مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله بررسی و معرفی بهترین نهال بادام از نظر منطقه

بررسی و معرفی بهترین نهال بادام از نظر منطقه

26 مرداد 1400
0 112
بررسی و معرفی بهترین نهال بادام از نظر منطقه

بهترین نهال بادام سازگارترین.نهال با هر منطقه است و.قطعا بهترین رقم نهال بادام برای شما با.توجه به منطقه ای که قصد کاشت بادام را دارید خواهد بود. در ادامه به بررسی.بهترین نوع درخت بادام می‌پردازیم.

رشد و پرورش این درخت به شرایط.اقلیمی بستگی دارد و در مناطق کوهستانی.و خشک رشد خوبی دارد. بادام نیز مانند دیگر گیاهان کاشته.می ‌شود، شما می توانید بذر.آن را تهیه و یا نهال آن.را خریداری کنید. در صورت خرید نهال بادام باید دقت.داشته باشید که دو گونه.نهال وجود دارد: گونه‌ای که به تنهایی .نمی دهد و باید با نهال جفت.خریداری شود و نهالی که به تنهایی.عمل گرده افشانی را انجام می دهد.

محلی را که می .نهال در آن رشد کند انتخاب .و دقت داشته باشید که این محل در معرض نور خورشید باشد. قبل از کاشت بذر، خاک را به دقت شخم بزنید تا زیر گیاه نرم باشد. دانه بادام را باید در عمق 5 تا 2/5 سانتی.متری خاک بکارید و همچنین امکان.جمع شدن آب در اطراف.ریشه نباید وجود داشته باشد.

بعد کمی از خاک را بکنید.و دانه را در آن قرار دهید، دقت داشته باشید که اگر نهال.را برای پرورش انتخاب کرده ‌اید، فضای کاشت را بزرگ.تر از ریشه نهال بگیرید. بعد از آن که به دقت روی آن را پوشاندید، اطراف آن.را با سنگ محکم کنید تا توسط جانوران خورده نشود.

بهترین نهال بادام

بهترین نهال بادام

بهترین نهال بادام کدام است؟

اگر به دنبال بهترین نهال بادام دیرگل هستید، یکی از ارقام نهال بادام آذر، نهال بادام شکوفه و نهال بادام تونو را متناسب با شرایط اقلیمی منطقه خود انتخاب کنید.

نهال بادام تونو بهترین نوع رقم بادام برای مناطق سردسیر می باشد، این نهال در مناطق سرد و یخبندان بسیار عالی رشد می‌ کند. بهترین نهال پیوندی بادام، نهال بادام حریر و نهال بادام یلدا می باشد. در زمان خرید دقت داشته باشید شرایط اقلیمی منطقه خود را در نظر بگیرید.

فصل پاییز بهترین زمان برای کاشت نهال بادام است و بهترین زمان کاشت در مناطق سردسیر اواخر زمستان و یا اوایل بهار می باشد.

از گیاهان مختلفی برای پایه این نهال استفاده می ‌شود که هر کدام ویژگی ‌های منحصر به فرد خود را دارند. بهترین پایه بادام تلخ است که مقاومت بالایی نسبت به خشکی و آفت دارد، جالب است بدانید که بر روی پایه بادام تلخ می ‌توان پایه بادام شیرین را نیز پیوند زد.

بهترین زمان پیوند در فصل بهار پس از آغاز جوانه زنی و در فصل تابستان تا پاییز تقریبا از دهم مرداد ماه تا دهم مهر ماه است. انجام عملیات پیوند در خزانه در ارتفاع 20 سانتی ‌متری از سطح خاک و در باغ در ارتفاع 30 الی 40 سانتی ‌متری صورت می پذیرد.

بهترین نهال بادام

بهترین نهال بادام

نهال بادام شکوفه

بادام شکوفه رشد قوی دارد و از ارقام بادام فرانسوی می باشد که پوست کاغذی دارد اما نوع ایرانی آن پوست سختی دارد. بادام شکوفه به شمار می آید. این رقم شکوفه در منطقه آذرشهر مقدار کشت قابل توجهی دارد. برگهای این درخت به شکل نیزه ای باریک، دراز و نوک تیز و کمی موج دار می باشند.

همان طور که قبلا هم گفتیم این نهال جزو بهترین نهال بادام دیرگل است و بسیار زود بازده است و مقاوم به انواع بیماری ها. پوست سبز آن به سختی جدا می شود و یکی از مهم ترین ویژگی های آن مقاومت در برابر سرمای بهار است.

یکی از اصلی ترین کاربرد های این بادام تهیه میوه های خشک و محصولات بهداشتی و آرایشی است. قیمت این نوع نهال بادام کاملا مقرون به صرفه است و کیفیت هسته آن بسیار خوب است و 60 درصد بادام ها دانه دارد.

نهال بادام آذر

درخت بادام آذر جزو بهترین نهال بادام و درخت های قوی و پربار است که مانند نهال بادام شکوفه دیرگل است و جالب آن است که گل های آن همگی هم زمان باز می شوند، خوب است بدانید نسبت مغز به میوه این بادام 40-42 درصد بوده و پوست سبز آن نیز به آسانی از هسته جدا می شود.

قیمت نهال بادام آذر به علت آن که جزو ارقام قوی و سریع الرشد محسوب می‌ شود بسیار مناسب و اقتصادی می باشد و همچنین جزو نهال های پربار می باشد. زمان رسیدن میوه متوسط بوده و نوع پوست چوبی و نیمه سنگی است و طعم مغز خوب و رنگ مغز قهوه ای روشن است.

بهترین نهال بادام

بهترین نهال بادام

نهال بادام تونو

نهال بادام تونو متعلق به کشور ایتالیا می باشد. زمان رسیدن میوه آن در بازه معمولی تا متوسط قرار می‌ گیرد و نوع پوست آن چوبی است با طعمی عالی و رنگ قهوه ای روشن. درصد مغز متوسط روبه بالا است و عادت باردهی آن به روش اسپور می باشد.

بادام تونو مناسب ترین و بهترین نهال بادام برای مناطقی است که دارای سرمای یخبندانی هستند، مقاومت این گیاه به سرما به شدت بالا است، از این رو در کشور ما در مناطق سردسیر مثل آذربایجان و خراسان شمالی به راحتی می تواند کشت شود.

این درخت بادام یکی از انواع نسبتا کمیاب نهال بادام و از ارقام دیرگل با عمر مفید و اقتصادی 35-45 سال است و پس از این دوره با کاهش باردهی روبرو می شود. ظاهر داخلی آن بیضی شکل و بلند است و رنگ پوسته آن سبز تیره می باشد.

برگ های این درخت باریک ، بلند و کمی موج دار بوده و عملکرد آن 50-70 کیلوگرم است. این نوع بادام از سال دوم و سوم شروع به باردهی می کنند و کیفیت بادام آن بسیار بالاتر از نهال بادام ماما و سایر انواع بادام های سنگی است. همچنین این بادام یکی از ارقامی است که می تواند دوقلو باشد.

سخن پایانی

بادام یک درخت مقاوم محسوب می شود که در هر نوع آب و هوا و خاکی پرورش می یابد. زمین های آهکی، هوای خشک و بیابانی، میزان آب کم، سرمای زمستان و دمای بالا از جمله مواردی است که توسط درخت بادام تحمل می گردد. با توجه به مقاومت بالای نهال های بادام، می توان با کمترین امکانات نسبت به ایجاد نهالستان و باغ بادام اقدام نمود چرا درخت بادام در انواع خاکها امکان رشد دارد.

در مناطق کم بارش و خشک نیز می توان از بهترین نهال بادام ببرای آن منطقه استفاده کرد و نهالستان بادام ایجاد نمود. با توجه به جمیع موارد ذکر شده پرورش نهال بادام، دارای صرفه اقتصادی زیادی است. به این ترتیب در صورت داشتن محصول مرغوب بازار مصرف خوبی برای آن وجود دارد. باغ بادام نسبت به سایر باغ های میوه از مراقبت کمتری برخوردار بوده و هزینه کمتری نیاز دارد. تمام این موارد دلیل موجهی برای اقتصادی بودن ایجاد باغ بادام خواهد بود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *