مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال شلیل نهال شلیل قرمز بهاره

نهال شلیل قرمز بهاره

12 جولای 2020
0 571
نهال شلیل قرمز بهاره

 مهمترین خصوصیات نهال شلیل قرمز بهاره

درختان شلیل به خصوص نهال شلیل قرمز بهاره جزو درختان بومی مناطق معتدل گرم چین به شمار می رود که چندین سال است در کشور ما نیز توسط باغداران پرورش داده می شوند. میوه آن در دسته میوه‌های هسته‌دار قرار می گیرد. بهتر است در این باره بدانید که اکثر ارقام این نهال که امروزه کشت می‌شود در اثر برنامه‌های اصلاح نژاد به وجود آمده اند. برای آشنایی بیشتر با این گونه از شلیل سعی می کنیم در این مطلب به دو بخش اصلی یعنی مهمترین خصوصیات شلیل قرمز و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از آن ببرید.

نهال شلیل قرمز بهاره

عمر مفید

نهال شلیل قرمز بهاره معمولا در عرض ۳-۲ سال به به بار می نشیند و دوره اقتصادی آنها حدود ۱۲ سال است. البته این میزان به محیط و شرایط آب و هوایی منطقه بستگی دارد.

رنگ میوه

در این باره می توان گفت رنگ میوه آن قرمز می بوده و میوه‌های نهال شلیل قرمز بهاره بدون کرک هستند که نسبت به ارقام دیگر شلیل دارای گوشت قرمز، زرد و سفید هستند؛ و میوه آن به راحتی از هسته جدا می‌شود.

تاریخ رسیدن میوه

معمولا این نوع از شلیل قرمز در اوایل بهار قبل از این که برگ های درخت باز شود، شروع به گل‌ دادن می کند و زمان رسیدن میوه آن نیز اواخر و یا اواسط تیر ماه است.

ارتفاع درخت

نهال این میوه درختی مرتفع است که گاها ارتفاع آن تا ۶ متر نیز می رسد و در کمترین حالت تا ارتفاع آن ۴ متر است.

نهال شلیل قرمز بهاره

میزان باردهی

 این درخت عمر کمی دارد و به طور متوسط ۱۲ سال می توان از آن میوه خوب برداشت کرد. معمولا میزان باردهی این نوع درخت در هر هکتار حدود ۷۰ تن می توان برداشت نمود.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

مقاومت نهال شلیل قرمز بهاره به سرما تا ۲۰- درجه سانتی‌گراد است و ریشه‌ این درخت می تواند سرمای حدود ۱۰- درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. این نوع درخت به سرمای دیررس بهاره حساس است و امکان آسیب دیدگی را دارد.

نهال شلیل قرمز بهاره

نحوه رسیدگی و عمل آوری

شرایط محیط کاشت

به طور کلی می توان گفت نهال شلیل قرمز بهاره در شرایط آب و هوایی گرم به خصوص با تابستان‌های گرم و زمستان‌های بدون یخبندان رشد خوبی دارد. همچنین این نوع درخت در خاک‌های سنگین و مرطوب بهتر به بار می نشیند.

فواصل کاشت

برای کاشت این نهال در زمین های مسطح و غیر شیبدار و بر روی پایه‌های بذری به صورت ۳*۳ متر است. ولی این امر در مورد زمین هایی که شیبدار هستند و در معرض باد قرار دارند باید حدود ۳*۲ در نظر گرفته شود.

نیاز به آبیاری

باید گفت که نیاز آبی نهال شلیل قرمز بهاره نسبت به دیگر میوه‌های هسته‌دار مانند هلو بیشتر است و معمولا این نیاز در اواخر دوره رشد میوه، افزایش می‌یابد. به طور متوسط مقدار آبیاری ۱۰ لیتر در در هفته باید باشد.

نهال شلیل قرمز بهاره

نیاز به سمپاشی

از مهمترین آفات این نهال می توان به کرم های ریشه خار، شته ها، عنکبوت قرمز و پرندگان اشاره کرد. برای سمپاشی آن به جای استفاده از مواد شیمیایی می توان از ۵ تن کود پوسیده دامی در هر هکتار استفاده کرد.

هرس

معمولا نهال شلیل قرمز بهاره در پنج سال اول باردهی، رشد خوبی داشته و به اندازه کافی محصول حاصل می‌کنند برای همین نیاز است تا آن را به موقع هرس و تُنک ‌کرد به خصوص موقع گل دادن. بهتر است در این باره بدانید که هنگامی که رشد شاخه‌های یک‌ساله این درخت کمتر از ۳۰ سانتی‌متر است ، نیاز به هرس شدید دارد. به همین دلیل بهتر است برای رشد و باردهی خوب، حدود ۵۰ درصد از شاخه‌های اضافی آن را حذف کرده و شاخه‌های باقی‌مانده نهال شلیل  را ۲۵-۲۰ سانتی‌متر هرس کنید.

هرس این نوع درخت مزیت های فراوانی دارد از جمله:

  • جوان کردن درختان مسن
  • افزایش کیفیت میوه
  • افزایش عمر درخت
  • جلوگیری از ریزش میوه
  • افزایش میزان محصول
  • ایجاد فرم و اسکلت مطلوب

گرده افشان

در این مورد باید گفت که اکثر نهال های شلیل خودبارور هستند و گرده‌افشانی آنها قبل از باز شدن غنچه گل انجام می شود.

نهال شلیل قرمز بهاره


خرید نهال شلیل قرمز بهاره :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *