مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله درخت فندق در چند سالگی بار میدهد ؟

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد ؟

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد ؟

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد ؟ این سوال.ممکن است در ذهن شمایی که می.خواهید اقدام به کاشت درخت فندق نمایید مهم باشد. گل‌ دهی فندق 3 تا 4 سال پس از.کاشت صورت می .گیرد، ولی معمولا باردهی از سال پنجم و ششم شروع می .شود.

مدت زمان باردهی 10 تا 20 سال است. شاخه‌.هایی که طول آن ها 16 تا 25 سانتی‌ متر است.بیشترین ظرفیت باردهی را دارند. دوره گل .دهی فندق در شرایط طبیعی حدود 3 ماه طول می‌.کشد که با گرده‌ افشانی ارقام زودرس شروع شده.و با مرحله اوج گل ‌دهی در ارقام دیررس تمام می .شود.

فندق گیاهی خود ناسازگار است، لذا برای انجام گرده ‌افشانی مطلوب، باید ارقام مختلف با هم کاشته شود. کاشت 12 درصد درختان گرده ‌افشان در شرایط مساعد برای گرده افشانی رقم اصلی کافی ‌است.

میوه ‌های فندق پس از رسیدن بر روی زمین می‌ ریزند. میوه ‌هایی که به روی زمین می‌ ریزند، در اثر رطوبت خاک تغییر رنگ می ‌دهند از این رو برای جلوگیری از آن باید در اولین فرصت پوست میوه‌ ها جدا شود.

نیاز اکولوژی

این که درخت فندق در چند سالگی بار میدهد به شرایط اکولوژی آن هم بر می گردد. با آنکه فندق در آب و هوای متفاوت سازش نسبی و مطلوبی نشان داده است. با این حال کشت وسیع آن از نظر اقتصادی مستلزم انتخاب ارقام مناسب برای هر منطقه به خصوص از نظر دمایی، برودت و بارندگی است.

نهال فندق به زمستان نسبتا سرد و تابستان خنک نیاز دارد برای رشد و تکامل میوه تابستان خنک و طولانی از تابستان گرم و طولانی مناسب تر است. درختان فندق برای رفع نیاز سرمایی باید مدت نسبتاً طولانی در معرض سرمای متوسط قرار گیرند و برای رفع نیاز سرمایی خود 1700-800 ساعت دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد لازم دارد.

برودت هوا در منطقه و حد بحرانی آن برای فندق بایستی مد نظر گرفت. زمستان های طولانی و بسیار سرد و قرار گرفتن درخت در معرض دمای کمتر از 25- درجه سانتیگراد خظر یخ زدن و از بین رفتن چوب درخت را به دنبال دارد.

دمای کمتر از 10- درجه سانتیگراد سبب سرما زدگی و نابودی فندق شده و سرشاخه های جوان فندق در دمای کمتر از 4- درجه سانتی گراد از بین می روند. شاتون ها و گل های ماده فندق در مقایسه با گل های باز شده مقاومت بیشتری نسبت به سرما دارند.

در صورتیکه گل های ماده باز شده باشند دمای 5/9- درجه سانتی گراد به آن ها صدمه می زند بین حداقل و حداکثر دمای هوا با تاریخ های گل دهی گل آذین نر و ماده رابطه مستقیمی وجود دارد. افزایش مجموع درجه حرارت های موثر ظهور کلاله را در ارقام زودرس به تاخیر می اندازد. مقاومت بافت ها نسبت به سرما تعیین شده است که از حساس تا مقاوم عبارتند از : استوانه مرکزی، آوندهای چوب، کامبیوم و پوست.

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد و میزان باردهی آن چقدر است؟

مقدار محصولی که از یک هکتار باغ فندق با خاک سبک، و با فاصله 3×5 متر درختان آن (700 درخت / هکتار)، در طول شش سال برداشت شده به این شرح است:

  • سال چهارم 300 کیلوگرم
  • پنجم 750 کیلوگرم
  • ششم 1200 کیلوگرم
  • هفتم 2000 کیلوگرم
  • هشتم 3200 کیلوگرم
  • نهم 32000 کیلوگرم

با آنکه این افزایش برداشت منظم از هر باغی لزوما حتمی نیست، با این حال چنانکه در هر واحد شرایط محیط و نگهداری طبق اصول فنی و طبیعی رعایت شود، بازده تولید در هر هکتار زمین از سال هشتم به بعد معمولا 5/2 تا 3 تن خواهد بود. آشکار است که هر چه در رعایت اصول باغداری سهل انگاری شود، بازده برداشت نیز به همان نسبت کاهش می یابد.

در این قسمت شما متوجه شدید که درخت فندق در چند سالگی بار میدهد و این که میزان بار دهی آن در سال های متفاوت چقدر است.

بهترین فصل کاشت نهال فندق چه موقع است؟

اینکه درخت فندق در چند سالگی بار میدهد با زمان کاشت آن ارتبتط مستقیمی دارد. بهترین زمان برای کاشت نهال فندق از اواسط پاییز شروع و نهایت تا پایان زمستان می باشد ، چون در این زمان ریشه های نهال های فندق در خواب هستند، و فصل بهار از خواب بیدار می شوند.

خوب است بدانید که بهترین نهال فندق برای مناطق سردسیری و معتدل انواع ارقام نهال فندق از جمله: نهال فندق انیس ترکیه (وارادتی) می باشد و نهال فندق مخصوص مناطق گرمسیری وجود ندارد .

در هر منطقه از اب و هوا ، یک رقم نهال فندق مناسب است، اما به طور کل، پر فروش ترین نهال فندق ، نهال فندق قزوین و نهال فندق قم می باشد.

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن این مقاله جواب این سوال که درخت فندق در چند سالگی بار میدهد را پیدا کرده باشید، در پایان برای درک بهتر شما عزیزان جند نکته را گفته ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

میوه‌ های فندق در طول فصل باید 2 تا 3 بار جمع ‌آوری شوند. عملکرد درختان فندق بسته به سن و قدمت درخت فاصله کاشت، عملیات آماده ‌سازی خاک و عوامل دیگر متفاوت ‌است. اگر یک هکتار باغ 2200 کیلو گرم محصول تولید کند محصول خوبی داشته ‌است. عملکرد درختان بارده، از سالی به سال بعد دچار نوسان می ‌گردد.

در اواسط زمستان مقاومت جوانه های رویشی نسبت به سرما بیشتر از گلهای ماده است. همچنین مقاومت اکثر گلهای ماده در دی ماه بیشتر از گلهای نر است. همچنین از کاشت فندق در مناطق پست که هوای سرد در آنجا باقی می ماند باید خودداری کرد.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت انواع نهال گردو اصلاح شده و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *