مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله آشنایی با پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو

آشنایی با پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو

آشنایی با پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو

پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو یکی از انواع آفت ها و بیماری های نهال هلو می باشد. در این حشرات قسمت اعظم بال های جلوئی یا هر دو بال بدون پولک های رنگین هستند و به همین لحاظ بال ها غشائی دیده می شود.

بسیاری از گونه ها با زنبورهای Vespidae هم رنگی می کنند. بال های جلوئی باریک و بلند است و در آن رگ Anal از بین رفته است. بال های جلویی پهن تر است و در آن ناحیه Anal به خوبی مشهود است. این حشرات نیز روز پروازند.

گاهی حشرات نر و ماده با هم اختلاف رنگ دارند. در این خانواده لاروها در ریشه و تنه درختان یک ساله تونل ایجاد می کنند و از بافت های این قسمت ها می خورند.

مهم ترین گونه های این خانواده در ایران Synanthedon myopeformis Bork  است .لاروهای این آفت در منطقه کامبیوم در زیر پوست تنه درختان، روی تنه و شاخه های اصلی فعالیت دارند و گاهی باعث خشک شدن کامل درختان می گردند.

پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو

پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو

شکل شناسی پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو

حشرات کامل پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو با بال های باز به عرض 20 الی 25 میلی متر و دارای بدنی کشیده هستند. بال های جلوئی دارای سلول های شفاف و در قسمت هائی پوشیده از پولک های سیاه متمایل به آبی تیره است.

تمام سطح بدن نیز از این پولک ها پوشیده شده ، فقط در قسمت قدامی شکم یک نوار نارنجی رنگ و کم عرض مشاهده می شود که مانند کمربندی به نظر می رسد. لاروها سفید متمایل به کرم با سر و سینه سیاه رنگ است. هنگام تحریک و ناراحتی، ماده قهوه ای رنگی از دهان خارج می کنند.

پیله ها قهوه ای رنگی، کشیده و از ذرات قهوه ای رنگ فضولات پوشیده شده است. تخم ها سبز روشن و کم و بیش بیضوی است که در محل زخم های تنه درختان مشاهده می شود.

زیست شناسی

فضولات قهوه ای نرم آفت بیرون زده است. لاروها در محل کامبیوم فعالیت می کنند و در صورتی که به تعداد زیاد دور تا دور درخت را مورد تغذیه قرار دهند باعث خشک شدن آن می گردند.

حشرات کامل پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو از اواسط خرداد تا اواسط مرداد مشاهده می شود. در ساعات گرم روز روی تنه و سر شاخه درختان دیده می شوند. این حشرات پس از جفت گیری تخم های خود را در محل زخم های ایجاد شده روی تنه از جمله سوراخ هایی که به وسیله پروانه فری ایجاد می شود قرار می دهند.

دوره رشد جنینی حدود یک هفته است و لاروها پس از خروج در ناحیه کامبیوم به تغذیه از پوست می پردازند. به نظر نمی رسد این آفت بیشتر از یک نسل در سال داشته باشد.

گونه دیگری از این خانواده روی تبریزی خسارت می زند و روی شاخه های دو ساله از استوانه مرکزی تغذیه می کند. در روی شاخه های دو ساله بر آمدگی های شخصی دیده می شود که گاهی به وسیله باد شاخه ها از محل این بر آمدگی ها می شکنند. به نظر می رسد که گونه های دیگری از این گروه روی هلو و درختان هسته دار خسارت ایجاد کند.

پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو

پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو

راه های مبارزه

پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو در سال های اخیر در بسیاری از نقاط مسئله ایجاد کرده است. هر نوع زخمی روی تنه درخت، باعث جلب پروانه های ماده برای تخم ریزی می گردد .

بنابراین پوشاندن زخم به وسیله چسب پیوند مفید است. پوشاندن تنه درخت تا ارتفاع یک متر به وسیله نوار پلاستیکی سوراخ دار علاوه بر جای گیری از خسارت خرگوش و موش از خسارت این آفت نیز می کاهد. سمپاشی با یکی از سموم دکلره با فقره بادوام در موقع ظهور حشرات کامل ولی قبل از تخم ریزی باعث نقصان خسارت این آفت می گردد.

کلام آخر

پروانه زنبور نمای چوبخوار هلو یکی از آفات کلیدی و مهم نهال هلو می باشد. تشخیص حمله ی این آفت، تا زمانی که علائم خسارت آن ظاهر شود، بسیار مشکل است.

شاخه های بارده، اسکلت و داخل تنه ی درخت مورد حمله ی این آفت قرار می گیرد، که در نهایت باعث زوال سریع درختان باغ می شود. مدیریت کنترل این آفت در نقاط مختلف، متفاوت و در مجموع، با استفاده از آفت کش های ارگانوفسفات فقط روی تنه و قسمت های آلوده و تله های فرمونی انجام می شود.

اگر تصمیم به خرید نهال هلو گرفته اید نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

ارقام نهال هلو در این نهالستان جزء بهترین ها است که با کیفیت بالا تولید میگردد و نظرات مثبت مشتریان طی سال ها خرید گویای این امر می باشد. ما از کاشت تا برداشت پاسخگوی شما خواهیم بود ، جهت خرید اینترنتی نهال هلو با کارشناسان ما در تماس باشید.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت خرید نهال و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *