بهترین ارقام نهال سیب و پر فروشترین و پر طرفدارترین آن در کشور نهال سيب گلاب ، نهال سيب گالا ، نهال سيب لبنانى زرد ، نهال سيب قرمز لبنانى می باشد. ما در این مقاله برای شما درباره ویژگی ها و شرایط پرورش هر کدام از موارد ذکر شده به صورت کامل توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

نهال سیب گلاب کهنز یکی از بهترین ارقام نهال سیب

این سیب یکی از بهترین ارقام نهال سیب بومی ایران است و از جمله ارقام زودرس کشور به حساب می آید. اگر چه ارقام سیب زودرس تر از سیب گلاب کهنز نیز در مجموعه ارقام بومی ایران موجود است، اما اغلب دیگر ارقام دارای سایز کوچکتری بوده و بافت میوه آنها بسیار نرم و فساد پذیر است.

اندازه درخت در رقم گلاب کهنز بسیار بزرگ و استفاده از پایه های بذری سبب رشد هرچه بیشتر این رقم خواهد شد. لذا استفاده از پایه هائی که اندازه این رقم را تا اندازهای کاهش میدهد، تا حدی می تواند در فرمدهی این رقم مفید واقع شود.

از جمله پایه های مورد استفاده برای این رقم می تواند پایه رویشی M7 باشد. این رقم روی پایه MM111 بسیار پر رشد خواهد بود. تنوع داخلی رقم در این نوع سیب بسیار زیاد است  ودرختانی که به نام گلاب کهنز عرضه می شوند اگرچه همگی تقریباً دارای یک زمان رسیدن می باشند، لیکن عادت های رشد بسیار متنوعی از خود نشان می دهند.

این رقم حساسیت های متعددی از جمله حساسیت به کرم سیب، سایتئرسپورا و دیگر آفات و بیماریها دارد. میوه رقم گلاب کهنز در مواردی با لپ صورتی و در برخی مناطق کاملاً روشن عرضه می گردد.

بهترین ارقام نهال سیب

بهترین ارقام نهال سیب

نهال سیب گالا

سیب گالا از ارقام تابستانه و متوسط رس سیب به حساب می آید و در کنار ارقام لبنانی قرمز و زرد، فوجی و گرانی اسمیت در زمره محبوبترین و بهترین ارقام نهال سیب قرار گرفته است. انواع اولیه سیب گالا قرمز رگه رگه با کمی حاشیه زرد رنگ است.

موتانت های بسیاری از رقم گالا نظیر رویال گالا، اسکارلت گالا، گالاکسی، بیگارد گالا، اسمیت گالا و انواعی که حتی نام گالا را به همراه ندارند از رقم اولیه تولید و عرضه شده اند. در کشور ما انواع مختلفی از گالا توسط نهالستان ها و موسسات وارد و متاسفانه همگی آنها با نام عمومی گالا به فروش می رسند.

این امر سبب می شود تا مشخصات دقیق و میزان رنگ پذیری رقم برای خریدار نهال به درستی قابل پیش بینی نباشد. در بین موتانت های گالا معروفترین آن رویال گالا است. اگرچه رقم گالا به عنوان یک رقم حساس به آتشک معرفی می شود، ولی خوشبختانه خسارت بیماری آتشک روی درخت سیب در کشور قابل توجه نمی باشد. در مقایسه با ارقام قدیمی سیب، بافت ترد و مزه ترش و شیرین میوه رقم گالا شاخص است.

نهال سیب لبنان قرمز

این سیب برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ در آمریکا شناخته و معرفی شد. این رقم در ایران به لبنانی قرمز معروف شده است و یکی از بهترین ارقام نهال سیب است که دارای بیشترین کشت در کشور می باشد. تاکنون بیش از 50 موتانت از این رقم معرفی شده که همگی آنها دارای پوست میوه ضخیم و قرمز بوده و در بیشتر موارد دارای میوه کشیده و استوانه ای شکل هستند.

این رقم به آردی شدن بافت داخل میوه حساس است و لذا تنظیم صحیح زمان برداشت میوه در آن به خصوص با هدف انبارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این درختان اگرچه دارای کاربرد تزئینی داشته و بار زیادی نیز تولید می کنند، لیکن برای احداث باغ تجارتی سیب دارای صرفه اقتصادی نمی باشند از نظر سازگاری گرده، سیب رقم لبنانی قرمز با رقم لبنانی زرد بارور شده و نیازی به استفاده از رقم دیگری به عنوان رقم گرده زا نیست.

این رقم همچنین حساس به لکه سیاه است و در صورتی که در تابستان رطوبت هوا بالا باشد لکه های سیاه رنگی روی پوست میوه و برگ ها ظاهر می شود. بیماری لکه سیاه سبب افت کیفیت میوه شده و ارزش آن خواهد کاست. با توجه به خسارت زیاد این بیماری در اروپا، ارقام متعددی در سیب با هدف کیفیت میوه و مقاومت به لکه سیاه تولید و عرضه شده اند.

سیب لبنان زرد یکی از بهترین ارقام نهال سیب

این رقم نیز در سال های ابتدائی قرن بیستم میلادی در امریکا عرضه و به عنوان رقمی همراه و همنشین با رقم لبنانی قرمز ارائه گردیده است. رنگ میوه رسیده زرد تا زرد مایل به سبز و تا اندازهای کشیده است. رقم اصلی حساس به زنگار بوده و کشت آن در مناطق مرطوب سبب تولید زنگار روی پوست میوه می شود.

همچنین خسارت سرما و یا محلول پاشی های ترکیبات مسی و یا هر ترکیبی که سبب مرگ سلول های پوست میوه گردد، خطر زنگاری شدن بافت میوه را در این رقم چندین برابر می نماید.

این رقم بر خلاف رقم لبنانی قرمز، دارای موتانت های کمتری با عادت رشد تیپ اسپور می باشد. همچنین این رقم به اندازه رقم لبنانی قرمز به آردی شدن درونی و قهوه ای شدن بافت میوه حساسیت ندارد. اندازه درخت نیز در این رقم نسبت به رقم لبنانی قرمز کمی پررشدتر است، لیکن هردوی این ارقام نسبت به رقم گلاب کهنز رشد کمتر و قابل کنترل تری دارند.

بهترین ارقام نهال سیب

بهترین ارقام نهال سیب

سخن پایانی

بهترین ارقام نهال سیب برای مناطق سردسیری و معتدل عبارتند از:

  • نهال رقم گلاب کهنز
  • نهال سیب گرانی اسمیت
  • نهال سیب فوجی

و نهال سیب مخصوص مناطق گرمسیری موجود نمی باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا بهترین ارقام نهال سیب را برای شما معرفی کنیم در پایان باید بگوییم که نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است.

نهالستان پالیز بزرگترین تولید کننده انواع نهال در شمال غربی کشور است که با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدماتی همچون خرید عمده نهال گردو، احداث باغ، کاشت نهال، آبیاری، هرس، کوددهی، آفت زدایی، درمان بیماری های گیاهی و مواردی از این قبیل می پردازند؛ دریافت خدمات و خرید محصولات این مجموعه به صورت حضوری و غیر حضوری امکان پذیر بوده و مخاطبان می توانند به واسطه برقراری ارتباط با مشاوران مجرب پالیزنهال، در رابطه با سایر خدمات اطلاعات دریافت کنند و با آگاهی کامل، نسبت به استفاده از محصولات این مجموعه، اقدام نمایند؛ بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران پالیز در ارتباط باشید.