مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گیلاس نهال گیلاس شیشه ای

نهال گیلاس شیشه ای

نهال گیلاس شیشه ای

نهال گیلاس شیشه ای که از محبوب‌ترین‌ها در میان باغداران به شمار می‌رود، از رقم‌های غیر بومی نهال گیلاس است که بازارپسندی نسبتا خوبی دارد. مجموعه نهالستان پالیز نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی، انواع رقم‌های نهال گیلاس از جمله رقم گیلاس شیشه ای را با مرغوبیت و کیفیت بالا به دست مشتریان خود می‌رساند.

خصوصیات نهال گیلاس شیشه ای

گیلاس شیشه ای از کمیاب‌ترین رقم‌های گیلاس می‌باشد که در کشور فرانسه تولید می‌شود. میوه حاصل از آن بسیار خوش‌طعم بوده و به علت رنگ زرد مایل به نارنجی خاصی که دارد، محبوبیت خوبی در میان مصرف‌کنندگان پیدا کرده است. نوع خاک مورد استفاده جهت کشت درخت گیلاس شیشه ای خاک لومی و رسی می‌باشد که به تنفس ریشه و رشد و باردهی هرچه بهتر درخت بسیار کمک می‌کند.

راجع به هرس درخت گیلاس شیشه ای باید دانست که مرحله هرس، از مراحل مهم داشت بوده و جهت قرارگیری شاخه‌ها در معرض نور و تسریع گردش هوا، حتما باید انجام شود. معمولا زمان هرس اغلب درختان گیلاس در دوره خواب زمستانه صورت می‌گیرد؛ اما برای درخت گیلاس شیشه ای این مورد صدق نکرده و بهتر است که این درخت در آخر تابستان هرس شود.

مشخصات نهال گیلاس شیشه ای

از مشخصات بارز گیلاس شیشه ای می‌توان به حساسیت بسیار بالای آن به آفات، بیماری‌های باکتریایی و بیماری‌های قارچی اشاره کرد که در ادامه مقاله به توضیح کامل آن خواهیم پرداخت. میوه گیلاس شیشه ای نیز به دلیل طعم شیرین و البته رنگ پوسته زرد که با رگه‌هایی از رنگ قرمز و نارنجی ترکیب شده، محبوبیت فراوانی دارد.

قابلیت حمل و نقل میوه گیلاس شیشه ای متوسط بوده و بهتر است که برداشت محصول و جابه‌جایی آن با ظرافت و دقت بیشتری انجام شود. این رقم برای تاسیس باغ میوه مناسب بوده و برای کسب و کارهای نوپا نیز سود خوبی را به همراه خواهد داشت.

کشور سازنده

این نهال از ارقام غیر بومی گیلاس می‌باشد که کشور سازنده فرانسه می‌باشد.

فاصله کاشت نهال گیلاس شیشه ای

به هنگام کاشت درخت گیلاس شیشه ای باید توجه داشت که این نهال بسیار آفتاب دوست بوده و باید به خوبی در معرض نور آفتاب قرار گیرد؛ بنابراین باید فواصل کاشت باید به گونه‌ای باشد که پس از رشد نهال، شاخه و برگ درختان بر روی هم قرار نگیرند. مناسب‌ترین فاصله کاشت حدود 6 در 6.5 متر می‌باشد که به درخت اجازه قرارگیری در برابر نور داده شده و موجب عدم تداخل ریشه‌ها در خاک شود.

شکل میوه گیلاس شیشه ای

گیلاس شیشه ای پوسته‌ای نازک دارد که گوشت آبدار و شیرین‌مزه گیلاس را احاطه کرده است. به شکل کروی بوده و رنگ زرد مایل به نارنجی و گاها سرخ آن، زیبایی ویژه‌ای دارد.

حداکثر ارتفاع درخت گیلاس شیشه ای

رشد درخت گیلاس شیشه ای به گونه‌ای است که می‌تواند ارتفاعی تا حدود 11 متر را نیز داشته باشد. خوب است بدانید که این طول رشد را می‌توان با هرس کردن، کوتاه‌تر کرد.

نیاز سرمایی نهال گیلاس شیشه ای

به طور معمول این نهال برای شکوفه‌دهی و باردهی، 500 تا 1200 ساعت به سرمای منفی 7 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی درخت گیلاس شیشه ای در حدود 30 سال است که زمان نسبتا مطلوبی برای یک درخت گیلاس می‌باشد.

وزن میوه

وزن هر گیلاس شیشه ای به 4 تا 5 گرم می‌رسد.

ارتفاع از سطح دریا

از نکاتی که به هنگام کاشت درخت گیلاس شیشه ای بهتر است به آن دقت شود ارتفاع این نهال از سطح دریاست؛ چرا که میزان ارتفاع از سطح دریا، از عوامل موثر بر رشد نهال است؛ اما باید در نظر داشت که این عامل از سایر عوامل اصلی مانند نوع خاک، میزان آبیاری، نور و آب و هوا، تاثیر کمتری بر وضعیت رشد و باردهی نهال دارد.

مقاومت در برابر آفات

از مهم‌ترین نکاتی که لازم است قبل از خرید درخت گیلاس شیشه ای بدانید حساسیت بسیار بالای این نهال به آفات است. این نهال مقاومت کمی در برابر آفات داشته و می‌تواند به راحتی دچار آسیب شده و در نهایت ضعیف شود. مهم‌ترین آفتی که این نهال به شدت به آن حساسیت نشان می‌دهد، شته سیاه می‌باشد. شته سیاه پس از مرحله شکوفه‌دهی از پشت برگ‌های نهال و درخت گیلاس شیشه ای شروع به تغذیه از شیره گیاه می‌کند.

وجود شته سیاه موجب پیچ خوردن برگ‌های نهال شده و شکل آنها را تا حدودی تغییر می‌دهد؛ همچنین با حمله شته سیاه احتمال ابتلای درخت به بیماری‌های باکتریایی افزایش پیدا می‌کند. مگس گیلاس از دیگر آفات رایج میان درختان گیلاس شیشه ای است که می‌بایست با سم ‌پاشی منظم و اصولی، مانع از تخم‌گذاری و رشد آن شد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

درخت گیلاس شیشه ای می‌تواند عملکرد در حدود 20 تن در یک هکتار داشته باشد که این حجم از لحاظ مقدار باردهی برای درخت گیلاس، میزان مناسبی تلقی می‌گردد.

شروع محصول دهی

این نهال گیلاس پس از رسیدن به سال سوم الی چهارم پس از کاشت، باردهی خود را آغاز کرده و 4 سال پس از شروع باردهی، بالغ می‌شود.

قدرت رشد درخت

درخت گیلاس شیشه ای قدرت رشد طولی نسبتا خوبی داشته و تا ارتفاع 11 متر نیز قابلیت رشد دارد.

رقم گرده افشان

گرده افشانی به بارور شدن هرچه بهتر نهال گیلاس کمک شایانی می‌کند. از رقم‌های مناسب برای گرده افشانی گیلاس شیشه ای می‌توان به گیلاس خوشه ای بینگ، وان و یا حتی تارتاران اشاره نمود. گرده‌های گل این ارقام، تاثیر بهتری در گرده افشانی نهال گیلاس می‌گذارند.

پایه درخت گیلاس شیشه ای

گیلاس شیشه ای تنوع زیادی در پایه درخت دارد به طوری که باغداران می‌توانند درخت گیلاس شیشه ای را با پایه‌های آلبالو تلخ، آلبالو شیرین و همچنین مهلب خریداری کنند.

زمان گلدهی نهال گیلاس شیشه ای

معمولا درخت گیلاس شیشه ای در نیمه فروردین ماه گلدهی خود را آغاز می‌کند. اما به تعویق افتادن یا نیفتادن این زمان به شرایط آب و هوایی و همچنین سطح نگهداری از نهال بستگی دارد.

مدت ابیاری درخت گیلاس شیشه ای

بهتر است در فصل بهار حدود نیم لیتر در هر روز و در فصل گرم تابستان 3 لیتر در روز جهت آبیاری درخت گیلاس شیشه ای در نظر گرفته شود.

قیمت نهال گیلاس شیشه‌ای

مجموعه نهالستان پالیز نهال با مدیریت مستقیم مهندس سعید قاسمی جهت فروش درخت گیلاس شیشه ای به باغداران سراسر کشور، اقدام به عرضه مستقیم و بدون واسطه نهال گیلاس می‌کند. خرید گیلاس شیشه ای می‌تواند باعث شکل‌گیری یک تجربه جدید در باغداری شود. قیمت نهال گیلاس نسبت به کیفیت و مرغوبیت آن در مجموعه پالیز نهال بسیار مناسب می‌باشد.

با برقرای تماس با روابط عمومی این مجموعه جهت اطلاع از نحوه خرید نهال میوه، می‌توانید نسبت به خرید نهال اقدام کنید. جهت دریافت نکات تکمیلی و استعلام قیمت نهال میوه هم با کارشناسان روابط عمومی نهالستان پالیز نهال تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *