مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله میزان باردهی درخت بادام

میزان باردهی درخت بادام

28 جولای 2021
0 1402
میزان باردهی درخت بادام

درخت بادام بومی خاورمیانه است اما در سطح جهانی اهلی شده و در حال رشد است. این یک درخت گلدار زینتی از خانواده روزاسه است و دارای قد متوسط شش متر است. به طور متوسط نهال بادام بعد از هشت سالگی وارد بلوغ می‌شود، بنابراین می‌توان حداکثر عملکرد یک درخت بادام را برداشت کرد. درختان بادام گونه های تلخ و شیرینی دارند.

زمان باردهی درخت بادام

همانطور که می‌دانید، درختان بادام از نظر تنوع گونه‌های بسیاری دارند که آن‌ها را از نظر چرخه اقتصادی متمایز می‌کند، که در زیر ذکر خواهیم کرد.
اما به طور کلی می‌توان گفت 2 سال پس از کاشت نهال بادام، آن‌ها وارد مرحله باردهی شده و می‌توانند میوه تولید کنند. درختان 7 تا 10 ساله در طول عمر مفید خود به حداکثر عملکرد می‌رسند. به عنوان مثال، عمر (منظور تولید میوه) درختان بادام می‌تواند 20 تا 30 سال باشد.

طول عمر بادام حریر 35 تا 45 سال
طول عمر بادام سفید 35 تا 45 سال
عمر بادام آی 35 تا 45 سال
طول عمر آذر دیرگل 35 تا 45 سال
عمر بادام سهند 35 تا 45 سال 
عمر بادام شکوفه ن 35 تا 45 سال
طول عمر بادام مامایی 35 تا 45 سال
عمر بادام یلدا 35 تا 45 سال
عمر بادام دیرهنگام فرانسیس 35 تا 45 سال
طول عمر بادام نورپاریل 35 تا 45 سال
بادام پسته‌ای 20 تا 25 سال است
البته طول عمر آنها بسته به گونه و شرایط محیطی متفاوت خواهد بود.

درخت بادام

گلدهی درخت بادام

میزان باردهی درخت‌ بادام

مقدار باردهی درخت بادام بنابه ارقام، شرایط محیط (مانند دما، آب، نور) و … متفاوت است. طبق آمار، باردهی درختان بادام بین 1 تا 2 تن در هکتار پیش بینی می‍‌شود. این مقدار با توجه به موارد ذکر شده متفاوت است.

عوامل موثر بر باردهی درخت‌ بادام

نور مورد نیاز درخت بادام

این درخت باید در مکان‌هایی کاشته شود که بتواند نور کافی برای رشد بهتر و محصولات باکیفیت بهتر دریافت کند. این درخت در طول روز حداقل به 8 ساعت تابش مستقیم آفتاب نیاز دارد.

آب مورد نیاز درخت بادام

آبیاری یکی از عوامل اصلی و جزو مهمترین مراحل در نگهداری درختان بادام است.
برای آبیاری این درخت از آب شور استفاده نکنید. درختان بادام قطعاً در فصل رشد یعنی بهار و تابستان به آب بیشتری نسبت به سایر فصول نیاز دارند. استفاده از سیستم‌های مکانیزه مانند آبیاری قطره‌ای گزینه بهتری برای آبیاری درختان بادام است. آبیاری بارانی برای این نوع درختان مناسب نیست.

به طور کلی برای آبیاری درختان بادام در فصل رشد هفته‌ای یکی دو بار آبیاری کنید. میزان بارندگی در مناطقی که سالانه بین 300 تا 500 میلی لیتر متر بارندگی دارد نیز می‌تواند برای رشد درختان بادام در فصل خشک مناسب باشد. اگر مقدار ذکر شده کمتر است، باید سعی کنید باغات را آبیاری کنید.

اگر میزان بارندگی سالانه بیش از این میزان باشد، می‌توانید تراکم درختان را به 170 تا 200 درخت در هکتار افزایش دهید. میزان آبیاری درختان بادام در روش آبیاری سنتی بین 6 تا 8 هزار متر مکعب و در آبیاری قطره‌ای مکانیزه بین 3 تا 4 هزار متر مکعب است. توجه داشته باشید که در زمان گلدهی درخت‌بادام آبیاری لازم نیست، زیرا باعث ریزش گل‌ها می‌شود.

درخت بادام

رقم نهال بادام فرانسیس

خاک مورد نیاز

درختان‌بادام درختانی نسبتاً مقاوم هستند که در خاک‌های حاصلخیز به خوبی رشد می‌کنند. اما برای رشد بهتر می‌توانید از خاک‌های سبک ماسه‌ای، لومی و کمی آهکی استفاده کنید. زیرا این خاک‌ها قابلیت نفوذ و حفظ آب و همچنین تهویه مناسب را دارند.

خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد. خاکی که این درخت در آن کاشته می‌شود باید برای درختان بالغ حداقل 3 متر عمق داشته باشد. (عمق به معنای کاشتن آن در مکان‌هایی نیست که عمق آنها کمتر از 3 متر باشد، مانند صخره‌ها و …).

دمای مناسب

درختان‌بادام در مرحله جوانه‌زدن بهار به وجود سرمای متوسط در فصل زمستان نیاز دارد، به مین خاطر کاشت درختان‌بادام در مناطق کوهستانی سرمای لازم برای جوانه‌زندن را برای آن‌ها مهیا می‌کند. اگر سرما زیاد باشد شکوفه‌ها از بین می‌روند. این درختان، درختان مقاومی هستند و در دمای 18- تا -20 درجه سانتیگراد مقاومت می‌کنند. علاوه بر سرما و موارد ذکر شده، بادام برای رشد جوانه‌ها به گرمای تابستان نیز احتیاج دارد.

حداکثر دمای قابل تحمل برای درختان بادام در زمستان -18 تا -20 درجه سانتی گراد حداکثر درجه حرارت قابل تحمل برای درختان بادام 45+ درجه در تابستان است. به طور کلی، این درختان برای رشد بهتر به 100 تا 400 ساعت در معرض -7 درجه سانتی گراد در سال نیاز دارند.

هرس کردن 

هرس از نظر میزان میوه و شکل اصلی این درختان بسیار مهم است. هرس به موقع منجر به رشد و کیفیت بهتر محصولات خواهد شد.

هرس درختان بادام بعد از کاشت و بعد از اولین فصل رشد در تعیین شکل اولیه و باردهی آن‌ها موثر است. هرس درخت بادام به صورت هرس درخت هلو انجام می‌شود، اما با شدت کمتری. میوه این درخت روی شاخه‌های یک ساله رشد می‌کند. بنابراین با هرس درخت، به ایجاد شاخه‌های جدید و بیشتر ترغیب می‌شود. هرس این درختان به آهستگی به چندین روش مختلف انجام می شود.

درخت بادام

بادام

هرس شکل

این نوع هرس در سه سال اول و فقط به منظور شکل گرفتن درخت انجام می‌شود. در گونه‌های درخت بادام که به صورت افقی رشد می‌کنند، درخت بلند نگه داشته می‌شود.

نکته: درختان پا کوتاه 30 تا 40 درصد کوچکتر از درختان پا یا پابلند هستند.

در این نوع هرس، در سال اول، درخت از فاصله 110 تا 120 سانتی متر از سطح خاک قطع می‌شود. در رقم‌های دیگر درختان‌بادام که به صورت عمودی رشد دارند، مثل محب، فاصله تنه از سطح زمین مابین هفتاد تا صد سانتیمتر گرفته شده و درخت از این فاصله قطع می‌شود.

در سال دوم 3 تا 4 شاخه درخت را حفظ کنید که از نظر سلامتی بهتر از شاخه‌های دیگر هستند و بقیه شاخه‌ها کوتاه شوند و در سال سوم هرس راحت‌تر انجام می‌شود زیرا درخت شکل خود را پیدا کرده است. به این ترتیب که ما یک دوم یا سوم طول شاخه های فرعی درخت را برداریم.

هرس باروری یا سالانه

از سال چهارم به بعد هر ساله این نوع هرس روی درخت انجام می‌شود. این هرس برای ایجاد شاخه‌های جدید و تشویق درخت به باردهی بیشتر انجام می‌شود. فصل هرس درختان‌بادام اواخر زمستان است. برای انجام این کار، اگر شاخه‌های خشک یا قدیمی را بیش از دو متر دیدید و قلمه‌ها را نیز بردارید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *