مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال انار نهال انار سیاه بدون پره

نهال انار سیاه بدون پره

18 تیر 1399
0 611
نهال انار سیاه بدون پره

مهمترین خصوصیات درخت نهال انار سیاه بدون پره

همانطوری که می دانید انار یک میوه بسیار مفید و مقوی است که معمولا در مناطق گرمسیری تا نیمه گرمسیری رشد می کند، این نوع درخت را بیشتر در محیط های ساحلی و مرطوب می بینید که شکل همیشه سبز البته در این نواحی و در مناطق خشک با زمستان های سخت به شکل خزان دار دیده می شوند. نهال انار سیاه بدون پره انعطاف پذیری بسیار خوبی نسبت به بیشتر خاک ها دارد و میزان تحمل کم آبی و شوری آب نیز در این نوع نهال نسبت دیگر گونه های انار بیشتر است.

نهال انار سیاه بدون پره

برای آشنایی بیشتر با نهال انار سیاه بدون پره سعی کرده ایم در این مطلب به دو بخش اصلی یعنی؛ مهمترین خصوصیات انار سیاه بدون پره بپردازیم و و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از آن ببرید.

عمر مفید

با توجه به آزمایشات صورت گرفته و نیز تجربه شخصی باغداران در این خصوص میزان عمر مفید و صرفه اقتصادی نهال انار سیاه بدون پره حدود ۳۰ تا ۴۰ سال متغیر است. این میزان جدا از صرفه اقتصادی آن به بیش از ۱۰۰ سال می رسد. ناگفته نماند این مقدار بستگی به شرایط محیطی باغ شما دارد و ممکن است بیشتر و یا کمتر باشد.

رنگ میوه

پوست نهال انار سیاه بدون پره کاملأ سیاه است که دانه های به رنگ سیاه متمایل به قرمز درون آن است. گاهی نیز رنگ آن با توجه گونه های متفاوت از سیاهی به قرمز متمایل می شود. این نوع انار طعم شیرین و دلچسپی دارد. محصول آن درشت و شیرین است، با پوستی متوسط که ترکیدگی در آن زیادی است

تاریخ رسیدن میوه

 انار سیاه بدون پره، اناری زودرس است که معمولا در برابر کرم گلوگاه مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. تاریخ رسیدن میوه آن معمولا اواخر مرداد ماه و اوایل شهریور ماه است. این نهال در سال پنجم و هفتم کاشت به توجیه اقتصادی می رسد. گل های این نوع درخت قرمز رنگ بوده و در فصل بهار زیبایی بسیار خوبی دارد.

ارتفاع درخت

انار سیاه، نسبت به گونه های دیگر انار کمی بزرگتر است که حداكثر ارتفاع آن به ۵ تا ۸ متر می رسد. بهترین مکان برای کاشت آن مناطق نیمه گرمسیری است. در این شرایط بهترین عملکرد را می توان از آن داشت.

نهال انار سیاه بدون پره

میزان باردهی

در بهترین حالت در هر هکتار حدود ۲۰ تن گزارش شده است؛ یعنی این مقدار از برداشت به میزان رسیدگی و عمل آوری باغدار مربوط است این گونه از انار ها معمولا از سال پنجم و در شرایط محیطی بهتر از سال سوم، شروع به باردهی می کنند و از سال ۵ به حالت اقتصادی تبدیل می شود.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

از قابلیت های مهم این نوع نهال مقدار تحمل بی آبی و سرمای متعادل تا ۱۲- درجه سانتیگراد است. درخت انار سیاه بدون پره در شرایط آب و هوای گرمسیری ای به خصوص در مناطقی که دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان ملایم هستند به خوبی رشد می کند.

نهال انار سیاه بدون پره

نحوه رسیدگی و عمل آوری

شرایط محیط کاشت

همانطوری که می دانید نهال انار سیاه بدون پره خواص بی نظیری دارد که هر یک از آنها برای درمان بیماری های مختلفی موثر هستند. آنها بیشترین امگا ۳ و امگا ۶ موجود را دارند و نیز انواع ویتامین های گروه B. بهترین محیط برای کاشت آنها مناطق گرمسیری است. انار سیاه در اغلب خاک ها پرورش داد و محصول مناسبی را از آن می توان برداشت کرد. این درخت حساسیت مخصوصی ندارد.

فواصل کاشت

برای کاشت این نوع انار بهتر است گودالی به اندازه ۱ در ۱ و همچنین عمق ۱ متر حفر کنید فاصله کاشت آنها معمولا از ۳*۳ متر در نظر می گیرند. تا به خوبی رشد کرده و محصول خوبی به بار دهد.

نیاز به آبیاری

آب از مهمترین و موثرترین عوامل در رشد نهال انار سیاه بدون پره محسوب می شود. هرچند که این نوع از انار در شرایط کم آبی نیز محصولی خوبی به بار به عمل می آورد، اما آبیاری به موقع آن می تواند عمر آن را افزایش دهد. بهتر است بدانید که کمیت و کیفیت آبیاری برای انار سیاه بدون پره مهمترین عامل در میزان باردهی و کیفیت میوه و نیز مدیریت آفات این درخت است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته میزان آب مصرفی برای این نوع نهال حدود ۲۲۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ متر مکعب است.

نهال انار سیاه بدون پره

نیاز به سمپاشی

روش ها و راهکارهای بسیاری برای سمپاشی درختان انار وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • دوری از آبیاری نامنظم و آبیاری به موقع آنها
  • استفاده از گونه های اصلاح شده انار سیاه بدون پرده
  • جمع آوری بقایای آلوده و آتش زدن آن ها
  • سمپاشی به موقع با بردوفیکس

هرس

برای هرس و فرم دهی نهال انار سیاه بدون پره بهتر است که در اواخر تابستان و نیز برای هرس باردهی را در اواخر پاییز و اواخر زمستان انجام دهید. تا نهال انار به خوبی رشد کرده و محصول مناسبی داشته باشد.

نهال انار سیاه بدون پره

 

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *