مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال انجیر نهال انجیر دیم

نهال انجیر دیم

نهال انجیر دیم

نهال انجیر دیم یکی از انواع نهال‌های انجیر می‌باشد که به دلیل میوه خوش طعم و درخت زیبایی که دارد، از محبوبیت نسبتا بالایی در میان باغداران برخوردار است؛ کاشت درخت انجیر دیم به دلیل بی نیازی از آبیاری، در مناطق گرم و کم آب بسیار مناسب است و می‌توانید از این نهال محصولات بسیار با کیفیتی به دست آورید.

خصوصیات نهال انجیر دیم

درخت انجیر دیم یکی از نهال‌های تجاری در ایران می‎باشد؛ این نهال در بهترین حالت می‌تواند تا حدود 7 متر رشد کند و ارتفاع بگیرد. البته در صورت مطلوب نبودن شرایط محیطی و عدم رسیدگی مناسب، بیشتر از 4 الی 5 متر رشد نخواهد کرد.

انجیر دیم و تمامی نهال‌های انجیر از طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند؛ اما در تمام طول عمر خود نمی‌توانند محصولات با کیفیتی را ارائه کنند و طول عمر مفید و اقتصادی آن‌ها حدودا بین 20 تا 30 سال خواهد بود.

مشخصات نهال انجیر دیم

درخت انجیر دیم نسبت به سرما مقاومت بسیار خوبی را از خودش نشان می‌دهد و باید گفت یکی از مقاوم‌ترین نهال‌های انجیر موجود در بازار نسبت به سرما خواهد بود؛ نیاز کم به آبیاری و برطرف شدن نیاز آبی این درخت با آب باران نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این نهال ‌می‌باشد.

کاشت این درخت در مناطقی که نور دهی خوبی دارند، مناسب است؛ این نهال باید در مکان‌هایی کاشته شود که به طور میانگین در روز بین 6 تا 8 ساعت نور در آنجا بتابد و کاشت این درخت در فضاهای بسته و محیط‌هایی که نور خورشید در آن‌جا نمی‌تابد، توصیه نمی‌شود.خوب است بدانید که نور مناسب یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در رشد درخت انجیر دیمی می‌باشد.

کشور سازنده

بزرگ‌ترین تولید کننده درخت انجیر دیم، شهر استهبان می‌باشد؛ گفته شده که استهبان بیشتر از 2 میلیون و 200 هزار نهال انجیر در زمین‌های خود دارد که همین امر موجب شده است تا این شهر به اولین و با اهمیت‌ترین شهر انجیر خیز ایران و جهان تبدیل شود. انجیر استهبان دارای بهترین نهال انجیر در کشور می‌باشد و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین این نهال محصول دهی بسیار خوبی را در صورت مطلوب بودن شرایط محیطی خواهد داشت.

فاصله کاشت

فاصله مناسب کاشت نهال انجیر دیم در زمین‌های هموار و یا کمی شیب دار در حدود 5*5 متر می‌باشد؛ هنگام کاشت نهال از جمله انجیر دیم، به نوع زمین و خاک توجه داشته باشید تا در طول سال مشکلی برای رشد درخت به وجود نیاید.

شکل میوه

میوه انجیر دیم، گرد یا در بعضی از مواقع بیضی شکل است؛ رنگ سبز و زردی دارد که از بافت تقریبا سفتی (تا قبل از رسیدن) برخوردار می‌باشد.

حداکثر ارتفاع

درخت انجیر دیم تا 7 متر نیز رشد خواهد داشت؛ اما اگر شرایط مناسب نباشد و نور خورشید به اندازه کافی به این نهال نخورد، حداکثر رشدی که می‌تواند داشته باشد، حدود 5 متر خواهد بود.

نیاز سرمایی نهال انجیر دیم

این نهال نیز مانند دیگر نهال‌های انجیر در ایران، نیاز سرمایی بین 100 تا 300 ساعت دارد؛ نیاز سرمایی این نهال با قرار گیری در دمای کمتر از 7 درجه به مدت 100 تا 300 ساعت، برطرف خواهد شد.

عمر اقتصادی

به طور کلی اکثر نهال‌های انجیر حدودا 20 الی 30 سال عمر مفید دارند و در این مدت می‌توانند محصولات با کیفیت را ارائه دهند و از آن به بعد شما نمی‌توانید محصولات با کیفیت را به میزان زیاد را از این درختان برداشت کنید.

وزن میوه

وزن میوه انجیر دیم با توجه به نور خورشید و میزان بارندگی مشخص خواهد شد؛ اگر بارندگی مناسب باشد و نور خورشید نیز به اندازه کافی به این نهال بتابد، وزن میوه انجیر دیم بیشتر از حد انتظار خواهد بود.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع منطقه کاشت درخت انجیر دیم، تا حدود 1800 متر از سطح دریا مناسب خواهد بود؛ این میزان ارتفاع دیگر نهال‌های انجیر را نیز در بر خواهد گرفت.

مقاومت در برابر آفات

مقاومت در برابر آفات نهال انجیر، به عوامل مختلفی مانند سم‌پاشی، آب و هوا و… بستگی دارد؛ هرس به موقع درخت انجیر دیمی نیز تاثیر زیادی در میزان مقاومت این درخت در برابر آفات خواهد داشت.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

حداکثر محصول دهی درخت انجیر دیم در یک هکتار به محیط جغرافیایی و محل کاشت این نهال بستگی دارد؛ برای مثال ممکن است این نهال در مناطق گرمسیر کاشته شود و میزان محصول دهی آن در هکتار به 10 تن یا بیشتر برسد؛ اما اگر همین نهال را در مناطق سردسیر بکارید، نهایتا تا 8 تن محصول دریافت کنید. اعدادی که گفته شد تقریبی و برای مثال بوده و به طور دقیق نمی‌باشند.

شروع محصول دهی

درخت انجیر دیم حدودا در سال های اول، دوم و سوم کاشت محصول نمی‌دهد و شما می‌توانید از سال چهارم کاشت، محصولات این نهال را برداشت کنید؛ مقدار و زمان برداشت محصول، علاوه بر ژنتیک نهال، به عوامل محیطی و نوع رسیدگی شما بستگی خواهد داشت.

قدرت رشد درخت

درخت انجیر دیمی نهایتا تا 7 متر رشد خواهد کرد و این نشانگر قدرت رشد مطلوب آن است.

رقم گرده افشان

به طور کلی برخی از درختان انجیر برای رشد و محصول دهی نیاز به گرده افشان ندارند؛ اما برخی دیگر از این نهال‌ها، برای رشد و کیفیت بالای محصول خود، نیاز به گرده افشانی دارند و باید در طول سال گرده افشانی انجام شود. روند کاشت گرده افشان نیز با توجه به ژنتیک و شرایط محیطی تعیین می‌شود؛ مثلا در بسیاری از مواقع، به ازای هر 10 اصله نهال اصلی، یک اصله رقم گرده افشان مناسب کاشته می‌شود.

پایه درخت انجیر دیم

نهال‌های میوه به طور کلی، با دو نوع پایه مانوس هستند و برای پایه هر نهالی، یکی از انواع بذری یا رویشی به کار می‌رود.

زمان گلدهی

زمان گلدهی نهال انجیر دیم به منطقه کاشت آن بستگی دارد؛ اما با توجه به همه شرایط، گلدهی این نهال معمولا در اواخر اسفند ماه انجام می‌شود.

مدت آبیاری درخت انجیر دیم

درخت انجیر دیمی و دیگر درختان انجیر نیاز به آبیاری کمی دارد و نیاز آن‌ها با آب باران نیز قابل رفع است.

قیمت نهال انجیر دیم

از آن‌جایی که این نهال مورد استفاده اکثر باغداران مناطق گرمسیری می‌باشد، قیمت آن بسیار مهم است؛ بدون شک زمانی که باغدار بتواند این نهال را با قیمت مناسب و کیفیت بالا خریداری نماید، سود زیادی می‌کند. قیمت و کیفیت دو فاکتور بسیار مهم در انتخاب نهال انجیر پیوندی خواهند بود.

مجموعه نهالستان پالیز نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی، آماده ارائه انواع خدمات از جمله فروش نهال انجیر دیم می‌باشد؛ شما می‌توانید برای استعلام قیمت انواع نهال انجیر و همچنین دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مجموعه، با روابط عمومی نهالستان پالیز نهال تماس بگیرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *