مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام اسکندر

نهال بادام اسکندر

12 جولای 2020
0 1118
نهال بادام اسکندر

خصوصیات و ویژگی‌های نهال بادام اسکندر

از خصوصیات درخت بادام می‌توان گفت  نوعی درخت با میوه مغز دار است که بلندی آن ، بین شش تا هشت متر می‌باشد. برگ‌های بیضی‌ شکل و نوک تیز دارد و دارای میوه ای از خانواده مغزها است ، این میوه دارای دو پوست بیرونی که سبزرنگ است و پوست داخلی که سنگی و سخت می‌باشد و مغز اصلی در درون این دو پوست قرار می‌گیرد. بادام دارای دو نوع شیرین و تلخ می‌باشد که نهال بادام اسکندر از نوع پایه تلخ می‌باشد.

نهال بادام اسکندر از نوع خودسازگاری است و در اصل از کشور فرانسه و ایتالیا می‌باشد. که از نوع بادم‌های خیلی دیرگل است. این درخت ، درصد مغز آن پنجاه می‌باشد و درصد دوقلویی در مغز آن بیست است.

ارتفاع درخت

ارتفاع درخت بادام اسکندر ، در هنگام کاشت یک ونیم متر می‌باشد و دقیقا یک سال بعد از کاشت به بار می‌نشیند. و  همچنین میزان باردهی درخت به این صورت است که دقیقا سه سال بعد از کاشت به صورت تجاری ثمر می‌دهد. نهال بادام اسکندر ،در زمان کاشت باید دو ساله باشد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد و در آینده به خوبی ثمر دهد.

رنگ میوه

رنگ میوه بادام اسکندری، قهوه ای تیره می‌باشد که بنا به شرایط محیطی به تدریج روشن تر نیز می‌شود ، این میوه از نوع پوست کاغذی می‌باشد، به این معنی که پوست چوبی ، میوه ، استحکام زیادی ندارد و با فشار انگشت به راحتی می‌شکند و جدا می‌شود. این بادام‌ها ، یکی از بهترین خشکبار کشور است که هم به صورت بوداده و هم خام مورد استفاده قرار می‌گیرد و که برای سلامت پوست و شادابی آن  مؤثر می‌باشد.

بادام اسکندر مقاوم به خشکی است  به همین خاطر و نیز به خاطر وضعیت آب و هوایی مناطق مختلف کشور ترویج و نگهداری آن در بیشتر مناطق می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد و نیاز کمتری به آب داشته باشد. و همچنین مقاومت نهال بادام اسکندر به خاک آهک دار بسیار بالا است. پس می‌توان در مناطقی که خاک آهکی دارند و به همین خاطر نمی توانند محصول دیگری کشت کنند ، از این خاک برای کاشت بادام استفاده کرد. و همچنین می‌توان این گیاه را به صورت دیم نیز نگهداری کرد چرا که نیاز زیادی به ابیاری ندارد.

بادام پوست کاغذی اسکندر

بادام پوست کاغذی اسکندر

نهال بادام اسکندر پایه پیوندی از بادام تلخ با بادام شیرین دارد  که شرایط محیط کاشت آن  که  گرم خشک می‌باشد و همچنین در مناطق  معتدل و نیمه سردسیر نیز به خوبی پاسخگو می‌باشد.

فواصل کاشت 

فواصل کاشت درخت بادام اسکندر بر روی زمین مسطح به اندازه چهار متر و در زمین‌های شیب دارد باید به صورت سه متر در سه متر باشد. ارقام بادام گرده دهنده به این نوع نهال ، بادام آذر، یلدا، آراز می‌باشد. و به ارقام بادام فرانیس و تونو ، گرده افشان می‌باشد.

چگونه از نهال بادام اسکندر مراقبت کنیم

نهال بادام اسکندر یکی از دیر گل‌ترین بادام‌ها به حساب می‌اید که از ویژگی‌های بسیار مهم آن مقاومت بسیار در برابر سرما و کاغذی بودن پوست میوه آن است.

این درخت قدرت رشد بسیار بالایی دارد و محل تشکیل میوه آن بیشتر بر روی شاخه‌های یکساله آن است نیاز به آبیاری چندانی ندارد ، مدت دوره زمانی گل دهی آن حدودا دوازده روز است و هیچگونه عارضه و مشکل ریزش جوانه‌ای ندارد. و تاریخ رسیدن میوه آن زود رس است و برای رسیدن حدودا 120 تا 125 روز طول می‌کشد  همچنین میزان باردهی  بستگی به میزان رسیدگی به درخت دارد.

"

مقاومت نهال بادام اسکندر در برابر آفات

نهال بادام اسکندر در مقابل آفات مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد و نیاز به سمپاشی چندانی ندارد. این نهال همانند بقیه ارقام بادام نیاز به هرس دارد و برای باردهی در اواخر پاییز و اواخر اسفندماه باید هرس شود. تحمل سرمای زمستانی 15- تا 20- درجه سانتی گراد را دارد و عمر مفید این نهال حداقل بیست و پنج سال می‌باشد. این درخت دارای تراکم بسیار بالای شاخه و برگ می‌باشد.

نکته دیگر در خصوص نهال بادام اسکندر اینکه عملکرد درخت در هکتار ، هر سال به میزان به 3800 کیلوگرم می‌باشد یعنی چیزی حدود به چهار تن بادام است. این آمار درصورتی که درخت بادام در زمین مسطح و هوار باشد به مراتب بیشتر نیز می‌شود. البته این نهال در زمین‌های هموار که  از خاک‌های آهک‌دار و شنی و سنگلاخی است بسیار مناسب می باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *