مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گیلاس نهال گیلاس زرد ارومیه

نهال گیلاس زرد ارومیه

نهال گیلاس زرد ارومیه

نهال گیلاس زرد ارومیه که جزء ارقام بومی ایران می‌باشد، از شهر ارومیه سرچشمه گرفته است و اهمیت تجاری نسبتا بالایی دارد. میوه‌های درخت گیلاس زرد ارومیه به رنگ زرده بوده و بافتی محکم دارند که مانع از آسیب دیدگی آن‌ها می‌شود.

خصوصیات درخت گیلاس زرد ارومیه

درخت گیلاس زرد ارومیه که یکی از ارقام بومی گیلاس در ایران است، غالبا در مناطق سردسیر، نیمه سردسیر و معتدل کوهپایه‌ای کشت می‌شود. بهتر است کاشت گیلاس زرد در مناطق گرمسیر و حتی نیمه گرمسیر صورت نگیرد؛ چراکه نواحی سرد مناسب‌ترین نوع آب و ‌هوا برای رشد این نهال را دارند. این نهال به عنوان یک نهال بسیار پربار و زود بازده در میان باغداران شناخته می‌شود که رقم بازارپسندی بوده و سود تجاری خوبی نیز دارد.

درباره نوع خاک مناسب جهت کاشت این نهال باید گفت خاکی که به خوبی زهکشی شده و‌ حاوی مواد معدنی بسیاری است، بستر مناسبی را جهت رشد این نهال فراهم می‌کند. هرس درخت گیلاس زرداز مراحل مهم نگهداری از نهال این گیاه است؛ چراکه شاخه‌های کاذب گیلاس زرد زیاد بوده و حذف آنها موجب رشد هرچه بهتر نهال می‌شود.

مشخصات درخت گیلاس زرد ارومیه

ویژگی خاص گیلاس زرد ارومیه، رنگ زرد پوسته آن است که باغداران را به سوی خرید گیلاس زرد ارومیه سوق می‌دهد؛ چراکه تفاوت و خاص بودن جایگاه والایی را در بازار دارد.

گیلاس زرد به هنگام شکوفه‌دهی، یکی از زیباترین منظره‌ها را خلق می‌کند، چون شکوفه صورتی رنگ این نهال، ترکیب بی‌نظیری را با شاخه‌های بی‌برگ آن به وجود می‌آورد. برگ‌های درخت گیلاس زرد به رنگ سبز پررنگ بوده و ظاهری کشیده و نوک تیز دارند. بافت سفت گیلاس زرد، به حمل و نقل آسان و برداشت راحت میوه کمک می‌کند؛ چراکه به راحتی دچار آسیب و له‌شدگی نشده و شکل خود را حفظ می‌کند.

کشور سازنده

همانطور که از اسم این نهال پیداست،گیلاس زرد ارومیه، از رقم‌های تولید شده در شهر ارومیه آذربایجان غربی است و جزء ارقام بومی گیلاس به شمار می‌رود.

فاصله کاشت نهال گیلاس زرد ارومیه

فاصله کاشت مناسب برای درخت گیلاس زرد ارومیه به طور متوسط 6 تا 7 متر است که به نورگیری بهتر درخت و عدم تداخل ریشه‌ها پس از رشد کمک می‌کند.

شکل میوه گیلاس زرد ارومیه

گیلاس زرد ارومیه ظاهری شبیه به قلب دارد که با داشتن اندازه نسبتا درشت و سطح صاف، مورد پسند عموم واقع می‌شود. خوش طعمی میوه درخت گیلاس زرد ارومیه موجب شده تا طرفداران خاص خود را داشته باشد.

رنگ پوسته این نوع گیلاس، زرد خوش‌رنگ بوده و گوشت آن نیز رنگ سفید متمایل به زرد است. لازم به ذکر است که میوه‌های حاصل از درخت گیلاس زرد ارومیه، در اوایل تیره ماه قابلیت برداشت و ارسال به سردخانه را پیدا می‌کنند.

حداکثر ارتفاع درخت گیلاس زرد ارومیه

درخت گیلاس زرد ارومیه می‌تواند ارتفاعی در حدود 6 تا 9 متر داشته باشد.

نیاز سرمایی نهال گیلاس زرد ارومیه

گیلاس زرد برای گلدهی و بارآوری خوب می‌بایست حدود 500 الی 1200 ساعت در معرض هوای سرد زمستان با دمای حدود منفی 7 درجه سانتی‌گراد قرار گیرد. این نهال گیلاس تحمل سرمایی نسبتا خوبی دارد و می‌تواند تا دمای منفی 25 درجه سانتی‌گراد نیز سرما را تحمل کند.

عمر اقتصادی

نهال گیلاس زرد در دو سال ابتدایی عمر خود شروع به گلدهی کرده و پس از رسیدن به سنین 4 یا 5 سالگی محصول‌دهی تجاری خود را آغاز می‌کند. عمر اقتصادی گیلاس زرد ارومیه به طور متوسط 20 سال می‌باشد که نحوه مراقبت و رسیدگی نیز بر طول عمر اقتصادی آن موثر واقع می‌شود.

وزن میوه

وزن هر یک عدد از گیلاس زرد ارومیه تا حدود 5 گرم نیز می‌رسد.

ارتفاع از سطح دریا

رعایت میزان ارتفاع درخت از سطح دریا می‌تواند از عوامل موثر بر رشد و باردهی درخت گیلاس زرد ارومیه باشد. گرچه درباره برخی از درختان ارتفاع از سطح دریا تاثیر چندانی بر رشد درخت ندارد، اما در برخی دیگر این موضوع جزء مهم‌ترین عوامل محسوب می‌شود.

مقاومت در برابر آفات

مقاومت درخت گیلاس زرد ارومیه در برابر آفات چندان بالا نیست و این نهال حساسیت زیادی در برابر آفاتی مانند شپشک و مگس گیلاس از خود نشان می‌دهد. مهم‌ترین آفت این درخت، مگس گیلاس است که جهت دفع آن می‌توان با انجام شخم پاییزه و دادن یخ‌آب زمستانی تاثیر گذار بود و باعث نابودی بخش عظیمی از این آفت شد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

گیلاس زرد ارومیه می‌تواند تقریبا 20 تن در هکتار عملکرد داشته باشد که میزان مطلوبی برای عملکرد این نهال گیلاس به شمار می‌رود.

شروع محصول دهی

گیلاس زرد ارومیه پس از گلدهی در سال‌های چهارم و پنجمِ پس از کاشت، به بار نشسته و شروع به محصول دهی می‌کند.

قدرت رشد درخت

گیلاس زرد ارومیه رشد چندان زیادی نداشته و در حد متوسط رشد می‌کند. گستردگی شاخ و برگ درخت گیلاس زرد ارومیه نیز همانند رشد آن متوسط می‌باشد.

رقم گرده افشان

نهال گیلاس زرد از جمله نهالاتی است که برای بارور شدن نیازمند رقم گرده افشان می‌باشد. ترجیح بر آن است که به ازای هر 30 اصله نهال گیلاس زرد، یک رقم گرده افشان از انواع مناسب آن انتخاب و کاشته شود تا نهال‌ها به خوبی بارور شوند.

پایه درخت گیلاس زرد ارومیه

اگر راجع به نوع پایه درخت گیلاس زرد ارومیه ابهام دارید، باید بگوییم که نهال این درخت بر پایه آلبالو تلخ تولید و عرضه می‌شود.

زمان گلدهی نهال گیلاس زرد ارومیه

گیلاس زرد ارومیه بسته به شرایط آب و هوایی می‌تواند زمان گلدهی متفاوتی داشته باشد. در صورتی که اقلیم منطقه مناسب رشد گیلاس زرد باشد، زمان گلدهی این نهال معمولا در نیمه فروردین‌ ماه می‌باشد.

مدت آبیاری درخت گیلاس زرد ارومیه

از آنجا که این نهال اغلب در مناطق سردسیر کاشته می‌شود، معمولا در معرض بارندگی قرار می‌گیرد؛ اما باید توجه داشت به همان اندازه که بارندگی در فصل زمستان برای درخت گیلاس زرد ارومیه مناسب است، بارش در فصل تابستان می‌تواند مضر باشد.

اگر درخت گیلاس زرد ارومیه هنوز بالغ نشده است، بهتر است در هر هفته دو الی سه مرتبه آبیاری به پای آن صورت گیرد؛ در غیر این صورت یکبار آبیاری در طی هر هفته، برای درختان بالغ کافی خواهد بود.

قیمت نهال گیلاس زرد ارومیه

فروش نهال گیلاس زرد ارومیه در مجموعه نهالستان پالیز نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی به صورت کاملا مستقیم و با حذف واسطه انجام می‌گیرد. فروش درخت گیلاس زرد ارومیه با بهترین کیفیت و با قیمت عمده می‌تواند تجربه خوب و پرسودی را برای شما باغداران عزیز رقم بزند.

چنانچه قصد خرید نهال گیلاس از نهالستان پالیز نهال را دارید، می‌توانید جهت استعلام قیمت و اطلاع از موارد تکمیلی، با روابط عمومی این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *