مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال آلبالو نهال آلبالو گیسی

نهال آلبالو گیسی

19 تیر 1399
0 372
نهال آلبالو گیسی

مهمترین خصوصیات درخت نهال آلبالو گیسی

نهال آلبالو گیسی از بهترین نژادهای اصلاح شده روز دنیا است که خواستگاه آن کشور مجارستان است. این نوع درخت بسیار پر بار بوده و طعم فوق العاده ای دارد، میوه های این نوع درخت درشت و دم کوتاه است و نسبت به سایر ارقام زمان گلدهی دیرتری دارد. در ادامه مطالب سعی کرده ایم برای آشنایی بیشتر با نهال آلبالو گیسی به دو بخش اصلی یعنی مهمترین خصوصیات و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از آن ببرید.

نهال آلبالو گیسی

عمر مفید

درختان آلبالو عمر زیادی دارند و در شرایط مختلف آب و هوایی می توانند به خوبی رشد کنند و به خوبی با آن سازگار شود. معمولا عمر مفید و صرفه اقتصادی آلبالوی گیسی به ۳۰- ۲۵ سال می رسد.

رنگ میوه

این نوع درخت میوه ای به رنگ قرمز درخشان دارد که معمولا دل هر بیننده ای را آب می کند. طعم آن بسیار ترش و ملس است به طوری که اکثر افراد به آن علاقه دارند.

تاریخ رسیدن میوه

زمان رسیدن میوه نهال آلبالو گیسی نیز معمولا ۹۰ روز بعد از شکوفه دهی درخت است. این زمان معمولا در اواخر خرداد ماه و اوایل تیرماه اتفاق می افتد و باغداران می توانند خود را برای برداشت میوه آماده کنند.

ارتفاع درخت

ارتفاع این نوع درخت به طور متوسط ۵ الی ۲ متر است. اما ارتفاع این نوع درخت در کشور ما به مراتب کمتر بوده و در نهایت به ۴ متر می رسد.

نهال آلبالو گیسی

میزان باردهی نهال آلبالو گیسی

باغداران آلبالو تحت بهترين شرایط حدود ۲۵-۲۰ تن میوه از هر هکتار برداشت می کنند، برای این که به این حد برسند باید شرایط مختلفی را برای رشد آلبالو فراهم کنند.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

همان طوری که می دانید نهال آلبالو گیسی در شرایط آب و هوای سردسیری به خصوص در مناطقی که دارای تابستان های خنک و خشک و زمستان طولانی هستند به خوبی رشد می کند، بر خلاف گونه های دیگر گونه های آلبالو در مناطقی که زمستان های سردی داشته باشد، بیشتر رشد می کند تا نیاز سرمایی آن رفع شود. این گونه از درختان آلبالو به حدود ۱۶۰۰-۶۰۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتیگراد در طول سال نیاز دارد.

نهال آلبالو گیسی

نحوه رسیدگی و عمل آوری نهال آلبالو گیسی

شرایط محیط کاشت

 بهترین و مناسب ترین خاک برای رشد خوب و سریع این نهال خاک های لومی رسی است. البته این نوع آلبالو در خاک های شور و قلیایی رشد می کند، اما بهتر است از کاشت آنها در این نوع خاک ها اجتناب کنیم. مناسب ترین منطقه برای کاشت آلبالوی گیسی مناطق سردسیری است.

فواصل کاشت

 بهترین و مناسب ترین فاصله برای کاشت نهال آلبالو گیسی حدود ۵/۶ -۵ متر است، این میزان در شرایط جوی و نیز زمین های شیبدار متفاوت است؛ اما بهترین فاصله برای کاشت آنها رعایت همین مقدار است.

نیاز به آبیاری

 بهترین زمان برای آبیاری این نهال زمانی است که سطح خاک خشک است، بهتر است در فصول گرم سال مانند تابستان در طول هفته حداقل ۲- ۳ بار نهال ها را آبیاری کرد؛ اما برای درختان بالغ یک بار در هفته نیز کفایت می کند.

نهال آلبالو گیسی

نیاز به سمپاشی

کودهای شیمیایی برای از بین بردن آفت روش مناسبی نیستند و باعث می شوند میوه درخت خاصیت خود را از دست بدهد و اگر از حد خود افزایش یابد باعث می شوند به درخت آسیب برسد؛ اما بهترین و مناسب ترین روش برای رشد سریع و نیز از بین بردن آفات استفاده از روش های سنتی و غیره شیمیایی مانند کودهای دامی است. برای اینکه نهال آلبالو گیسی‌ بتواند رشد خوبی داشته باشد می توانید پای درخت مقداری کود دامی بریزید تا موقع آبیاری به ریشه درخت نفوذ کند.

هرس

 در مورد هرس کردن نهال آلبالو گیسی باید گفت که معمولا این نوع درخت هرس نمی شود مگر مواقعی که شاخه ای از آن بیمار و دارای آفات باشد. به گفته کارشناسان دلیل این کار، رشد میوه آلبالو در شاخه های یکساله است و برای اینکه مقدار میوه آن بیشتر شود و شاخه های یکساله به اشتباه هرس نشود از این کار ممانعت به عمل می آید.

نهال آلبالو گیسی

 

خرید:  جهت خرید این محصول و یا دریافت مشاوره با استفاده از دکمه های زیر با ما در تماس باشید.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *