مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال شلیل نهال شلیل سبز

نهال شلیل سبز

19 تیر 1399
0 413
نهال شلیل سبز

 مهمترین خصوصیات درخت نهال شلیل سبز

نهال شلیل سبز از ارقام زود بازده شلیل در کشورمان به شمار می رود، این نوع نهال در انواع مختلف پیش رس و دیر رس به بار می نشیند. این نوع شلیل رشد زیادی در طول سال داشته و معمولا در فصل رشد شاخه های آن به صورت عمودی رشد می کنند. برای آشنایی بیشتر با نهال شلیل سبز سعی می کنیم در این مطلب به دو بخش اصلی یعنی مهم ترین خصوصیات شلیل سبز و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از آن ببرید.

نهال شلیل سبز

عمر مفید

درختان شلیل عمر ‌نسبتاً‌ کمتری دارند؛ و مهمترین علت آن، ترد و شکننده بودن چوب آن است. به همین جهت معمولا باغداران برای پرورش این نوع شلیل، آن را به صورت Open Cnter پرورش می دهند تا شاخه های آن در اثر وزن زیاد دچار آسیب نشود. آنها حدود ۱۲ سال برای باغدار صرفه اقتصادی دارند و بعد از آن نیاز است تا نهال های بهتری جایگزین آن شود.

رنگ میوه

نهال شلیل سبز گونه‌ای از شلیل می‌باشد که رنگ آن در اوایل رشد به صورت سبز رنگ و معمولا در هنگام رسیدن به رنگ قرمز روشن تر است و نسبت به گونه های دیگر شلیل سریع رشد می‌کند و جزو گونه های پر بازده است.

تاریخ رسیدن میوه

میوه نهال شلیل سبز معمول در اواخر و تیر و یا اوایل مرداد ماه به بار می نشیند.

ارتفاع درخت

نهال شلیل سبز، درختی است که حدود ۴ تا ۶ متر ارتفاع دارد؛ و برگ های این نوع شلیل به صورت نیزه ای شکل است که طول آنها به ۷ تا ۱۶ سانتیمتر و عرض آن به ۲ تا ۳ سانتیمتر می رسد.

نهال شلیل سبز

میزان باردهی نهال شلیل سبز

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

میزان تحمل سرمایه نهال شلیل سبز نیز مانند سایر شلیل ها تا ۲۰ درجه زیر صفر است. این مقدار می تواند بیشتر شود و یک عدد تقریبی است، اما موجب آسیب به نهال می شود. البته در این زمینه باید گفت که تحمل گرمای تابستان این نوع نهال نسبت به تحمل سرمای زمستانه آن بیشتر است.

نهال شلیل سبز

نحوه رسیدگی و عمل آوری نهال شلیل سبز

شرایط محیط کاشت

به این شکل است که می تواند در اغلب خاک ها رشد کرده و محصول مناسبی برای باغدار به ارمغان بیاورد و حساسیت مخصوصی نیز ندارد این نوع شلیل در برابر آهک خاک حساسیت داشته و بهتر است در زمین هایی که دارای درصد بیشتری آهک هستند کاشته نشوند. نهال شلیل سبز در شرایط آب و هوایی گرم و زمستان‌های بدون یخبندان رشد خوبی دارد.

فواصل کاشت

به یاد داشته باشید که برای کاشت نهال شلیل سبز بهتر است، اگر منطقه ای که کاشت درخت شلیل در آن اتفاق می افتد، زمستان با یخبندان شدید توام باشد بهتر است زمان کاشت را در اواخر زمستان انجام دهید تا زمستان ملایم باشد و آب حاصل از بارش باران و برف، نیز باعث استقرار اولیه نهال شلیل شود؛ اما فواصل کاشت این نوع انگور معمولا در زمین های مسطح و معمولی حفر چاله های کاشت به فاصله ۳ متر از یکدیگر باید باشد؛ اما در منطقه با بارندگی بیش از ۵۰۰ میلیمتر تا ۴*۴ متر در مناطق با بارندگی ۲۰۰ میلیمتر متفاوت است. فواصل کاشت این نهال بیشتر به میزان بارندگی منطقه بستگی دارد.

نیاز به آبیاری

بر حسب منطقه و گونه شلیل ۱۰-۷ هزار متر مکعب برای هر هکتار در طول سال است؛ اما در آبیاری قطره ای و پیشرفته نیاز آبی حدود ۱۰-۵ هزار متر مکعب برای هر هکتار می باشد. نهال شلیل سبز نسبت به دیگر نوع شلیل ها بیشتر به آب نیاز دارد و معمولا این نیاز در اواخر دوره رشد میوه، افزایش می‌یابد.

نهال شلیل سبز

نیاز به سمپاشی

برای از بین بردن کرم های ریشه خار، شته ها، عنکبوت قرمز و اکثر آفات این نوع درخت بهتر است از کود های طبیعی مانند کود پوسیده دامی استفاده شود؛ اما اگر نیاز شما به محصولات شیمیایی بیشتر باشد بهتر است از سمپاشی:

  • سمپاشی با ترکیبات مس معمولا بعد از ریزش برگ ها و در آبان ماه
  • روغن ولک با مخلوطی از حشره کش در اسفند ماه
  • هنگام زدن جوانه استفاده از ترکیبات مس در فروردین ماه
  • و …

هرس

اما برای هرس نهال شلیل سبز بهتر است آن را در ۳ مرحل یعنی هرس پس از کاشت، هرس فرم، هرس باردهی انجام دهید تا میزان باردهی و نیز امنیت آن افزایش یابد. تُنک‌کرد به خصوص موقع گل دادن شلیل بهترین نوع هرس برای آن این نوع درخت است.

گرده افشان

در این مورد باید گفت که اکثر نهال های شلیل خودبارور هستند. معمولا گرده افشانی نهال شلیل سبز می تواند توسط باد انجام شود؛ اما بهترین راهکار برای این کار، کندو گذاری در باغ است، این کار باعث می شود مقدار محصول افزایش یابد. بهتر است در زمان گلدهی این کار اتفاق انجام شود تا نتیجه بخش واقع شود.

نهال شلیل سبز


خرید نهال شلیل سبز :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *