مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام آذر

نهال بادام آذر

30 نوامبر 2020
2 4954
نهال بادام آذر

بادام‌ها انواع بسیار متنوعی دارند و همگی خواص فراوانی دارند. بادام خوشه ای آذر یکی از انواع بادام است که دیرگل می‌باشد. مرغوبیت و کیفیت این رقم از بادام، باعث محبوبیت آن شده است. در ادامه به معرفی نهال بادام خوشه ای آذر می‌پردازیم و در پایان نکاتی را در خصوص قیمت نهال بادام آذر هم بیان خواهیم کرد.

خصوصیات نهال بادام خوشه ای آذر

این درخت بسیار سودآور می‌باشد و باغداران و کشاورزان استقبال زیادی برای کاشت نهال بادام خوشه ای آذر دارند. از بادام خوشه ای آذر برای مصارف خوراکی استفاده می‌شود؛ همچنین روغن مغز این بادام، هم در محصولات غذایی و هم در محصولات پوست و زیبایی کاربرد فراوانی دارد. از خواص این نهال می‌توان به مواردی مانند: انرژی زایی، درمان سنگ کلیه، درمان یبوست و… اشاره کرد. گفته شده که نام دیگر نهال خوشه ای آذر، نهال بادام 50*50 (نهال بادام پنجاه پنجاه) می‌باشد.

این نهال در مقابل سرما هم تا جایی مقاومت دارد. نهال بادام مقاوم به سرما همیشه مورد توجه بوده است؛ چرا که این قابلیت در بین انواع نهال، منحصر به فرد است. شکل برگ‌های این درخت کشیده و نوک تیز می‌باشد و طعم این بادام بسیار شیرین و لذیذ است و از این رو، این بادام در شیرینی پزی‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات نهال بادام آذر

برای رشد و عملکرد مطلوب نهال بادام آذر، وجود شرایط مساعد امری ضروری است؛ وقتی صحبت از شرایط مساعد یک نهال می‌شود، منظور آب و هوا، خاک، کوددهی و… است که در ادامه برخی از این شرایط را توضیح خواهیم داد:

  • خاک: ریشه‌های این نهال بسیار مقاوم و محکم است؛ از همین رو در شرایطی که خاک آن زیاد هم مناسب نباشد، می‌تواند به خوبی رشد کند.
  • کوددهی: این نهال بادام احتیاج به کوددهی مداوم ندارد، اما این بدان معنا نیست که به گیاه ماده تقویت کننده ندهیم. بهتر است که به نهال بادام خوشه ای آذر در طول سال ۵ تن کود در هکتار داده شود.
  • آب و هوا: آب و هوای خشک برای این محصول بسیار مناسب است.
  • هرس کردن: هرس کردن نیز در میزان باردهی بادام آذر بسیار موثر است. بهتر است این کار را به متخصصین بسپارید تا نهال‌ها دچار مشکل نشوند.

کشور سازنده

ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ بادام خوشه ای آذر است. از آنجا که این درخت به آب و هوای گرم احتیاج دارد، مناطقی مانند آذربایجان شرقی برای این نهال بادام خوشه ای مناسب است. جالب است بدانید که کشور ایران سالانه ۶ هزار تن بادام کشت می‌کند. البته باید دانست که که خاستگاه اصلی این نهال بادام، شهر بوردو واقع در کشور فرانسه می‌باشد.

فاصله کاشت

فاصله کاشت به طور کلی باعث می‌شود تا نور کافی به همه نهال‌ها به خوبی برسد و ریشه‌های نهال‌ها فضای کافی برای رشد کردن و بزرگ شدن داشته باشند؛ فاصله کاشت مناسب برای این نهال بادام 6*5 متر است.

دقت داشته باشید که محل کاشت باید دو برابر مقدار ریشه عمق داشته باشد. برای محصول‌دهی و رشد بهتر، قبل از کاشت نهال در گودال مقداری خاک مرغوب بریزید و بعد ریشه را در خاک قرار دهید و روی آن را بپوشانید.

شکل میوه

بادام خوشه ای آذر شبیه دیگر بادام‌ها می‌باشد. پوست این بادام‌ها نیمه کاغذی است و به راحتی از آن جدا می‌شود. درصد مغز این میوه ۴۲ درصد از کل بادام است؛ مغز این بادام دو لوپ سفید دارد و پوسته‌ی قهوه‌ای رنگی روی آن را می‌پوشاند.

حداکثر ارتفاع درخت

رشد درخت و میزان ارتفاع آن بستگی به شرایط درخت دارد. اگر این شرایط مساعد باشد و نگهداری از آن به درستی انجام شود، درخت حداکثر به ۸ متر می‌رسد؛ حداقل ارتفاع این درخت هم ۶ متر است.

نیاز سرمایی

گفته شده که این بادام به آب و هوای معتدل و گرم نیاز دارد و نمی‌تواند سرمای شدید را تحمل کند؛ زیرا گل‌های آن از بین می‌رود. بنابراین مناطقی که آب و هوای آن گرم است، می‌تواند برای این نهال بادام خوشه ای مناسب باشد. نیاز سرمایی نهال بادام خوشه ای آذر بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت بستگی به نوع درخت، متغیر است. این دما باید منفی ۷ درجه سانتیگراد باشد.

بهتر است نهال زمانی در سرما قرار بگیرد که هنوز گل‌های آن شکوفا نشده باشند. نهال بادام خوشه ای آذر به آفتاب نیازمند است و محل کاشت آن بهتر است آفتابی و پرنور باشد؛ اما اگر آن را در جاهای نیمه سایه نیز کشت کنید، نهال رشد خواهدکرد و در مناطقی که به طور کامل سایه است، نهال رشد خوبی ندارد.

عمر اقتصادی نهال بادام آذر

عمر مفید این درختان ۳۵ تا ۴۵ سال تخمین زده شده است.

وزن میوه

وزن هر بادام خوشه ای آذر حدود ۱/۴ گرم می‌باشد.

ارتفاع از سطح دریا

کاشت درخت بادام خوشه ای آذر، باید در زمینی با ارتفاع حدود ۴۰۰ متر از سطح دریا انجام شود.

مقاومت در برابر آفات

آفات این درخت عبارتند از: آفت سرشاخه‌ خوار بادام، بیماری شانکر باکتریایی، بیماری لکه آجری برگ بادام، آفت زنبور مغز خوار بادام و بیماری غربالی؛ اگر هر کدام از این‌ها را مشاهده کردید، حتماً باید با افراد متخصص تماس بگیرید.

شایع‌ترین بیماری‌ای که ممکن است درخت بادام خوشه ای آذر به آن مبتلا شود، بیماری لکه آجری برگ بادام است. در این بیماری برگ‌های درخت لکه‌های قهوه‌ای در می‌آورد که در این حالت باید برگ‌های خراب را جدا کنید و از سم های مخصوص جهت سمپاشی استفاده کنید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

در یک شرایط مناسب حداکثر عملکرد میوه در هکتار برای این نهال بادام پربار، به ۴ تن می‌رسد.

شروع محصول دهی

این نهال بادام خوشه ای میزان محصول دهی بسیار خوبی دارد و پر محصول است. این نهال پربار ۳ سال پس از کاشت، اگر شرایط خوبی داشته باشد، محصول می‌دهد. همچنین حدود ۷ سال بعد از کاشت نیز به عملکرد کامل خود می‌رسد.

رقم گرده افشانی

خوب است بدانید که این نهال بادام خوشه ای دیرگل، به گرده افشانی احتیاجی ندارد و خودش برای گرده افشانی دیگر درختان مناسب است.

پایه نهال بادام آذر

بر خلاف طعم شیرین و لذیذ این بادام، پایه‌ی آن بادام تلخ می‌باشد.

زمان گلدهی

نهال بادام خوشه ای آذر بسیار دیرگل است. برخی دیرگل بودن را یک مزیت برای مصونیت در برابر سرمای بهاره محسوب می‌کنند. باید دانست که نهال بادام دیرگل آذر، اواسط و یا اواخر فروردین ماه گل می‌دهد.

مدت آبیاری

آبیاری این محصول بستگی به منطقه کاشت دارد؛ اما به طور کلی این درخت سالانه به ۶ الی ۸ هزار متر مکعب آب در هر هکتار نیازمند است. در طول سال‌های اول کاشت، باید ۱ بار در هفته آبیاری انجام داده شود؛ در سال‌های بعدی هر ۲ تا ۴ هفته یکبار آبیاری، برای این نهال کافی است. در بحث بعد بیشتر به فروش نهال بادام آذر خواهیم پرداخت.

قیمت نهال بادام خوشه ای آذر

اگر قصد خرید نهال بادام خوشه ای آذر را دارید، می‌توانید با روابط عمومی نهالستان پالیز نهال به مدیریت مهندس سعید قاسمی تماس بگیرید و ضمن مشاوره رایگان در مورد خرید نهال بادام آذر، قیمت نهال بادام خوشه ای و یا قیمت روز انواع نهال‌ها را استعلام کنید.

فروش نهال بادام خوشه ای هم به صورت آنلاین و اینترنتی و هم به صورت حضوری در این مجموعه نهالستان صورت می‌گیرد. در نهالستان پالیز نهال می‌توانید نهال انواع میوه جات از جمله نهال بادام آذرشهر را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب تهیه کنید.

نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال بادام آذر”

  1. حسین گفت:

    برای کاشت نهال بادام آذر چگونه اقدام کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *