مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گلابی نهال گلابی اسپادانا دیررس

نهال گلابی اسپادانا دیررس

22 تیر 1399
0 522
نهال گلابی اسپادانا دیررس

خصوصیات رشدی نهال گلابی اسپادانا دیررس

نهال گلابی اسپادانا دیررس جزء یکی از ارقام گلابی محسوب می‎گردد که منشا آن کشور ایتالیا می‏ باشد. ارتفاع این درخت به طور تقریبی 3 تا 5 متر محاسبه می‎گردد. میزان باردهی این نوع درخت بسیار بالا برآورد می‎شود که بعد از سال اول میزان باردهی آن روند افزایشی خواهد داشت.

فواصل کاشت این نهال را 4*5 در نظر می‌گیرند. گلدهی نهال گلابی اسپادانا دیررس با توجه به عواملی همچون اقلیم و شرایط آب و هوایی مختلف است. شایان ذکر است که این رقم نسبتا زود گل می‎باشد و چنانچه سرماهای دیررس بهاره رخ دهد باعث کم شدن میزان باردهی و همچنین شکل‎گیری میوه بر روی درخت می گردد. تاریخ رسیدن میوه فصل تابستان و نیمه دوم شهریور ماه است. از خصوصیات درخت نیز می‎توان به سازگاری مطلوب آن بر روی دیگر پایه‎های گلابی مانند پایه زالزالک و همچین پایه کوئینس اشاره نمود. عملکرد درخت در هکتار 4 تا 6 تن برآورد می‌شود. همچنین این درخت بدون سال آوری می ‏باشد. عمر مفید و اقتصادی درخت حدودا 40 تا 50 سال بیان می‌شود.

رنگ میوه نهال گلابی اسپادانا دیررس سبز مایل به خاکستری یا زرد می‎باشد. میوه مخروطی شکل بوده و هنگامی که کاملا برسد، نرم و همچنین شیرین و آبدار خواهد شد. این درخت به دو نوع هرس شامل هرس فرم‏دهی و همچنین هرس باردهی در زمان‎های تعیین شده نیازمند است. به طوری که هرس اول را در فصول گرم مانند تابستان و هرس دوم را در ماه‏ های پایانی زمستان انجام می‎دهند. عمل گرده‎افشان در این نوع نهال قبل از باز شدن گل انجام می‎پذیرد.

نهال گلابی اسپادانا دیررس

آبیاری

نیاز به آبیاری نهال گلابی اسپادانا دیررس به صورتی است که باید در طی سالیان ابتدایی بعد از کاشت، آبیاری آن به گونه‏ ای منظم و مرتب انجام گیرد تا بدین ترتیب ریشه‌های درخت به درستی گسترش پیدا کنند. به عبارتی هفته‌ای دو مرتبه به شکل عمیق در فصل رشد نیاز به آبیاری دارد. اما آبیاری در درختان بالغ و رسیده را می‏توان با فواصل بیشتری انجام نمود. آبیاری صحیح موجب رشد و میوه‎دهی خوب به انضمام تولید میوه‌های پرآب و لذیذ می‌شود. اگر آبیاری بیش از مقدار لازم نیز صورت بگیرد سبب زردی برگ ‏ها، ریزش برگ‏ های نهال گلابی اسپادانا دیررس و همچنین ریختن غنچه و ریزش میوه‏ های آن می‏ گردد. از شرایط محیط کاشت می‏توان به تحمل گرمای تابستان توسط آن و همچنین تحمل سرمای زمستانی قابلیت تا درجات تا تقریبا 15- درجه سانتیگراد را  قید نمود.

آفت و بیماری

از میان آفاتی که به نهال گلابی اسپادانا دیررس صدمه وارد می‎کنند، می‌توان به آفاتی نظیر شته، کنه‌های گیاهی، شپشک‌های گیاهی یاد کرد و در بین بیماری‌های رایج نیز می‏توان به مقاومت آن به بیماری آتشک اشاره نمود. اما اگر در مناطقی با شب‏ های گرم به همراه بارندگی ‏های بهاره زیاد کشت گردد، خطر ابتلا به این بیماری افزایش خواهد یافت. در صورت نیاز به سمپاشی به منظور مبارزه و کنترل آفات و بیماری‎های این نهال گلابی باید از آفت‎کش و سموم مناسب به منظور دفع آنها استفاده نمود.

نهال گلابی اسپادانا دیررس

نکاتی در رابطه با نهال گلابی اسپادانا دیررس

از مصائب کاشت نهال گلابی اسپادانا دیررس می‎توان به ارتفاع بلند آن در قیاس با سایر ارقام گلابی اشاره نمود. به‎گونه‎ای که این رقم را بعضا جزء یکی از مرتفع‎ترین درختان گلابی به شمار می‏ آورند. لذا این امر موجب می‎گردد که هزینه‏ ها جهت برداشت میوه بالا باشد. در نتیجه در طی سالیان اخیر باغداران مجبور گردیدند که جهت جلوگیری از متحمل شدن هزینه ‏های گزاف به منظور کارگر و غیره، نسبت به سرزنی و جوانسازی درختان مبادرت نمایند. تحمل سرمای زمستانی آن 15- درجه سانتی‎گراد قید شده است و تحمل گرمای تابستان آن در صورت تامین آب مورد نیاز مطلوب است.

تکثیر نهال گلابی اسپادانا دیررس عمدتا از طیق پیوند صورت می‎گیرد. از روش های گوناگونی جهت پیوند می‏توان استفاده نمود که متداول‏ترین آن روش پیوند شکمی است. زمان اجرای این پیوند فصل تابستان و اواخر ماه شهریور می‏ باشد. معمولا از روش کاشت بذر و قلمه به منظور تولید پایه بذری و همچنین به کارگیری آن در پیوند زنی درختان گلابی استفاده می‏ نمایند. خاکی که جهت کشت گلابی استفاده می‏ گردد، باید دارای زهکش مناسب باشد لذا خاک‏ هایی با بافت سنگین و رسی که موجب سفت شدن خاک و نگهداری رطوبت در خود می‏ شوند، برای این امر مناسب نمی‏ باشند.

نهال گلابی اسپادانا دیررس


نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *