مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال گردو نهال گردو دماوند

نهال گردو دماوند

نهال گردو دماوند

کشور سازنده نهال

نهال گردو دماوند برای اولین بار در کشور ایران و منطقه دماوند کاشته شد. از این رو به این نام شناخته میشود.

خصوصیات نهال گردو

نهال گردو دماوند یک رقم ایرانی است. که هفتمین سال پس از کاشت؛ محصول‌دهی خود را آغاز میکند. باردهی آن چندان زیاد نیست؛ اما رفته رفته با افزایش سن درخت و رسیدن به سن بلوغ؛ افزایش میابد.

درخت گردو دماوند زودگل است. از این رو هنگام خرید نهال گردو به آب وهوا و سرمای منطقه باغتان توجه داشته باشید. (سرماهای ناگهانی در فصل بهار میتواند به جوانه‌های گل درختان آسیب بزند. در نتیجه اگر در چنین منطقه ای قرار دارید؛ بهتر است از خرید این رقم خودداری فرمایید.)

ارتفاع درختان گردو دماوند نسبتا زیاد است. قدرت رشد درخت متوسط بوده ولی شاخه و برگ‌ها متراکم و وسیعی دارد. چربی موجود در مغز میوه چندان زیاد نیست. و میتوان از آن در مصارفی چون آجیل و کیک و شیرینی و دسر و… استفاده نمود.

بهترین شهرها که میتوانید نهال گردو دماوند را بکارید: خراسان شمالی؛ تویسرکان؛ خوانسار اصفهان؛ کردستان؛ استان آذربایجان، همدان؛ کرمان میباشد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

محصول‌دهی درختان گردو دماوند معمولا بین 3 تا 3.5 تن در هکتار است. میوه‌های این رقم بسیار باکیفیت و درشت و خوشمزه بوده و طرفداران زیادی دارند.

شروع به محصول‌دهی

آغاز باردهی درختان گردو دماوند معمولا سال 7 ام پس از کاشت میباشد.

فاصله کاشت نهال گردو

برای احداث باغ گردو دماوند لازم است درختان را در فواصل منظم 7 الی 8 متری از هر طرف در باغ بکارید. به این ترتیب نور خورشید و اکسیژن کافی از هوا و همچنین مواد معدنی و آب کافی از خاک به درختان میرسد.

با توجه به نقشه زمین و طرح توجیهی؛ فواصل کاشت میتواند بیشتر و یا کمتر باشد.

ارتفاع از سطح دریا

درخت گردو دماوند میتواند با ارتفاع از سطح دریا بین 100 تا 1500 متر به خوبی سازگار شود. بنابراین باید پیش از خرید نهال درخت گردو دماوند از ارتفاع از سطح دریای منطقه باغ خود آگاه شوید.

درصد چربی

چربی مغز میوه گردو دماوند نسبتا کم و تا حدود 30 درصد است.

شکل گردو

گردو دماوند به صورت بیضی کشیده است. که پوسته چوبی رویی آن ضخامت متوسطی دارد.

حداکثر ارتفاع درخت گردو

یکی از بالاترین ارتفاع‌های درختان گردو متعلق به درختان گردو دماوند است. این رقم در صورت کاشت در شرایط آب وهوایی مناسب و نگهداری صحیح قادر است تا ارتفاع 20 متری نیز رشد کند. برای برداشت محصولات این درخت باید از وسایل نقلیه کشاورزی مخصوص بهره گیرید.

نکته: میتوان با استفاده از روش‌های هرس فرم دهی در سالهای اولیه رشد درختان؛ ارتفاع آنها را تا حدودی کنترل نمود.

نیاز سرمایی نهال

ابتدا باید بدانیم نیاز سرمایی درختان گردو دماوند چیست؟ درختان برای تکمیل دوره خواب و بیدار شدن از خواب زمستانه‌؛ و آمادگی برای محصول‌دهی در سال جدید نیازمند به قرارگیری در یک دوره سرمایی مخصوص دارند. پس از تکمیل این دوره درختان از خواب زمستانه بیدار شده و تحمل سرمایی و گرمایی آنها نیز افزایش میابد.

نیاز سرمایی درختان گردو دماوند بین 600 تا 800 ساعت قرارگیری تحت دمای بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد است. این نیاز درختان باید در فصل پاییز و زمستان برطرف شود. از این رو هنگام کاشت نهال گردو دماوند به سرمای منطقه در این 2 فصل توجه فرمایید.

تحمل سرمایی درختان پس از این دوره به 21- درجه سانتیگراد میرسد.

سهولت جداشدن مغز از پوست چوبی

میوه گردو دماوند دارای ضخامت پوسته متوسطی است، که مغز به راحتی از آن جدا میشود.

عمر اقتصادی درخت گردو

عمر اقتصادی درختان گردو دماوند نسبتا کم است. این رقم قادر است تا 30 سال پس از رسیدن به سن بلوغ به باردهی حداکثری خود ادامه دهد.

رنگ مغز گردو

مغز میوه گردو دماوند به رنگ قهوه‌ای روشن دیده میشود.

وزن گردو

گردو دماوند میوه‌های درشت و باکیفیتی دارد. گردوهای دماوند وزنی برابر 13.09 گرم دارند. مغز گردو به صورت خالص برابر 6.22 گرم است. (47 درصد از وزن کل)

مقاومت در برابر آفت

درخت گردو دماوند در برابر آفاتی مثل کرم کدو، کرم به؛ کنه گال زگیلی برگ گردو، مگس پوست گردو؛ کرم سیب و کرم خراط، آسیب پذیر است. در برابر سایر بیماری‌ها و آفات، این رقم مقاومت مناسبی دارد.

رقم گرده افشان

رقم گرده زای سازگار برای درختان گردو دماوند، کاشت نهال گردو جمال به نسبت 10 به 1 در باغ است.

میزان آبیاری نهال

درختان گردو دماوند در برابر خشکی مقاومت نسبتا متوسطی دارند. شما میتوانید درختان را در مناطق با بارندگی نسبتا کمتر بکارید. اما باید توجه داشته باشید که آبیاری منظم و کافی درختان؛ به آنها در تولید محصول و افزایش محصول‌دهی کمک میکند.

به طورکلی درختان گردو دماوند هر 7 تا 10 روز یکبار نیاز به آبیاری دارند. در فصل تابستان که هوا گرم است. فواصل آبیاری کوتاه تر (7 روز یکبار) و در فصل بهار که فصل رشد درختان است، فواصل آبیاری را کمی بیشتر (10 روز یکبار) کنید.

در 2 فصل پاییز و زمستان نیز با توجه به میزان بارندگی منطقه میتوانید آبیاری را کاهش داده و یا به صفر برسانید.

دستورالعمل خرید اینترنتی نهال گردو دماوند

نهال گردو دماوند یکی از ارقام گردوی مناسب و سازگار با بیشتر شرایط آب وهوایی و اقلیمی است. برای خرید اینترنتی این رقم و یا سایر ارقام نهال گردو، شما باغداران محترم میتوانید به سایت ما (سایت پالیز) مراجعه نمایید. ما در سایت پالیز کلیه اطلاعات مربوط به ارقام نهال گردو را جمع آوری نموده ایم. تا با مشاهده و مقایسه آنها بتوانید بهترین نهال گردو را برای باغ خود شناسایی کنید.

همچنین شما میتوانید با مشاوران ما 24 ساعت از شبانه روز و 7 روز هفته به صورت رایگان در تماس باشید. تا به شما در انتخاب و خرید بهترین نهال گردو کمک کنند.

ارتباط با مشاوران ما از طریق واتساپ، تماس تلفنی و حتی به صورت حضوری امکان پذیر است.

قیمت نهال گردو دماوند

قیمت نهال گردو دماوند در نهالستان پالیز بین 70 تا 90 هزار تومان میباشد.

برای خرید نهال گردو دماوند کافیست با مشاوران و کارشناسان فروش ما در نهالستان پالیز تماس بگیرید. نهالستان پالیز بزرگترین مرکز فروش نهال گردو در شمال غربی کشورمان است. این مرکز کلیه مدارک معتبر و رسمی از جمله گواهینامه رسمی؛ تاییدیه جهادکشاورزی و شناسنامه معتبر را دریافت نموده است. و با استفاده از کادر مجرب و پیشرفته اقدام به تولید و عرضه و فروش انواع ارقام نهال گردو نموده است.

برای ارتباط با مشاوران ما و دریافت مشاوره 100 در 100 رایگان با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *