مشاوره رایگان خرید نهال
خانهاحداث باغ باغداران حرفه ای چگونه باغ گیلاس را احداث میکنند؟

باغداران حرفه ای چگونه باغ گیلاس را احداث میکنند؟

10 اکتبر 2022
0 3956
باغداران حرفه ای چگونه باغ گیلاس را احداث میکنند؟

گیلاس میوه خوشرنگ،گوشتی و آبدار،با طعم شیرین و دلپذیر است و به عنوان یکی از بهترین میوه های فصل بهار و تابستان می باشد که از آن برای تهیه کمپوت،ژله،دمنوش وهمچنین در تهیه انواع شیرینی ها استفاده می شود. گیلاس دارای میوه گوشتی با تنوع رنگی از زرد و قرمز روشن تا بنفش و سرخ تیره بسته به نوع رقم متغییر است. ارتفاع درختان گیلاس بطور معمول و بسته به شرایط اقلیمی بین۶تا ۱۵ متر می باشد و عمر اقتصادی بین ۲۰ تا ۴۵ سال دارند.

اگر باغدار هستید و می خواهید باغ گیلاس خود را توسعه دهید، یا حتی اگر می خواهید برنامه ریزی های دقیقی را برای احداث اجرا کنید، پیشنهاد می دهیم تا پایان بحث ما را همراهی نمایید.

بررسی اقلیم آب وهوایی احداث باغ گیلاس

در بررسی اقلیم آب و هوایی برای رشد بهینه درختان گیلاس،آشنایی کامل با شرایط و عوامل محیطی منطقه در طول مراحل گلدهی، رشد میوه و برداشت آن، بسیار مهم است.بطور  کلی بهترین آب و هوا برای رشد بهینه درختان گیلاس آب و هوای معتدل و تا حدی سرد و بدون بارندگی را در فصل رشد است.

دما یکی از مهم ترین عوامل موثر بر توزیع جغرافیایی این درختان است. همه ارقام گیلاس در بیشتر مناطق کشور قابل کشت هستند. اما دقت کنید که برای جلوگیری از یخ زدن جوانه ها و شاخه های انتهایی در زمستان باید شرایط دمایی مناسب برای همه ارقام گیلاس (حداکثر بین ۵- تا ۷- درجه سانتیگراد)را فراهم کنید. بنابراین در هر اقلیم آب و هوایی از ایران که هستید، اگر بتوانید دمای مناسب۷ تا ۲۰ درجه سانتیگراد را برای رشد گیاه فراهم کنید، قطعا بهترین و مرغوبترین محصول را خواهید داشت.

نیاز سرمایی ارقام مختلف گیلاس

به طور میانگین نیاز سرمایی همه ارقام گیلاس در اکثر مناطق کشور،  بین ۸۵۰ تا ۱۹۰۰ ساعت ودمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد می باشد.

خاک مناسب ارقام مختلف گیلاس

گیلاس دارای ریشه های سطحی است و درخاکهای لومی رسی و لومی شنی بهترین رشد را دارد.pH مناسب برای رشد مطلوب همه ارقام گیلاس، حدود ۵/۵-۸/۷ می باشد.

برای آگاهی از جنس خاک و وجود عناصر معدنی در آن لازم است تا یک نمونه از خاک برداشته و به آزمایشگاه مخصوص خاک ارسال نمایید. برای کسب اطلاع از نحوه نمونه برداری خاک، به مقاله تخصصی آزمون آب و خاک مراجعه فرمایید.

آبیاری مناسب برای ارقام مختلف گیلاس

برای همه ارقام گیلاس در هر اقلیمی که هستید،  بطور متوسط باید هفته ای سه مرتبه آبیاری را انجام دهید. اما برای درختانی که عمر بیشتر از ۱۵ سال دارند،  در مناطق سرد و خشک و همچنین مناطق معتدل و با رطوبت بالا فقط هفته ای یک بار آبیاری احتیاج دارند. در فصل تابستان، در مناطق گرم و خشک لازم است ۳تا۴ بار درهفته(معادل ۱۵ لیتر آب هفتگی)، نیاز آبی این درختان را تامین کنید. اگر برای صرفه جویی در آب از روش آبیاری قطره ای  استفاده می کنید، نیاز آبی این درختان حدود ۴تا۵ هزار مترمکعب است.چنانچه از روش غرقابی استفاده می کنید،  نیاز آبی این درختان حدود ۸ تا ۱۰ هزار مترمکعب  است .دقت کنید که در روش آبیاری غرقابی به دلیل آب زیادی که از دست می‌رود، معمولا نمک بالاآمده ودرصد قلیایی شدن خاک بیشتر می شود که  این حالت برای رشد بهینه درختان گیلاس مناسب نیست.

بررسی شرایط نور خورشید جهت احداث باغ گیلاس

گیلاس،گیاهی آفتاب دوست است که برای رشد و شکوفایی به ۵ تا ۸  ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارد.

ارتفاع از سطح دریا 

ارتفاع از سطح دریا، یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب و خرید نهال میوه محسوب می شود.ارتفاع بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا  بهترین ارتفاع برای کاشت نهال گیلاس با توجه به طول و عرض جغرافیایی هر منطقه می تواند منجر به محصول با کیفیت بالا و مرغوب شود.

شیب زمین برای احداث باغ گیلاس

برای احداث باغ گیلاس شیب زمین نبایستی بیشتر از ۱۵ درصد باشد.

الگوی کاشت برای احداث باغ گیلاس

در ابتدا نیاز اقتصادی منطقه خودتان و وضعیت پسند بازار را از نظر رقم های گیلاس انتخابی بدقت بررسی کنید. در صورت امکان،بهتر است کاشت نهال گیلاس در فصل‌های بهار و پاییز انجام شود. در مناطقی که زمستانهای بسیار سخت دارند، کاشت در ابتدای بهار مناسب تراست.

در طراحی باغ  بهتر است، الگوی مربعی(۴در۴متر) استفاده شود. دقت کنید که حتما فاصله‌گذاری مناسب  باشد تا  درختان از نور کافی بهره مند شوند.

انتخاب رقم مناسب برای احداث باغ گیلاس

برای انتخاب ارقام مختلف گیلاس باید به شرایط آب و هوایی، تحمل در برابر خشکی و شرایط نامساعد خاک منطقه توجه کنید. همچنین به میزان بارندگی، ارتفاع از سطح دریا و میزان تابش نورخورشید در باغ خود آگاهی داشته باشیدو سپس ارقام مورد نیاز خود را شناسایی نمایید و با توجه به میزان محصول دهی، پسند بازار اقتصادی و کیفیت محصولات،  پرسودترین نهال ها را برای کاشت در باغ سفارش دهید. شما می توانید، اطلاعات کامل کلیه ارقام نهال گیلاس  را در  سایت پالیز مطالعه فرمایید.

آماده سازی زمین برای احداث باغ گیلاس

ابتدامحل باغ را انتخاب کنید، سپس برای احداث باغ گیلاس نقشه برداری و آماده سازی باید انجام شود. پیش از خرید نهال گیلاس باید آزمایش خاک را انجام دهید تا به این ترتیب از جنس، pH، اسیدی یا بازی، وجود عناصر معدنی و محتویات خاک آگاه شوید و با توجه به نیاز درخت، اقدام به اصلاح خاک با استفاده از کود شیمیایی و آلی نمایید.مرحله دوم در آماده سازی زمین،ترکیب خاک و شخم زنی و زهکشی خاک است. بایدخاک یکدست و عمیق و غنی از مواد معدنی ایجاد نماییدتا ریشه نهال پس از کاشت در باغ به خوبی بتواند رشد نموده و از منابع خاک بهره مند شود.

جمع بندی

از آنجاییکه گیلاس به خاطر استفاده از میوه تازه،کمپوت، مربا و انواع شیرینی و دسرها ارزش و اهمیت بسیاری درپسند بازارمیوه کشور و جایگاه صادراتی به کشور های همسایه و سایر نقاط جهان دارد،توصیه می کنیم که حتما از ارقام مختلف گیلاس دراحداث باغ استفاده کنید.

برای خرید انواع ارقام نهال گیلاس از نهالستان مجوزدار پالیز با مشاوران ما به صورت آنلاین و تلفنی و حضوری در ارتباط باشید.

نهالستان پالیز با بیش از نیم قرن تجربه؛ به عنوان بزرگترین نهالستان تخصصی در شمال غربی کشورمان شناخته میشود. این نهالستان با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی و با بهره گیری از کادر مجرب و امکانات به روز باغداری و کشاورزی؛ اقدام به تولید انواع ارقام نهال گیلاس اصلاح شده و متناسب با اکثر شهرهای کشورمان نموده است.

برای ارتباط رایگان و همه روزه با مشاوران ما درباره نحوه احداث باغ گیلاس؛ نحوه آبیاری و کوددهی و هرس و… با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *