مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام اسکندر

نهال بادام اسکندر

نهال بادام اسکندر

نهال بادام اسکندر یکی از پربازده‌ترین و در نتیجه پرسود‌ترین نهال بادام به حساب میاید. این رقم در سال اول، باردهی خود را آغاز مینماید. بهترین آب وهوا و شرایط اقلیمی برای کاشت نهال بادام اسکندر آب وهوای گرم و خشک است. این رقم با اکثر خاک‌ها و زمین‌ها سازگاری دارد. بهترین فصل کاشت درخت بادام اسکندر در اواخر فصل پاییز است.

برگ درخت بادام اسکندر بیضی و نوک تیز است. این درخت، قدرت رشد بالا و تراکم شاخه‌های زیادی دارد. از این رو باید در یک محل آفتابگیر کاشته شود. طول دوره گلدهی درختان 10 روز میباشد. 120 تا 150 روز پس از پایان گلدهی نیز میوه‌های بادام اسکندر قابل برداشت هستند.

هرس درختان بادام اسکندر در 2 نوبت در اواخر پاییز و اواخر زمستان انجام میشود.

کشور سازنده

نهال بادام اسکندر محصول مشترک تولید شده توسط 2 کشور فرانسه و ایتالیا است. که به علت سازگاری پذیری با شرایط اقلیمی و آب هوایی ایران؛ امروزه در بیشتر باغهای کشورمان نیز کشت میشود.

پایه

برای تکثیر نهال بادام از 2 پایه تلخ و شیرین استفاده میشود. نهال بادام اسکندر بر پایه تلخ است.

فاصله کاشت

به علت تراکم شاخه و برگ درختان بادام اسکندر؛ باید درختان را در محلی آفتابگیر بکارید. به این ترتیب تمامی برگ‌ها و اندام‌های درخت قابلیت انجام عملیات فتوسنتز را خواهند داشت. بهترین فاصله برای کاشت درخت بادام اسکندر؛ بین 4 در 4 متر مربع میباشد. البته در زمین‌های شیب دار با شیب متمایل جنوبی به علت دریافت بهتر نور خورشید؛ میتوان فاصله کاشت را به 3 در 3 متر مربع رساند.

حداکثر ارتفاع درخت

هنگام خرید نهال بادام اسکندر؛ نهال‌ها ارتفاعی برابر 1 تا 1.5 متر دارند. پس از بزرگسالی و بلوغ درختان؛ ارتفاع آنها به 6 تا 8 متر میرسد. شما میتوانید با استفاده از روش‌های هرس فرمدهی؛ ارتفاع درختان را کنترل کنید. این کار برای سهولت در عملیات برداشت محصول و کاهش هزینه‌های نگهداری از درختان؛ انجام میشود.

نیاز سرمایی

درخت بادام اسکندر باید به صورت سالیانه در یک دوره سرمایی بین 100 تا 500 ساعته در دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد قرار بگیرد. به این ترتیب نیاز سرمایی درختان برطرف شده و از خواب زمستانه بیدار میشوند. دوره سرمایی درختان بادام اسکندر در فصل پاییز و زمستان تکمیل میشود. پس از این دوره، تحمل سرمایی درختان نیز افزایش میابد. این درخت قادر است سرمای هوا را تا 15- الی 20- درجه سانتیگراد به خوبی تحمل کند. اگر سرمای هوا به صورت تدریجی کاهش یابد؛ قادر است دماهای کمتر را نیز به راحتی متحمل شود.

عمر اقتصادی

درخت بادام اسکندر عمر اقتصادی بسیار بالایی دارد. این درخت در صورت سلامتی و برطرف سازی نیازهای آبیاری و کوددهی و سمپاشی و… قادر است بین 50 تا 60 سال به باردهی حداکثری خود ادامه دهد.

وزن میوه

رنگ مغز بادام اسکندر قهوه ای تیره است. البته در شرایط آب و هوایی مختلف میتواند رنگ‌های متفاوتی داشته باشد. پوست کاغذی بودن یکی از مزایای این رقم به حساب میاید. یعنی پوسته چوبی میوه به راحتی و با دست میشکند. وزن این میوه 50 درصد از وزن کل را تشکیل میدهد. همچنین این مغز با احتمال 20 درصد 2 قلو است.

ارتفاع از سطح دریا

برای سازگاری پذیری بیشتر درختان بادام اسکندر با شرایط اقلیمی و آب وهوایی در باغتان؛ لازم است درختان را در ارتفاع بین 200 تا 1400 متر از سطح دریا بکارید. در غیر اینصورت درختان 2 تا 3 سال پس از کاشت به طور کامل میسوزند و خشک میشوند.

پیش از خرید نهال بادام اسکندر از ارتفاع از سطح دریای منطقه و باغتان آگاه شوید.

مقاومت در برابر آفات

درخت بادام اسکندر مقاومت بسیار عالی در برابر آفات از خود نشان میدهد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

درخت بادام اسکندر از سال هفتم به بعد به بلوغ رسیده و باردهی اقتصادی خود را آغاز میکند. درختان بالغ اسکندر قادرند تا 4 تن محصول دهی در سال تولید نمایند. هرچه نگهداری؛ آبیاری و کوددهی؛ خاک و آب وهوا بهتر باشد، محصول دهی درختان بادام اسکندر نیز افزایش میابد.

شروع محصول دهی

محصول دهی درختان بادام اسکندر در حجم کم و محدود، حدود 1 سال پس از کاشت درختان آغاز میشود. البته این باردهی برای عرضه در بازار مناسب نیست. 3 سال بعد از آغاز محصول دهی؛ شما میتوانید محصولات درختان را وارد بازار رقابت نمایید.

رقم گرده افشان

بهترین و سازگارترین ارقام گرده زا برای درخت بادام اسکندر؛ نهال بادام آذر و نهال بادام یلدا است. با کاشت یک رقم گردا زای سازگار در باغ به بهبود عملیات گرده افشانی و افزایش باردهی درختان کمک کنید.

درخت بادام اسکندر یک رقم گرده زای مناسب برای باغ بادام فرانسیس و باغ بادام تونو است.

مدت آبیاری

هر هکتار از باغ بادام اسکندر به 6 تا 8 هزار متر مکعب آبیاری در سال نیاز دارد. آبیاری درختان با توجه به میزان بارندگی؛ نوع آبیاری؛ فصل و سن درختان میتواند متغیر باشد. در سال اول کاشت درختان بادام اسکندر را هر هفته آبیاری نمایید. با افزایش سن نهال و گسترش ریشه در خاک؛ بهتر میتواند آب و مواد معدنی را از خاک دریافت نماید. به این ترتیب آبیاری را به هر 2 تا 3 هفته یکبار برسانید.

زمان گلدهی

درخت بادام اسکندر خیلی دیرگل است. این رقم را میتوانید در مناطق با زمستان‌های طولانی و یا سرمازدگی ناگهانی در فصل بهار بکارید و نگرانی بابت سوختن جوانه‌های گل نداشته باشید.

جمع بندی

نهالستان پالیز بزرگترین و مجهزترین مرکز تولید و عرضه و فروش نهال بادام اسکندر در شمال غرب کشورمان است. این نهالستان در شهر میاندوآب و با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی، بهترین نهال بادام اصلاح شده و یا پایه بذری را ارائه میدهد. نهال فروشی پالیز با بیش از نیم قرن تجربه دارای مجوزهای معتبر و قانونی از جمله شناسنامه معتبر، تاییدیه جهاد کشاورزی؛ گواهینامه رسمی میباشد.

نهال‌های بادام در نهالستان پالیز همگی دارای ضمانتنامه 2 ساله کتبی؛ گواهی سلامت؛ کارت قرنطینه؛ گواهی عاری از آفات و… میباشند.

برای خرید نهال بادام اسکندر و یا کسب اطلاع از قیمت نهال بادام اسکندر؛ شما باغداران محترم میتوانید با ما از طریق واتساپ؛ تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری در ارتباط باشید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *