وتمام این موارد تنها در سال اول کاشت نیاز به مراقبت دارد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

این درختان در هر هکتار به میزان 50 متر مکعب چوب عرضه می‌کنند.این میزان از محصول دهی و علاوه بر آن قیمت بالای چوب صنوبر، موجب سودآوری فوق العاده ای می‌شود.البته این سودآوری پس از 6 یا 7 سال و تنها یک بار اتفاق می افتد‌.با برداشت محصولات،بار دیگر باید اقدام به کاشت نهال های جدید کرد.

شروع محصول دهی

چوب های این درخت در سال 10 الی 15 قابل برداشت است.البته پس از سال دوم که درخت شروع به ایجاد شاخه میکند؛نیز می‌توان از چوب درخت استفاده کرد.اما با مهلت دادن به آن می‌توان سودآوری بیشتری کسب کرد.در طول 2 سال ارتفاع درخت به 2/5 متر می رسد و در طول 7 سال 20 الی 25 متر رشد می کند.

رقم گرده افشان

این رقم با وجود عدم تولید میوه و محصول،دارای دو پایه ی نر و ماده است.این پایه ها در یک درخت نیستند و بصورت جدا در کنار هم کاشته می‌شوند.چوب صنوبر اسرائیلی به تنهایی پاسخگوی تمام نیازهای باغدار می باشد. اکثر کشاورزان که به قصد سودآوری شروع به خرید نهال صنوبر اسرائیلی می‌کنند؛از وجود رقم های گرده افشان بی خبر هستند.

مدت آبیاری

در سال اول کاشت باید نهال را بصورت مداوم در فاصله های کوتاه آبیاری کرد.پس از آن اگر بتوان شرایطی فراهم نمود که آب نهال از جوی های جاری تامین شود بهترین آبیاری پیش گرفته می‌شود.زیرا درختان صنوبر عطش زیادی برای دریافت آب های اکسیژن دار دارند.و این آب ها نه تنها رشد آن ها را دو برابر میکند.بلکه موجب کاهش اتلاف وقت کشاورزان نیز می‌شود.

زمان گلدهی

درخت صنوبر اسرائیلی میوه ای به بار نمی آورد.اما با اینحال فرآیند گلدهی در این گونه پابرجاست.به همین منظور برای فراهم نمودن زمینه ی لازم،در طراف نهال های صنوبر اسرائیلی چند عدد رقم گرده افشان کاشته می شود.

جمع بندی

نهالستان پالیز در راستای جهت دهی به بخش کشاورزی،اقدام به فروش انواع نهال های تجاری و غیرتجاری می کند.مشتریان پالیز میتوانند تمامی نهال های این مجموعه را همراه با شناسنامه ی سلامت دریافت کنند.یکی از ویژگی های مثبت این نهالستان صداقت در رفتار و حسن نیت کارکنان این مجموعه است.به همین منظور خرید نهال صنوبر اسرائیلی از نهالستان پالیز میتواند فرصتی تازه باشد.به همین منظور میتوانید از طریق شماره های تماس،با بخش فروش و مشاوره ی پالیز تماس حاصل بفرمایید.

نظرات کاربران

4 پاسخ به “نهال صنوبر اسرائیلی”

 1. حمیدرضا گفت:

  سلام چند تانهال صنوبر اسراییلی میاخستم

  • paliznahal گفت:

   با سلام لطفا با شماره های 09144501007 و 09144501008 در تماس باشید و یا اینکه فرم مشاوره را تکمیل نمایید تا کارشناسان فروش با شما در تماس باشند.

 2. منصور گفت:

  سلام خسته نباشید…آیا کاشت نهال صنوبر در فاصله ی کمتر از یک متر بازدهی خوبی خواهد داشت؟در شمالغرب کشور…مثلا 20 هزار نهال در هکتار؟ یا حداقل فاصله بین نهال درخت چقدر باید باشد؟ راهنمایی میکنید لطفا

  • paliznahal گفت:

   با سلام و عرض ادب
   در کل کاشت نهال با فاصله کم پیشنهاد نمیگردد.
   فاصله کاشت درخت صنوبر بین 2/5 تا 3 متر پیشنهاد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *