مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله سرشاخه خوار هلو و راه های مبارزه با آن

سرشاخه خوار هلو و راه های مبارزه با آن

سرشاخه خوار هلو و راه های مبارزه با آن

سرشاخه خوار هلو  (Anarsia lineatella Zeller) یکی از انواع آفت ها و بیماری های نهال هلو است که در اكثر استانهاي ميوه خيز كشور انتشار داشته و از آفات مهم درختان هلو، بادام، زردآلو، سيب و آلو مي‌باشد. همچنين به قيسي، زالزالك و ازگيل نيز خسارت مي‌زند.

فعاليت تغذيه اي اين لارو به سه شكل متفاوت تغذيه از جوانه ها و غنچه هاي باز شده، تغذيه از سرشاخه هاي نرم و لطيف و تغذيه از ميوه ها مشاهده مي شود كه خسارت ميوه خواري آن روي درختان بادام در آذربايجان و قيسي در منطقه دماوند قابل توجه است.

خسارت لارو در درجه اول روي انواع زردآلو مي‌باشد. لاروهاي اين آفت معمولا در اواخر زمستان و اوايل بهار داخل سرشاخه‌ها شده و باعث خشك شدن آنها و ايجاد سرشاخه‌هاي فرعي مي‌گردند. در نسل بعد لاروها وارد ميوه هلو، بادام، آلو و زردآلو شده و همراه با كرم سيب و كرم آلو موجب از بين رفتن آنها مي شود.

شكل شناسي سرشاخه خوار هلو

سرشاخه خوار هلو پروانه ای كامل به عرض 11 تا 15 ميليمتر است. بالهاي روئي مستطيلي شكل و داراي لكه هاي سياه لوزي شكل و بالهاي زيري به رنگ خاكستري روشن با زمينه قهوه اي مي باشد.

از مشخصات بارز حشرات كامل وجود پالپهاي ضخيم در جلوي سر است كه به سمت جلو امتداد يافته اند. تخمهاي اين پروانه تخم مرغي شكل و به ابعاد 0.4 در 0.25 ميليمتر هستند.

تخمها ابتدا به رنگ سفيد و بتدريج به رنگ زرد نارنجي در مي آيند. لارو سن يك به رنگ قرمز روشن متمايل به قهوه اي است . لارو سن 2 به رنگ متمايل به قهوه اي است كه بتدريج رنگ آن متمايل به قرمز مي شود.

نوارهاي غشائي عرضي روشن در بين بندهاي شكم لارو جلوه خاصي به لارو مي دهد كه وجه تمايز لارو اين آفت با لارو ساير آفات درختان ميوه سردسيري مي باشد. طول لارو در حداكثر رشد به 13 ميليمتر مي رسد. شفيره قهوه اي رنگ و بطول 5.5 تا 6 ميليمتر است.

سرشاخه خوار هلو

سرشاخه خوار هلو

زيست شناسي

سرشاخه خوار هلو داراي 2 نسل در سال است و زمستان را به صورت لارو سن 2 در داخل جوانه‌هاي درختان ميوه مي‌گذارند. لاروها در مرحله متورم شدن كامل جوانه ها همراه با شرايط حرارتي مناسب از محلهاي زمستاني خارج شده و شروع به فعاليت مي نمايند.

لارو ابتدا از جوانه ها و غنچه‌ها و سپس از گلها تغذيه مي‌نمايند كه مشاهده فضولات لاروي در محل سوراخ ورودي به جوانه، غنچه و ميوه از راههاي آسان تشخيص اين آفت است. لارو ها در اين مرحله از 4 تا 6 غنچه يا گل تغذيه كرده و باعث تخريب اندامهاي زايشي آن مي شوند.

بعد از ريزش گلبرگها از نزديك اتصال آخرين دمبرگ وارد سرشاخه‌هاي جوان و نورسته شده و از بالا به سمت پايين شروع به تغذيه مي‌نمايند لاروها هنگامي كه به قسمت‌هاي سخت و خشبي شاخه رسيدند آن را ترك نموده و سرشاخه مجاور ديگري را مورد حمله قرار مي‌دهند و بطور متوسط 4 سرشاخه را نابود مي كنند. لاروها سپس ميوه‌هاي نارس را مورد حمله قرار مي‌دهند .

سوراخ ورودي لاروهاي مزبور اكثراً در محل اتصال دم به ميوه قرار دارد كه اين امر موجب ريزش ميوه‌ها مي‌گردد. لاروها پس از رشد كامل از ميوه خارج مي‌شوند و در شكاف كلوخه‌هاي سطح خاك، برگهاي پوسيده و لابه‌لاي علفهاي هرز زير درختان پس از تنيدن پيله فوق‌العاده ظريف تبديل به شفيره مي‌شوند.

گاهي شفيره در شكاف تنه و شاخه‌هاي قطور درختان تشكيل مي‌گردد. در شرايط دماوند ظهور حشرات كامل نسل زمستاني از اواخر خرداد ماه شروع مي‌گردد. پروانه‌ها پس از جفت‌گيري تخم‌هاي خود را به تعداد ۶۰ عدد بصورت انفرادي و بندرت در دسته‌هاي چندتايي مي‌گذراند.

پروانه‌هاي اين نسل تقريباً كليه تخمهاي خود را بر روي ميوه‌ها و بندرت روي قسمتهاي انتهايي سرشاخه‌هاي جوان و سلولزي مي‌گذراند.

 مبارزه با سرشاخه خوار هلو  

  • مبارزه مكانيكي

جمع‌آوري ميوه‌هاي آلوده ريخته شده و معدوم كردن آنها چه در نسل زمستاني و چه در نسل اول تابستاني، همچنين هرس بهاره درختان قبل از كامل شدن دوران تغذيه لاروهاي داخل سرشاخه ها در كاهش جمعيت آفت بسيار مهم است.

سرشاخه خوار هلو

سرشاخه خوار هلو

  • کنترل شیمیایی

بهترين زمان سمپاشي براي نسل اول سرشاخه خوار هلو در مرحله متورم شدن شدن كامل جوانه ها و مرحله ريزش گلبرگها (همراه با هرس) و در نسل دوم در اواسط تير ماه قبل از ورود لاروها سن يك به داخل ميوه ها با يك سم نفوذی مانند دیازینون  و دورسبان است.

کلام آخر

سرشاخه خوار هلو دارای دو نسل می باشد و زمستان را به صورت لارو سن دوم در داخل جوانه های درخت می گذراند. لاروها در اوایل بهار فعالیت خود را روی غنچه و سرشاخه ها آغاز می کند. محل ورودی لارو به میوه، بیشتر از قسمت دم میوه بوده و موجب ریزش میوه های آلوده می شود.

اگر تصمیم به خرید بهترین ارقام نهال هلو گرفته اید نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

یکی از خدمات مهم نهالستان پالیز احداث باغ می باشد چنانچه قصد احداث باغات تجاری کوچک یا بزرگ داشتید با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارقام نهال هلو در این نهالستان جزء بهترین ها است که با کیفیت بالا تولید میگردد و نظرات مثبت مشتریان طی سال ها خرید گویای این امر می باشد. ما از کاشت تا برداشت پاسخگوی شما خواهیم بود ، جهت خرید نهال هلو با کارشناسان ما در تماس باشید.

نهالستان پالیز نهال بزرگترین، معتبر ترین و تخصصی ترین نهالستان انواع ارقام نهال میوه در شمال غربی کشور است که با بیش از نیم قرن تجربه، تحت مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، به ارائه خدماتی همچون خرید انواع نهال گردو، آبیاری، هرس، کود دهی، اصلاح خاک، بستر سازی، آفت زدایی، درمان بیماری های گیاهی و…، به صوررت مستقیم و غیر مستقیم می پردازد. برای دریافت خدمات و کسب اطلاعات بیشتر، با پالیز در ارتباط باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *