مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گلابی نهال گلابی نطنزی

نهال گلابی نطنزی

22 تیر 1399
0 499
نهال گلابی نطنزی

گیاه شناسی نهال گلابی نطنزی

منشا نهال گلابی نطنزی شهر نطنز واقع در استان اصفهان می‏ باشد. این رقم به طامه نیز شهرت دارد. ارتفاع درخت تقریبا 3 تا 5 متر برآورد می‎گردد. این نهال مناسب برای آب و هوای سرد می ‏باشد. میزان باردهی این نوع درخت تقریبا 40 تن در هکتار برآورد می‎شود و پس از سپری شدن سال اول، میزان باردهی آن به تدریج رو به افزایش می‌گذارد. فواصل کاشت این نهال را 4*5 در نظر می‌گیرند. درخت بزرگ بوده و همچنین میوه ‏های تولیدی آن نیز درشت و بزرگ می‏ باشد.

زمان رسیدن میوه فصل بهار می‎باشد. از خصوصیات درخت نیز می‎توان به ارتفاع بلند آن جهت کشت در باغات اشاره نمود. عملکرد درخت در هکتار 3 تا 5 تن برآورد می‌شود. عمر مفید و اقتصادی درخت حدودا تا 30 سال ذکر می‌شود. رنگ میوه نهال گلابی نطنزی زیتونی مایل به زرد می‎باشد. از خصوصیات بارز این نوع نهال می‏توان به گل دهی دیرهنگام و مقاومت نسبتا مطلوب آن به سرماهای بهاره اشاره نمود. در صورتی که نیاز به آبیاری آن تامین شود، می‎تواند به طور قابل قبولی تحمل گرمای تابستان را نماید. اما تحمل سرمای زمستانی تا حدودا 15- درجه سانتیگراد را دارد. زمان پیدایش گل های گلابی و برگ‏ های آن یکی است. تاریخ رسیدن میوه فصل تابستان و اوایل شهریور ماه است.

رنگ میوه نهال گلابی نطنزی همانند بسیاری از ارقام متداول گلابی، سبز مایل به زرد می‎باشد. میوه آن دارای عطر و طعم مطلوب و خوش رنگ می ‏باشد. عمل گرده‎افشان قبل از باز شدن گل انجام می‎شود. این درخت نیازمند به دو نوع هرس است. که هرس ابتدایی فرم‏دهی نامیده می‏ گردد و زمان اجرای آن را فصل گرم سال مانند تابستان است و هرس بعدی با نام باردهی را در زمان‏ های پایانی از فصل زمستان توسط باغداران عزیز می ‏بایستی انجام ‎گیرد.

نهال گلابی نطنزی

شرایط محیط کاشت این نهال

نهال گلابی نطنزی جز درختانی است که در مناطق مختلف کشور از جمله مرطوب و همچنین نیمه مرطوب، مناطق خشک و نیمه خشک و حتی سردسیری و کوهستانی کاشت و پرورش می‎یابد. نیاز آبی نهال گلابی نطنزی متوسط است و همچنین قابلیت تحمل خوبی در برابر شرایط نامناسب رطوبتی را می‏ باشد. جهت کشت گلابی خاك‏ شنی با نفوذپذیری خوب مساعد است . چنانچه خاك سنگین باشد و یا اسیدیته خاک بالای 5/7 بوده و همچین آهك برای کشت این گیاه مطلوب نیست.

نور جزء عوامل بسیار مهم در کشت و پرورش گلابی به شمار می‎رود. لذا نهال گلابی نطنزی را باید در محیطی کاشت که به نور مستقیم آفتاب دسترسی کامل داشته باشد و از آن در تمام طول روز بهره ‏مند گردد. در صورت بروز کمبود نور، غنچه‏ های گل دچار ریزش شده و یا شکل‏ گیری جوانه گل به درستی صورت نمی ‏پذیرد. این نهال برای کوددهی و تقویت به انواع کودهای پرمصرف از جمله نیتروژن، فسفر و همچنین کود پتاسیم نیازمند می ‏باشد.

از لحاظ رسیدگی این رقم جزء ارقام دیررس محسوب می‏ گردد. به طوری که زمان برداشت نهال گلابی نطنزی اواخر شهریور ماه قید می‏ شود. نهال گلابی نطنزی دارای مقاومت مطلوبی جهت نگهداری در انبار به مدت طولانی می‎باشد.

آفات و بیماری ها

از آفات مهم گلابی می‏توان پسیل گلابی را ذکر نمود. خسارت این آفت در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک بیش از آب و هوای سرد و مرطوب ذکر گردیده است. از آفات دیگر گلابی می‏توان به زنبور دانه خوار گلابی، سرخرطومی گلابی و همچنین انواعی از کنه‏ های گیاهی اشاره نمود. در صورت خسارت و حمله شدید آفات رایج نهال گلابی نطنزی نیاز به سمپاشی و مبارزه شیمیایی ضروری است.

خواص نهال گلابی نطنزی

گلابی سبب بهبود عملکرد سیستم گوارش خواهد شد. به طوری که بر اساس نتایج محققین حوزه سلامت، با مصرف تنها یک عدد گلابی در روز می‏توان معادل 18 درصد از فیبر مورد نیاز بدن را تامین نمود. گلابی دارای 84 درصد آب می‏ باشد در نتیجه سبب بهبود عملکرد روده ‏ها و جلوگیری از یبوست و نرم و آبکی شدن مدفوع می‏ گردد. با بهبود عملکرد روده ‏ها سبب دفع شدن مواد سمی از بدن و تمیز شدن کیسه صفرا می‏ گردد. با مصرف نهال گلابی نطنزی می‏توان در کاهش وزن هم نتایج مناسبی را بدست آورد. گلابی میوه کم کالری می‏ باشد. به سبب وجود آنتی‏اکسیدان ‏های مناسب، دارای خاصیت ضد سرطانی بوده و در درمان انواع سرطان‎های مختلف همچون سرطان پروستات، سرطان ریه و سرطان کولون موثر است.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *