مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال هلو نهال هلو خونی

نهال هلو خونی

نهال هلو خونی

خرید نهال هلو خونی به دلیل رنگ قرمز و بازارپسند و طعم شیرین و آبدار آن از محبوبیت خاصی برخوردار است . این میوه شیرین را می توان در انبار به مدت 3 الی 4 ماه نگهداری نمود. به منظور تازه خوری بسیار مناسب است زیرا بسیار نرم و لطیف و خوش طعم است.

کشور سازنده

چین کشور سازنده این رقم از هلو است و ابتدا در این کشور پرورش یافته است. در دهه 70 موسسه تحقیقات نهال و بذر اقدام به بررسی این رقم نمود و پس از آن خرید نهال هلو خونی در ایران رواج یافت.

پایه

از آنجاییکه عمر اقتصادی درخت هلوخونی پایین است بسیاری از کشاورزان آن را با ارقام پایه مثل gn ، gf ، آلو وحشی و شفتالو پیوند می زنند تا بتوانند از آن نهایت بهره وری اقتصادی را داشته باشند.

مشخصات نهال هلو خونی

از مهمترین ویژگی های نهال هلو خونی برگ ها و شاخه های محکم و قوی با تراکم بالا و استحکام عالی ست. هلو خونی میوه ای بسیار مشتری پسند و بازاری است و خرید نهال هلو خونی بیشتر از دیگر ارقام است. به دلیل داشتن رنگ قرمز بر روی پوست و گوشت از شهرت زیادی برخوردار است. شکل میوه متوسط و گرد است و بر روی پوست کرک هایی وجود دارد.

یکی از خصوصیات نهال هلو خونی این است که به صورت خوشه ای در شاخه های کناری باردهی می کند. دیرگل بودن این رقم منجر به مقاومت در برابر سرمای بهار می شود.

فاصله کاشت

بهتر است در باغ هایی که شیب ملایم دارند یا مناطقی که باد در آن بیشتر می وزد، نهال ها 3 متر در 3 متر با ارتفاع 400 الی 2000 متر داخل زمین  کاشته شوند. در سطوح صاف و بدون باد 4*4 نیز می توان در نظر گرفت.

حداکثر ارتفاع درخت

درست مانند دیگر ارقام هلو ، نهال هلو خونی نیز ارتفاع کمی داشته و این مسئله برداشت را برای باغداران تسهیل می کند. این درخت حداکثر 3 الی 4 متر ارتفاع دارد و به همین دلیل خرید نهال هلو خونی از محبوبیت زیادی برخوردار است.

نیاز سرمایی

سرمای 35- درجه را تحمل می کند و تحمل سرمای بالایی دارد. پیش از خرید نهال هلو مهم است که نیاز سرمایی آن را در نظر بگیریم و دیررس یا زودرس بودن سرما را در فصل بهار در منطقه خودمان بدانیم. این درخت نیاز سرمایی کمتری نسبت به دیگر ارقام هلو دارد و به دلیل دیرگل بودن مقاومت خوبی در سرمای بهار دارد.

عمر اقتصادی

این درخت با عمر اقتصادی 10 الی 20 سال می تواند سالانه محصول پرباری را برای کشاورزانی که اقدام به خرید نهال هلو خونی می کنند، تولید کند.

وزن میوه

یکی از دلایل محبوبیت این میوه وزن بالا و درشت بودن میوه هاست. هر یک عدد هلوی خونی وزنی معادل 200 گرم دارد که آن را بسیار مشتری پسند کرده است.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاعی که از سطح دریا برای این نهال در نظر گرفته شده بین 300 الی 2500 متر می باشد. اهتمام به این موضوع در هنگام خرید نهال هلو خونی باعث می شود که پس از کاشت درخت بتواند در برابر حوادثی چون سرما، بیماری و آفات تحمل بیشتری از خود نشان دهد و کیفیت محصول بالاتر می رود.

مقاومت در برابر آفات

درخت هلو خونی بسیار قوی و مقاوم بوده و در برابر آفات و سرما تحمل خوبی از خود نشان داده است. به همین دلیل محبوب ترین رقم در بین باغداران است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

عملکرد میوه با توجه به آب و هوا و شرایط نگهداری متفاوت است. اما می توان گفت که با خرید نهال هلو خونی در هر هکتار می توان در حدود 500 اصله درخت هلو خونی کاشت. که با این میزان بیش از 50 تن محصول به بار می نشیند.

شروع محصول دهی

از أواخر تیرماه و  از سال دوم هلو خونی شروع به محصول دهی می کند. این درخت رشد نسبتا کمی دارد اما در فصل برداشت محصول بسیار زیادی را تولید می کند. میوه ها نیز درشت و وزن زیادی دارند. این نهال حتی در آب و هوای شرجی و گرمسیری نیز رشد می کند.

رقم گرده افشان

نهال هلو خونی برای گرده افشانی و باروری نیاز به رقم گرده افشان دارد. بنابراین نیاز است که به ازای هر 20 نهال یک رقم گرده افشان هلو نیز در اطراف باغ بکارید تا باروری درختان در فصل گرده افشانی انجام شود.

خرید نهال هلو خونی یک انتخاب مناسب برای باغداران در آب و هوای گرم، معتدل و خشک است. بطور کلی 10 درصد از باغ هلو را می بایست به ارقام گرده افشان اختصاص دهید.

مدت آبیاری

بطور کلی همه ارقام هلو هر چقدر بیشتر آبیاری شوند آبدارتر و خوش طعم تر خواهند شد. برای نهال هلو خونی نیز مدت زمان آبیاری هر 4 روز یک بار به میزان 10 لیتر  است.

بهتر آن است که در فصل تابستان که بارندگی کمتر است روزی 3 لیتر آبیاری شود .

زمان گلدهی

درخت هلو خونی با فرارسیدن فصل بهار بسیار دیر گل است و نسبت به درختان بذری 20 روز دیرتر رشد می کند. از این رو در اقلیم هایی که در بهار با سرما مواجه هستند، بسیار مناسب است. اما در مناطقی که دوره گلدهی درختان کوتاه است خرید نهال هلو خونی توصیه نمی شود.

جمع بندی

ما در نهالستان پالیز خرید نهال هلو خونی را برای شما تسهیل کرده ایم. به راحتی می توانید سفارش خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید و در هر کجای ایران تحویل بگیرید. از ویژگی های نهال های ما در نهالستان پالیز شناسنامه معتبر و نشان استاندارد جهاد کشاورزی است. این مسئله خیال هر باغداری را از بابت آفات و بیماری ها در آینده راحت می کند.

نهالستان پالیز با مدیریت آقای سعید قاسمی آماده خدمت رسانی و مشاوره به شما عزیزان در هر کجای ایران است. با ما تماس بگیرید و تفاوت را احساس کنید.

نظرات کاربران

یک پاسخ به “نهال هلو خونی”

  1. علی اکبر فرج پور گفت:

    بسیارمفیدبود. متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *