مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال سیب نهال سیب گلدن دلیشیز

نهال سیب گلدن دلیشیز

22 تیر 1399
0 409
نهال سیب گلدن دلیشیز

مهمترین خصوصیات نهال سیب گلدن دلیشیز

نهال سیب گلدن دلیشیز که در کشور ما به نام سیب زرد لبنانی شناخته می شود و محبوبیت زیادی بین مردم دارد. این نوع سیب، درختی با ارتفاع بلند است که معمولا به صورت گسترده رشد می کند و هنگام کاشت آن، نیاز است که فواصل کاشت آن را نسبت به درختان سیب دیگر بیشتر در نظر بگیرید. میوه این درخت به رنگ زرد است که در اواخر شهریور ماه به بار می نشیند.

برای آشنایی بیشتر با نهال سیب گلدن دلیشیز سعی می کنیم در این مطلب به دو بخش اصلی یعنی مهمترین خصوصیات این نوع نهال و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از این مطلب ببرید.

نهال سیب گلدن دلیشیز

عمر مفید

 این نوع نهال عمر ‌نسبتاً‌ زیادی ندارد؛ و مهمترین علت آن، نوع بافت درخت و میزان باردهی آن می باشد. به همین جهت معمولا باغداران برای پرورش این نوع سیب، آن را در زمین های بزرگتر به طول تقریبی ۳۰ سال پرورش می دهند و بعد از تمام شدن عمر اقتصادی و یا صرفه اقتصادی نهال های دیگری را جایگزین آن می کند. آنها حدود ۲۵ تا ۳۰ سال برای باغدار صرفه اقتصادی دارند و بعد از آن نیاز است تا نهال های بهتری جایگزین آن شود.

رنگ میوه

نهال سیب گلدن دلیشیز گونه‌ای از سیب می‌باشد که رنگ آن در اوایل رشد به صورت سبز رنگ و معمولا در هنگام رسیدن به رنگ زرد متمایل به صورتی می باشد و نسبت به ارقام دیگر سیب سریع رشد می‌کند و جزو گونه های پر بازده است.

تاریخ رسیدن میوه

این نوع سیب جزو اولین ارقام تجاری سیب در ایران است که معمولا در اواخر شهریور ماه به بار می نشیند و می توان میوه آن را چید و برای مصرف راهی بازارهای داخلی و نیز خارجی نمود.

ارتفاع درخت

همانطوری که اشاره شد این گونه از سیب نسبت به سایر ارقام ارتفاع بلندی دارد و معمولا به صورت گسترده رشد می کند. ارتفاع نهایی نهال سیب گلدن دلیشیز حدود ۷ متر و در کمترین حالت خود به ۴ متر می رسد.

نهال سیب گلدن دلیشیز

میزان باردهی

جزو ارقام پر بار به شمار می رود و میزان باردهی آن در هر هکتار به ۴۰ الی ۸۰ تن می رسد. اگر باغدار بتواند شرایط خوبی را برای آن مهیا کند این مقدار می تواند تغییر یابد.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

اکثر گونه های سیب در برابر سرمای زمستانه مقاوم هستند، و این گزینه کمک فراوانی در باردهی آنها دارد. : میزان تحمل سرمایه نهال سیب گلدن دلیشیز نیز مانند سایر درختان سیب تا ۳۰ درجه زیر صفر است. این مقدار می تواند بیشتر شود و یک عدد تقریبی است، اما موجب آسیب به نهال می شود.

نهال سیب گلدن دلیشیز

نحوه رسیدگی و عمل آوری

شرایط محیط کاشت

نهال سیب گلدن دلیشیز به شرایط خاک بی تفاوت بوده و معمولا در اکثر مناطق با  مقادیر PH مناسب خاک و سطوح حاصلخیزی قابلیت رشد را دارند. اما مناسب ترین خاک می تواند خاک های لومی با بافت آبرفتی باشند.

فواصل کاشت

به دلیل رشد گسترده اینگونه از سیب، نیاز است که فواصل کاشت آن را نسبت به درختان سیب دیگر بیشتر در نظر بگیرید. بهترین فاصله برای کاشت آن می تواند ۵*۵ باشد.

نیاز به آبیاری

برای آبیاری نهال سیب گلدن دلیشیز بهتر است که در ماه های فروردین، اردیبهشت ، خرداد هر ۱۰ روز یکبار در ماه های تیر، مرداد، شهریور و مهر هر ۷ روز یکبار باید این درخت را آبیاری کنیم.

نهال سیب گلدن دلیشیز

نیاز به سمپاشی

موادی که به عنوان سم در بازار به فروش می رسند جزو مواد شیمیایی و نیز خطرناک به شمار می روند و بهتر است به جای آنها از کود های آلی و دامی حیوانی استفاده کنیم. استفاده از کود دامی به میزان ۵  تن در هر هکتار می تواند برای درختان مفید باشد.

هرس

هرس نهال سیب گلدن دلیشیز می تواند رشد این درخت و نیز باردهی آن را چندین برابر کند. برای این کار بهتر است از افراد با تجربه و نیز مهندسان کشاورزی کمک بگیرید تا در هنگام هرس دچار اشتباه نشوید.

گرده افشان

معمولا درختان سیب همانند اکثر گیاهان چند ساله به صورت  لقاح غیر جنسی و به طریق پیوندی تکثیر و رشد می کنند.

نهال سیب گلدن دلیشیز


خرید نهال سیب گلدن دلیشیز :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *