میزان باردهی یک درخت گیلاس می تواند در ارقام آن متفاوت باشد اما به طور کلی گیلاس از زمره درختان بارده می باشد که به صورت خودرو هم وجود دارد. میزان باردهی آن مطلوب بوده و هنگام چینش کیفیت قابلی دارد.
مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله میزان باردهی یک درخت گیلاس چقدر است؟

میزان باردهی یک درخت گیلاس چقدر است؟

میزان باردهی یک درخت گیلاس چقدر است؟

میزان باردهی یک درخت گیلاس می تواند در ارقام آن متفاوت باشد اما به طور کلی گیلاس از زمره درختان بارده می باشد که به صورت خودرو هم وجود دارد. میزان باردهی آن مطلوب بوده و هنگام چینش کیفیت قابلی دارد.

به احتمال زیاد نام فارسی آن هم مانند نام انگلیسی، از نام کراسوس شهری در یونان باستان گرفته شده است. درخت گیلاس با دیگر درختان آلوسانان مانند هلو، زردآلو، آلو و بادام شباهت دارد.

درخت گیلاس شامل بیش از چهارصد درخت مختلف را شامل می شود، که برخی همیشه سبز و برخی برگریز هستند. از آنجایی که نوع و نژاد این سرده تنوع زیادی دارد، پیوند زدن بین بیشتر گونه ها مقدور نیست. میوه این گیاه به صورت گرد یا قلبی شکل است، که در ابتدای رشد به رنگ سبز است و به هنگام رسیدن به رنگ زرد تا قرمز مایل به سیاه رسیده می ‌شود.

میوه این گیاه آبدار و بسیار خوشمزه است و خواص بسیاری دارد. گیلاس از میوه‌ های تابستانی به شمار می رود. افرادی هستند که به انواع میوه حساسیت دارند که می تواند شامل گیلاس هم باشد.

در صورت حساسیت به گیلاس، احتمال عوارض جانبی ناخوشایندی مانند کهیر یا تنگی نفس وجود دارد. در میوه ی خشک آن این حساسیت حداقل است. البته پر واضح است حساسیت به گیلاس مورد نادری بوده و فرد آلرژیک قطعا به میوه های دیگری نیز حساسیت دارد.

خاک درخت گیلاس

عمق ریشه های گیلاس سطحی است و حتما خاک باید از زهکشی مناسب برخوردار باشد، زیرا این درختان رطوبت خاک را دوست ندارند و رییشه هایشان در خاک های مرطوب می پوسد. نهال گیلاس خاک های لومی شنی را بسیار می پسندد، خاک لومی شنی تقریبا همان خاک های معمولی هستند که شن هم در میان آن ها هست. زیاده روی در افزایش اسیدیته خاک و قلیایی کردن آن تاثیر منفی در رشد و میزان باردهی یک درخت گیلاس دارد.

میزان باردهی یک درخت گیلاس

میزان باردهی یک درخت گیلاس

کود دهی درخت گیلاس و میزان باردهی یک درخت گیلاس

نیاز به کود دهی زمانی است که شاخه های گیلاس کمتر از 37-25 سانتی متر رشد کنند. زمانی که وضعیت سلامتی برگ ها خوب نیست هم درخت نیاز به کود دهی دارد. این وضعیت زمانی است که برگ ها رنگ پریده (سبز کم رنگ رو به زرد) باشند. اگر علائمی که گفته شد وجود ندارند استفاده از کود به جا نیست و با کاهش گلدهی به درخت ضرر می رساند.

آب و هوای مناسب درخت گیلاس

گیلاس و آلبالو آب و هوای گرم و بدون بارندگی را در فصل رشد و اواخر فصل برداشت می پسندد و به سرمای مناسب در دوره استراحت نیاز دارد. نیاز سرمایی گیلاس حدود 900 تا 1800 ساعت دمای زیر 5 تا 7 درجه است. نور مستقیم خورشید حداقل 6 تا 8 ساعت برای این درختان ضروری است. در واقع نور آفتاب باعث شیرین شدن میوه های گیلاس می شود.

هرس درخت گیلاس و میزان باردهی یک درخت گیلاس

امروزه باغداران درخت گیلاس تلاش می کنند محصولی با کیفیت بالا در حجم زیادی در بازار جهانی تولید کنند. تکثیر و پرورش درخت گیلاس نسبت به دیرباز کمترین تغییر را داشته، اما روش های هرس، برای پرورش و استحصال گیلاس پرکیفیت و میزان باردهی یک درخت گیلاس به میزان زیادی افزایش یافته است.

هرس باعث نگهداری آسان تر گیاه شده و علاوه بر افزایش کیفیت، کمک به سهولت در برداشت و در نتیجه هزینه کارگر کمتر و دور ریز کمتر هنگام برداشت می شود.

با انجام درست هرس درخت گیلاس، شاخه ها بزرگ و نزدیک به هم رویش می کنند. هرس درخت جوان در زمانی که درخت گیلاس در خواب است، از سمتی که رشد گیاه بیشتر است باعث می شود که باردهی گیاه با تاخیر انجام پذیرد. عوامل دیگر پرورش مانند عمق و کوددهی مناسب می تواند تاثیرگذار باشد.

هرس تابستانه نسبت به هرس خواب، رشد را کاهش می دهد اما باعث زود به ثمر نشینی می شود. شاخه های جانبی که به دنبال هرس تابستانه تشکیل می شوند عموما دارای زاویه ی باریک می شوند.

میزان باردهی یک درخت گیلاس

میزان باردهی یک درخت گیلاس

آبیاری درخت گیلاس

بارندگی در طی زمستان بسیار برای این درخت عالی است، بالعکس، باریدن باران در تابستان و در زمان برداشت می تواند به آن مضر است، زیرا اکثر ارقام گیلاس گوشتی نرم دارند و احتمال دارد در اثر قطرات باران بترکند. از طرفی خشکی هم برای این درخت مضر است و خشکی خاک در تابستان می تواند به کاهش محصول دهی منجر شود. بنابراین در طی تابستان هر هفته دو تا سه مرتبه نیاز به آبیاری دارد، نیاز آبی درختان بالغ و بزرگ کمتر است و می توان آن ها را یک بار در هفته آبیاری کرد.

بیماری ها و آفات درخت گیلاس

شانکر باکتریایی، کرون گال یا کال طوقه، یک بیماری مجهول که باعث کوچک ماندن برخی میوه های گیلاس می شوند. پوسیدگی قهوه ای، پیچش برگ گیلاس، لکه برگی، پوسیدگی طوقه، فیتوفترا از جمله بیماری های قارچی دیگری است.

شپشک های گیاهی، لارو حشرات چوبخوار، مگس گیلاس و کنه تار عنکبوتی از جمله آفات گیلاس هستند.

نحوه برداشت گیلاس

چینش از میوه ی درخت گیلاس به مانند سایر درختان میوه است. به هنگام برداشت با دست از دم گل گیلاس جدا می شود. هرچند می توان از قیچی هم استفاده کرد.

اما اگر به زمان درست چینش شود، نیازی به وسیله ای نیست. البته برای چینش سریع، قرار دادن یک دستگاه ویبراتور در تنه ی یک درخت، می‌تواند سرعت چینش را تا چند برابر بالا ببرد و در تعداد کارگر صرفه جویی کند. اما به علت اینکه گیلاس خیلی رسیده است احتمال هدر رفتن و له شدن آن هم هست.

میزان باردهی یک درخت گیلاس

میزان باردهی یک درخت گیلاس

سخن پایانی درباره میزان باردهی یک درخت گیلاس

خرید نهال گیلاس یکی از گونه‌های سرده ی پرونوس به شمار می رود که بومی مناطقی قفقاز و آسیای صغیر است و به دلیل استقبال جهانی، در بیشتر دنیا کاشته می شود. ایران سومین تولید کننده ی گیلاس است.

در مناطقی که زمستان معمولی و تابستان خشکی دارند، بهتر عمل می آید. این میوه دیر بازده است ولی میزان باردهی یک درخت گیلاس بسیار بالا است. هرس کردن و مراقبت در مقابل آفات از آن بسیار حیاتی است. اگر تجربه کاشت گیلاس و گونه‌های مختلف این خانواده را دارید دیدگاه‌ها و نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان ما، که قصد کاشت و بهره وری از این درخت را دارند به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *