مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال بادام نهال بادام سامان

نهال بادام سامان

نهال بادام سامان

یکی از بهترین و مقاوم ترین ارقام بادام به خصوص در مناطق سردسیری؛ نهال بادام سامان است. این رقم که با نام نهال بادام مامایی سامان نیز شهرت دارد؛ یک رقم بومی و باکیفیت است که محصول دهی متناسبی دارد. بنابراین و با توجه به عمر اقتصادی؛ کیفیت محصولات و قیمت نهال بادام سامان؛ خرید نهال بادام سامان یکی از بهترین انتخاب ها در بیشتر نقاط کشورمان است. اگر قصد خرید نهال بادام سامان را دارید؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

خصوصیات نهال بادام سامان

آب وهوای خشک و نیمه خشک بهترین آب وهوا برای کاشت این رقم به حساب میایند.

مشخصات درخت بادام سامان

رشد درختان سامان بسیار بالا و قابل توجه است. برگ های این رقم باریک و کشیده و نوک تیز و با بافتی شبیه به چرم هستند. در حاشیه برگ ها نیز میتواند صاف یا مضرس باشد. گلدهی این رقم در فصل بهار است که روی درختان گلهای صورتی و سفید رنگ بسیار زیادی دیده میشود. هر گل 5 گلبرگ و بین 20 تا 30 پرچم دارد.

کشور سازنده

نهال بادام مامایی سامان یک رقم بومی و تولید شده توسط کشورمان ایران است. البته امروزه در سطح گسترده به سایر کشورهای آسیایی از جمله هندوستان صادر میشود.

فاصله کاشت درخت بادام سامان

فاصله کاشت مناسب در بین درختان بادام سامان ایجاد مربع هایی با فاصله 6 متر از یکدیگر است.

شکل میوه

میوه بادام مامایی به رنگ سبز و به صورت شفت است که روی آن پرزهای بسیار زیادی دارد. در لایه بعدی پوسته چوبی سفت میوه دیده میشود که با شکستن آن به مغز میوه میرسیم. مغز میوه به صورت 2 لپه سفید و روغنی و شیرین است که با یک لایه پوست نازک طلایی رنگ پوشانده شده است. به علت سختی پوسته چوبی، قابلیت انبارمانی آن به 8 سال میرسد. همچنین مغز بادام را میتوانید تا 1 سال در انبار نگهدارید.

حداکثر ارتفاع درخت بادام سامان

درختان بادام مامایی سامان حداکثر تا ارتفاع 8 متر رشد مینمایند. ارتفاع زیاد درختان عملیات برداشت محصول را با دشواری همراه میسازد. از این رو باغداران محترم درختان را به روش های مختلف هرس فرمدهی مینمایند. رشد حداکثری درختان به فراهم سازی شرایط مناسب برای رشد؛ آبیاری کافی و کوددهی و نوع هرس وابسته است.

نیاز سرمایی

نیاز سرمایی این رقم بین 120 تا 800 ساعت قرارگیری در دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد است. درختان برای افزایش مقاومتشان در برابر سرماهای زمستانه؛ بیدار شدن از خواب زمستانی و آمادگی برای محصول دهی در سال جدید؛ به این دوره سرمایی در فصل زمستان نیاز دارند.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی درختان بادام سامان بین 30 تا 40 سال است. به این معنا که درختان بادام سامان پس از رسیدن به سن بلوغ قادرند بین 30 تا 40 سال به باردهی حداکثری بپردازند. پس از گذر از سن اقتصادی معمولا باردهی درختان کاهش یافته و در نهایت متوقف میشود.

وزن میوه

مغز میوه این رقم با احتمال 30 درصد 2 قلو است. و به طور کلی وزن مغز بادام 30 تا 45 درصد از وزن کل میوه را تشکیل میدهد. به این ترتیب هر 210 تا 250 مغز خشک بادام سامان 1 کیلوگرم خواهد بود.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع از سطح دریا یکی از مهم ترین فاکتورها در خرید نهال بادام سامان به حساب میاید. در صورت سازگاری منطقه با ارتفاع از سطح دریای متناسب نهال، میتوانید نهال ها را در باغ خودتان بکارید. به این ترتیب بهترین باردهی و سازگاری را از درختان بادام شاهد خواهید بود. درختانی که در ارتفاع نامناسب و خارج از بازه ی اعلام شده کاشته میشوند. معمولا در کمتر از 2 الی 3 سال به علت سرمازدگی و یا گرمازدگی میمیرند. بازه ی ارتفاعی اعلام شده برای کاشت نهال بادام سامان بین 100 تا 2600 متر از سطح دریا میباشد.

مقاومت در برابر آفات

درختان بادام سامان در برابر بیماری های قارچی تحمل نسبتا کمتری دارند. وجود رطوبت دائمی در ریشه میتواند یکی از عوامل زمینه ساز این بیماری باشد؛ از این رو به شما توصیه میکنیم به صورت سالیانه درختان را با استفاده از قارچ کش و سم های مخصوص؛ سمپاشی نمایید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

درخت بادام سامان قادر است پس از رسیدن به سن بلوغ در سال بین 3 تا 4 تن محصول دهی به همراه داشته باشد. البته برای رسیدن به محصول دهی حداکثری درختان باید شرایط نگهداری و رسیدگی مناسب درختان از جمله آبیاری درختان به خوبی انجام شود.

شروع محصول دهی

این رقم محصول دهی را از سالهای اولیه کاشت آغاز مینماید. البته برای رسیدن به باردهی باکیفیت و حداکثری، درختان باید به سن بلوغ رسیده باشند. سن بلوغ در این رقم از 8 سالگی درخت است.

رقم گرده افشانی

رقم گرده زای مناسب برای نهال بادام سامان؛ نهال بادام ربیع و نهال بادام سفید است. با کاشت درختان گرده زا در بین درختان اصلی؛ عمل گرده زایی در بهار و محصول دهی درختان افزایش چشمگیری میابد.

پایه درخت بادام سامان

پایه اصلی برای نهال بادام سامان؛ بادام تلخ G.N است.

زمان گلدهی درخت بادام سامان

درخت بادام سامان دیرگل است. از این رو جوانه های گل آن در برابر سرماهای طولانی زمستانه و یا سرمازدگی ناگهانی در فصل بهار محافظت خواهند شد.

مدت آبیاری درخت بادام سامان

درخت بادام سامان را باید در سال اول هر هرهفته آبیاری کنید. در سالهای بعدی میتوانید این آبیاری را به 2 هفته یکبار کاهش دهید. حجم کل آبیاری سالیانه برای درختان بادام سامان در هکتار بین 6 تا 8 هزار مترمکعب است. برای آبیاری منظم و کنترل شده، بهتر است از روش آبیاری تحت فشار قطره ای استفاده کنید. به این ترتیب علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب؛ از گسترش بیماری ها و آفات در باغ؛ رشد علف های هرز در مسیر آب و… نیز جلوگیری میشود.

جمع بندی

درخت بادام سامان هم برای کاشت در مناطق گرمسیری و هم در مناطق سردسیری بسیار مناسب است. این رقم را میتوانید در مناطق کوهستانی و حتی نسبتا خشک بکارید.

نهالستان پالیز بزرگترین مرکز فروش نهال بادام سامان و سایر ارقام بادام میباشد. این نهالستان که بیش از نیم قرن است به فعالیت در حوزه تولید و فروش انواع ارقام نهال بادام با بهترین قیمت نهال بادام میپردازد. امروزه به عنوان اولین و بزرگترین نهالستان مجوزدار از سوی جهاد کشاورزی شناخته میشود. اگر قصد خرید نهال بادام سامان و یا کسب آگاهی از قیمت نهال بادام سامان را دارید؛ با ما در نهالستان پالیز به صورت تلفنی، آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید. از سایر خدمات این مرکز میتوان به مشاوره رایگان پیش و پس از خرید نهال بادام سامان؛ ارائه خدمات احداث باغ به صورت حضوری و همچنین ارائه مشاوره بیماری شناسی و آفت زدایی درختان توسط مشاوران خبره و متخصص در این حوزه میباشد.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *