مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گیلاس نهال گیلاس سیاه

نهال گیلاس سیاه

نهال گیلاس سیاه

نهال گیلاس سیاه مشهد از ارقام بومی گیلاس در کشور ایران می‌باشد که به سبب طعم و رنگ بی‌نظیر میوه‌اش، محصولی بازارپسند دارد. گیلاس سیاه مشهد پوسته‌ای به رنگ قرمز تیره دارد که دور گوشت سرخ رنگ آن را پوشانده است.

خصوصیات نهال گیلاس سیاه

از ارقام مشهور و پرفروش گیلاس بومی ایران، می‌توان به درخت گیلاس سیاه اشاره نمود. این نهال بسیار پربار بوده و از لحاظ تجاری نزد باغداران اهمیت بسیار بالایی دارد. بهترین نوع اقلیم جهت رشد کامل و باردهی بالا درخت گیلاس سیاه اقلیم نواحی نیمه سردسیر و معتدل کوهپایه‌ای است؛ چرا که آب و هوای این مناطق بسیار مناسب رشد درخت گیلاس سیاه بوده و بر باردهی آن تاثیر مثبت دارد.

همچنین گیلاس سیاه مشهد در سه عنوان نهال گیلاس سیاه اصلاح شده، درخت گیلاس سیاه مقاوم به سرما و درخت گیلاس سیاه زودبازده یافت می‌شود که در بازارهای فروش نهال رونق مطلوبی دارند. این نهال برای تاسیس کسب و کارهای نوپا نیز مناسب بوده و سودآوری نسبتا خوبی را برای باغداران خواهد داشت.

مشخصات نهال گیلاس سیاه

درخت گیلاس سیاه مشهد در رشد طولی یکی از سرآمدترین‌ها است و رشد آن می‌تواند تا ارتفاع 24 متری نیز ادامه داشته باشد. تنه درخت گیلاس سیاه رنگ تیره‌ای دارد و شکوفه‌های سفید و خامه‌ای رنگ آن به هنگام شکوفایی منظره‌ای بسیار زیبا از باغات گیلاس سیاه را تشکیل می‌دهد. میوه‌های حاصل از درخت گیلاس سیاه، بیضی شکل بوده و پوسته‌ای به رنگ قرمز تیره دارند؛ اما برخلاف رنگ پوسته، دارای گوشتی سرخ رنگ است که بافت محکمی نیز دارد.

قابلیت حمل و نقل میوه‌های به دست آمده از گیلاس سیاه، بسیار بالاست و در طول جابه‌جایی، گیلاس‌ها به دلیل بافت سفتی که دارند له یا آسیب دیده نمی‌شوند. از دیگر ویژگی‌های بارز این نهال، به بار نشستن آن در سال‌های ابتدایی رشد است؛ به طوری که معمولا در اولین سال پس از کاشت محصول دهی خود را آغاز می‌کند.

کشور سازنده

این نهال را منسوب به شهر مشهد در خراسان می‌دانند؛ اما این نهال در خارج از کشور نیز مورد کشت قرار می‌گیرد.

فاصله کاشت نهال گیلاس سیاه

می‌توان فواصل 7 تا 9 متر را برای کاشت نهال گیلاس قرمز در نظر گرفت تا هم از نظر قرارگیری در معرض نور و هم عدم از جهت عدم تداخل ریشه نهال‌ها پس از گستردگی، مشکلی به وجود نیاید.

شکل میوه گیلاس سیاه

گیلاس‌های سیاه معمولا به شکل بیضی بوده و پوسته قرمز تیره مایل به بنفش داردند. گوشت این گیلاس‌ها نیز بسیار سرخ است و طعم بسیار شیرینی دارند. همانطور که بیان شد گیلاس سیاه مشهد بافت بسیار سفت و محکم دارد که مانع از آسیب دیدن میوه به هنگام چیدن یا انتقال به سردخانه می‌شود.

حداکثر ارتفاع درخت گیلاس سیاه

رشد درخت گیلاس سیاه مشهد علاوه بر اینکه می‌تواند میزان بالایی داشته باشد و به حدود 24 متر برسد، می‌تواند به صورت درختچه‌ای نیز روند خود را ادامه دهد که طول در حدود 4 الی 8 متر را در بر می‌گیرد.

نیاز سرمایی درخت گیلاس سیاه

این نهال نسبت به سرما مقاومت خوبی داشته و جزء ارقام بسیار مقاوم محسوب می‌شود. نیاز سرمایی نهال گیلاس قرمز حدودا 500 الی 1200 ساعت در دمای منفی 7 درجه سانتی‌گراد می‌باشد که رعایت آن ارتباط مستقیمی با رشد کامل نهال دارد.

عمر اقتصادی

گیلاس سیاه مشهد در حدود 30 سال عمر اقتصادی دارد که این میزان، زمان مناسبی برای عمر مفید درخت گیلاس به شمار می‌رود.

وزن میوه

وزن هر عدد گیلاس سیاه مشهد در حدود 5 گرم می‌باشد.

ارتفاع از سطح دریا

از عوامل موثر بر باردهی و همچنین رشد گیلاس قرمز می‌توان به ارتفاع منطقه کاشت آن از سطح دریا اشاره نمود؛ چراکه ارتفاع منطقه کاشت در زیست و محیط نیز تاثیر گذار است و این محیط، مهم‌ترین موضوع در رشد یک نهال میوه است.

مقاومت در برابر آفات

به طور کلی این نهال مقاومت مناسبی در مقابل آفات دارد؛ اما از سمپاشی به موقع و اصولی هم نباید غفلت ورزید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

عملکرد نهال گیلاس سیاه در هر هکتار را می‌توان در سطح نسبتا خوب ارزیابی کرد؛ چرا که این نوع نهال در هر یک هکتار قریب به 30 تن محصول می‌دهد؛ این میزان به ازای هر 500 اصله درخت گیلاس سیاه در هکتار است. این حجم باردهی مقدار خوبی نسبت به سایر ارقام گیلاس می‌باشد.

شروع محصول دهی

اگر می‌خواهید باردهی مطلوبی داشته باشید، باید قبل از شروع محصول دهی یک نهال، بیشترین مراقبت‌ها را از آن انجام دهید. این نهال گیلاس هم مانند سایر ارقام در سال‌های اولیه پس از کاشت، شروع به باردهی خواهد کرد.

قدرت رشد درخت

همانطور که قبلا اشاره شد درخت گیلاس سیاه، قدرت رشد بسیار خوبی دارد؛ به طوری که با قرار گرفتن در وضعیت کاملا مطلوب و ایده‌آل می‌تواند رشد طولی در حدود 24 متر را داشته باشد.

رقم گرده افشان

برای بارور کردن گیلاس سیاه باید از رقم مناسب گرده افشان استفاده کرد؛ چرا که این نهال از نوع دگربارور است و به خودی خود نمیتواند مراحل باروری را طی کند. ارقامی که برای بارور کردن این نهال مناسب هستند، عبارت‌اند از: تراگانا ادسا، آلستر، دارونی و هدل فینگر که به ازای هر 30 اصله درخت گیلاس سیاه مشهد، یک اصله گرده افشان از ارقام مذکور باید کاشته شود.

پایه درخت گیلاس سیاه

گیلاس سیاه بر پایه آلبالو تلخ تولید شده و به فروش می‌رسد.

زمان گلدهی نهال گیلاس سیاه

پس از اینکه درخت گیلاس سیاه مشهد دوره گل انگیزی خود را سپری کرد، وارد مرحله تکامل و گلدهی می‌شود؛ معمولا در پانزده روز آخر فروردین‌ماه، شاهد رویش گل‌های درخت گیلاس سیاه هستیم که به لحاظ ظاهری، زیبایی خیره‌کننده‌ای داشته و عطر خوبی نیز دارند.

شروع گلدهی درخت گیلاس سیاه در نیمه دوم ماه فروردین در صورتی اتفاق می‌افتد که عوامل موثر بر رشد نهال مانند نیاز سرمایی و آب و هوا، در شرایط مطلوبی قرار داشته باشند؛ در غیر این صورت و با نامساعد بودن شرایط، احتمال ایجاد تغییر در زمان گلدهی وجود دارد.

مدت آبیاری

نیاز آبی درخت گیلاس سیاه مشهد متوسط بوده و بهتر است در روزهای تابستانی، آبیاری به صورت 2 الی 3 بار در هفته انجام گیرد؛ البته این مقدار برای درختان بالغ می‌تواند در حد یکبار در هفته کاهش داشته باشد.

قیمت نهال گیلاس سیاه

فروش نهال گیلاس سیاه با کیفیت از اهداف اصلی بسیاری از نهالستان‌ها است؛ چراکه باغداران به سبب مقاومت خوب این نهال و باردهی بالای آن، برای خرید درخت گیلاس سیاه ترغیب می‌شوند. یک باغدار با خرید نهال گیلاس سیاه می‌تواند تجربه یک باغداری پرسود و همچنین ارائه میوه‌های با کیفیت به بازار را داشته باشد.

فروش انواع نهال میوه توسط مجموعه نهالستان پالیز نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی، به صورت کاملا مستقیم و با حذف واسطه صورت می‌گیرد. قیمت انواع نهال های میوه در نهالستان پالیز نهال بسیار مناسب و به صورت عمده بوده و کیفیت نهال نیز کاملا تضمین شده می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت نهال گیلاس سیاه و همچنین دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان پالیز نهال، می‌توانید با روابط عمومی این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *