مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

8 آگوست 2021
0 847
بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیری سازگارترین.نهال با آن منطقه است و قطعا برای شما.با توجه به منطقه ای که قصد کاشت بادام را دارید.خواهد بود. در ادامه به بررسی بهترین نوع.درخت بادام در مناطق سردسیر می‌پردازیم.

رشد و پرورش این درخت به شرایط اقلیمی.بستگی دارد و در مناطق کوهستانی و خشک رشد خوبی دارد. بادام نیز مانند دیگر گیاهان کاشته می ‌شود، شما می.توانید بذر آن را تهیه و یا نهال آن را خریداری کنید. در صورت خرید نهال بادام باید دقت داشته باشید که دو.گونه نهال وجود دارد: گونه‌ای که به تنهایی میوه نمی دهد و باید با.نهال جفت خریداری شود و نهالی که به تنهایی عمل گرده افشانی را انجام می دهد.

محلی را که می خواهید نهال در.آن رشد کند انتخاب کنید و دقت داشته باشید که این محل در معرض نور.خورشید باشد. قبل از کاشت بذر، خاک را به دقت شخم.بزنید تا زیر گیاه نرم باشد. دانه بادام را باید در.عمق 5 تا 2/5 سانتی متری خاک بکارید و همچنین امکان.جمع شدن آب در اطراف ریشه نباید وجود داشته باشد.

بعد کمی از خاک را بکنید و دانه را.در آن قرار دهید، دقت داشته.باشید که اگر نهال را برای پرورش انتخاب کرده ‌اید، فضای کاشت را بزرگ تر از ریشه.نهال بگیرید. بعد از آن که به دقت روی آن را پوشاندید، اطراف آن را با سنگ محکم کنید تا توسط جانوران خورده نشود.

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر کدام است؟

اگر به دنبال بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر هستید، یکی از ارقام بادام رویال، بادام فرانیس، بادام تونو را می توانید متناسب با شرایط اقلیمی منطقه خود انتخاب کنید.

نهال بادام تونو بهترین نوع رقم بادام برای مناطق سردسیر می باشد، این نهال در مناطق سرد و یخبندان بسیار عالی رشد می‌ کند. فصل پاییز بهترین زمان برای کاشت نهال بادام است و بهترین زمان کاشت در مناطق سردسیر اواخر زمستان و یا اوایل بهار می باشد.

از گیاهان مختلفی برای پایه این نهال استفاده می ‌شود که هر کدام ویژگی ‌های منحصر به فرد خود را دارند. بهترین پایه بادام تلخ است که مقاومت بالایی نسبت به خشکی و آفت دارد، جالب است بدانید که بر روی پایه بادام تلخ می ‌توان پایه بادام شیرین را پیوند زد بهترین نهال بادام را داشت.

بهترین زمان پیوند در فصل بهار پس از آغاز جوانه زنی و در فصل تابستان تا پاییز تقریبا از دهم مرداد ماه تا دهم مهر ماه است. انجام عملیات پیوند در خزانه در ارتفاع 20 سانتی ‌متری از سطح خاک و در باغ در ارتفاع 30 الی 40 سانتی ‌متری صورت می پذیرد.

نهال بادام تونو

نهال بادام تونو

نهال بادام تونو

نهال بادام تونو متعلق به کشور ایتالیا می باشد. زمان رسیدن میوه آن در بازه معمولی تا متوسط قرار می‌ گیرد و نوع پوست آن چوبی است با طعمی عالی و رنگ قهوه ای روشن. درصد مغز متوسط روبه بالا است و عادت باردهی آن به روش اسپور می باشد.

بادام تونو مناسب ترین و بهترین نهال بادام برای مناطقی است که دارای سرمای یخبندانی هستند، مقاومت این گیاه به سرما به شدت بالا است، از این رو در کشور ما در مناطق سردسیر مثل آذربایجان و خراسان شمالی به راحتی می تواند کشت شود.

این درخت بادام یکی از انواع نسبتا کمیاب نهال بادام و از ارقام دیرگل با عمر مفید و اقتصادی 35-45 سال است و پس از این دوره با کاهش باردهی روبرو می شود. ظاهر داخلی آن بیضی شکل و بلند است و رنگ پوسته آن سبز تیره می باشد.

برگ های این درخت باریک ، بلند و کمی موج دار بوده و عملکرد آن 50-70 کیلوگرم است. این نوع بادام از سال دوم و سوم شروع به باردهی می کنند و کیفیت بادام آن بسیار بالاتر از نهال بادام ماما و سایر انواع بادام های سنگی است. همچنین این بادام یکی از ارقامی است که می تواند دوقلو باشد.

نهال بادام تونو

نهال بادام تونو

نهال بادام پالیز

یکی از بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیری رقم پالیزمی باشد که بسیار دیر گل است و باردهی آن به صورت خوشه ای است. کیفیت مغز این درخت بالا است و نیازی به گرده افشانی ندارد چرا که خود گرده افشان می باشد.

احتمال دو قلو بودن مغز این درخت بادام تقریبا 15-20٪ است. مقاومت این نهال در برابر سرما بین صفر تا 5 درجه است. عمر مفید و تجاری نهال های آن تقریباً 20-25 سال است و میوه آن از سال دوم شروع می شود. این نهال بادام دارای قدرت رشد متوسط ​​و از انواع مقاوم است.

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس یکی از بهترین نهال بادام است که در اصل متعلق به کشور فرانسه میباشد، این نوع بادام جزو رقم های دیرگل محسوب است و میوه دهی آن نیز دیر صورت می گیرد، نوع پوست آن نیمه سنگی است و طعمی بسیار خوب دارد با رنگ قهوه ای روشن.

درصد مغز آن 38-40% می باشد و جالب است بدانید که این نوع رقم بادام از لحاظ نوع باروری خودناسازگار بوده و عملکرد آن بسیار بالا است. درصد دو قولو بودن مغز این بادام می توان گفت کم است .گرد افشان های بادام فرانسیس ارقام سهند و شکوفه می باشند .

برگ های این درخت باریک و سوزنی شکل است. هر گل دارای 5 کاسبرگ و 5 برگ است و از گلبرگ های سفید و صورتی تشکیل شده اند. این رقم که یکی از بهترین نهال بادام در مناطق سردسیری است در نهایت به 6 تا 8 متر ارتفاع می رسد.

یکی از مهم ترین خواص بادام، خاصیت تسکین دهندگی به دلیل داشتن پتاسیم زیاد است. روغن بادام به تأمین نیاز بدن به اسید های آمینه کمک می کند و منبع خوبی برای کمبود آهن است. سلامتی افراد با مصرف چند عدد بادام خام در روز تضمین شده و سیستم ایمنی بدن با این روش تقویت می شود.

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس

سخن پایانی

بادام یک درخت مقاوم محسوب می شود که در هر نوع آب و هوا و خاکی پرورش می یابد. زمین های آهکی، هوای خشک و بیابانی، میزان آب کم، سرمای زمستان و دمای بالا از جمله مواردی است که توسط درخت بادام تحمل می گردد. با توجه به مقاومت بالای نهال های بادام، می توان با کمترین امکانات نسبت به ایجاد نهالستان و باغ بادام اقدام نمود چرا درخت بادام در انواع خاکها امکان رشد دارد.

در مناطق کم بارش و خشک نیز.می توان از بهترین نهال بادام ببرای آن منطقه استفاده کرد.و نهالستان بادام ایجاد نمود. با توجه به جمیع موارد ذکر شده پرورش نهال بادام، دارای.صرفه اقتصادی زیادی است. به این ترتیب در صورت داشتن محصول مرغوب بازار مصرف خوبی برای آن وجود دارد. باغ بادام نسبت به سایر باغ های میوه از مراقبت کمتری برخوردار بوده و هزینه کمتری نیاز دارد. تمام این موارد دلیل موجهی برای اقتصادی بودن ایجاد باغ بادام خواهد بود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *