مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام سهند

نهال بادام سهند

نهال بادام سهند

نهال بادام سهند سنگی یکی از انواع نهال‌های بادام فرانسوی می‌باشد که مرغوبیت مطلوبی دارد. این نهال در مجموعه نهالستان پالیز نهال عرضه می‌شود. قصد داریم که در این مقاله به بررسی خصوصیات این نهال بادام بپردازیم؛ اگر قصد خرید نهال بادام سنگی را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید.

خصوصیات نهال بادام سهند سنگی

بادام سهند طعم بسیار مطلوب و خوبی دارد. مغز آن به رنگ تیره، پهن و درشت بوده و ۲۷ تا ۳۳ درصد از بادام را تشکیل می‌دهد. درصد دوقلویی مغز آن نیز ۸/۴ درصد است.

این بادام مانند همه‌ی بادام‌های دیگر خواص بسیار زیادی دارد. خوردن بادام به شما انرژی می‌دهد؛ همچنین برای پیشگیری از بیماری‌هایی همچون سکته‌ی قلبی، بیماری‌های کلیه و .. می‌توانید از بادام استفاده کنید. روغن بادام نیز در تهیه محصولات پوستی و آرایشی استفاده می‌شود. بادام ها همچنین در محصولات غذایی، شیرینی پزی و تهیه پودر بادام کاربرد دارند.

مشخصات نهال بادام سنگی

طعم این بادام شیرین است و کیفیت مناسبی دارد. برگ‌های درخت بادام سهند سنگی باریک و نوک تیز می‌باشد؛ این برگ‌ها در فصل پاییز جوانه میزند. برای باردهی بالای نهال و حاصل کردن میوه‌های با کیفیت، لازم است که شرایط محیطی برای کاشت نهال، آماده و مهیا باشد. منظور از شرایط محیطی، عواملی همچون موارد زیر است:

 • آب و هوا: این گیاه نیازمند آب و هوای خشک است و به اصطلاح در آب و هوای مرطوب جواب نمی‌دهد. در طول روز نیازمند نور آفتاب ملایم است و اگر به اندازه کافی به آن نور نرسد، در رشد آن اختلال ایجاد می‌شود.
 • خاک: خاک این نهال باید شنی رسی و یا لومی باشد؛ همچنین اگر ph خاک این نهال ۶/۵ باشد، بهتر است.
 • زمان کاشت: زمان کاشت، نقش بسیار مهمی در محصول‌دهی و رشد درخت دارد. اگر منطقه مورد نظر شما سرمای شدیدی داشته باشد، بهتر است نهال ها را در اواخر زمستان و اوایل بهار بکارید؛ اما اواخر پاییز هم زمان مناسبی برای کاشت نهال بادام سنگی است.

کشور سازنده

نهال بادام سهند در واقع یکی از انواع بادام فرانسوی می‌باشد که یکی از مناطق رویش آن ایران و منطقه میاندوآب است.

فاصله کاشت

فاصله کاشت نهال‌ها امر بسیار مهمی است. اگر فاصله کاشت به درستی رعایت شود، درخت به خوبی رشد می‌کند؛ چرا که فاصله کاشت باعث می‌شود که نور کافی به نهال برسد و ریشه آن فضای کافی برای رشد و تغذیه در زیر خاک را داشته باشد. بهتر است این فاصله در نهال سهند سنگی ۴ در ۵ متر باشد.

شکل میوه

پوست میوه‌ی بادام سهند، سنگی و ضخیم می‌باشد و ۲۸ درصد از کل بادام را مغز آن تشکیل می‌دهد. همچنین درصد دوقلویی این رقم ۲۰ درصد است.

این میوه از نوع شفت است و ظاهر آن سبز رنگ و کرکی می‌باشد. مغز این بادام دولوپ بزرگ و سفید دارد که پوسته قهوه‌ای رنگی، روی آن را می‌پوشاند.

حداکثر ارتفاع درخت

رشد درخت و ارتفاع آن به عواملی همچون آب و هوا، خاک، نگهداری و غیره بستگی دارد. در یک شرایط ایده‌آل، حداکثر ارتفاع درخت به حدود ۴ متر می‌رسد.

نیاز سرمایی نهال بادام دیرگل سنگی

تحمل سرمایی نهال بادام سهند سنگی بسیار بالا است و سرمای شدید را تا منفی ۲۰ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. این نهال در آب و هوای خشک و گرم عملکرد بهتری دارد؛ ولی در دوران رشد خود به دوره سرمایی نیز نیازمند است. این دوره سرمایی ۱۰۰ الی ۷۰۰ ساعت دمای ۷ درجه سانتیگراد است.

جالب است بدانید که اگر سرمای بهاره دیر برسد، در کشت بادام محدودیت ایجاد می‌کند و اگر زمانی که میوه‌ها در حال بسته شدن هستند سرما فرا برسد، خسارات شدیدی وارد می‌کند. گفته می‌شود که نهال سهند سنگی نسبت به سرمای دیرهنگام بهار هم مقاوم است.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی این گیاه بستگی به نگهداری و مراقبت اصولی باغدار دارد؛ اما به طور کلی ۳۵ تا ۴۵ سال عمر مفید این درخت است و بعد از این سن کیفیت آن کاهش می‌یابد.

وزن میوه

وزن هر بادام سهند سنگی به حدود ۲/۱ گرم می‌رسد.

ارتفاع از سطح دریا

باید توجه داشت که نهال بادام سهند سنگی مناسب برای کاشت در ارتفاع 100- 1500 متری از سطح دریا است. این موضوع به دلیل میزان رطوبت، نور و شرایط گوناگون در ارتفاعات مختلف، اهمیت زیادی دارد.

مقاوت در برابر آفات

اگر برگ‌های درخت دچار پوسیدگی شوند و یا لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی آن‌ها نمایان شود، یعنی نهال بادام سهند دچار آفت شده است. در این مواقع برگ‌های پوسیده و قهوه را جدا کنید و از سم‌های مخصوص جهت سمپاشی درخت استفاده کنید. البته نهال بادام سهند در مقابل آفات و بیماری‌ها مقاومت بالایی دارد؛ ولی برای جلوگیری از این مشکل بهتر است به دور نهال داربست نصب کنید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

همانطور که گفته شد، میزان عملکرد این میوه در هکتار و همینطور رشد و تکامل درخت، به عوامل نگهداری و شرایط اقلیمی آن بستگی دارد. در یک شرایط ایده‌آل و مناسب عملکرد این درخت در هر هکتار که شامل ۵۰۰ اصله است، ۴ الی ۵ تن باردهی دارد.

شروع محصول دهی

درخت بادام سهند سنگی یکی از درختان بادام پربار و سود ده می‌باشد و در اواسط شهریورماه محصول می‌دهد. به دلیل پربار بودن این درخت، کشاورزان و باغداران علاقه‌ی زیادی به کاشت آن دارند.

رقم گرده افشانی

همانطور که می‌دانید، برخی از نهال‌ها قادرند که بدون نیاز به رقم دیگری ازدیاد نسل کنند؛ اما برخی برای روند ازدیاد نسل به رقم گرده افشان نیازمند هستند. فرانیس، شکوفه، آذر و یلدا از ارقام گرده افشانی نهال بادام سهند سنگی می‌باشد و نوع باروری آن، خود ناسازگار است.

پایه نهال بادام سهند سنگی

بادام سهند شیرین برخلاف طعمی که دارد، پایه‌ی آن بادام تلخ است.

زمان گلدهی

این گیاه بسیار دیرگل است. گل‌های درخت بادام سهند به رنگ سفید و صورتی رشد می‌کنند و باعث می‌شود که درخت جلوه بسیار خوبی بگیرد. این نهال بادام دیرگل سنگی بعد از جوانه زدن برگ‌ها گل می‌دهد و هر گل آن شامل ۵ کاسبرگ، ۵ گلبرگ و ۲۰ پرچم است.

مدت آبیاری

در اوایل کاشت نهال بادام سهند، بهتر است هفته یکبار آبیاری شود و بعد از این دوره ۲ تا ۴ هفته یکبار به آب نیازمند است. بدیهی است که در مناطقی که بارندگی زیاد است، میزان آبیاری باید کمتر باشد و فواصل مختلف در میزان آبیاری تاثیر گذارند. به طور کلی نهال‌های بادام سهند در هر هکتار به ۶ تا ۸ هزار متر مکعب آبیاری نیازمند هستند. در مطلب بعدی به بحث فروش نهال بادام سنگی می‌پردازیم.

قیمت نهال بادام سنگی

در هنگام خرید بادام سهند باید به کیفیت آن و ابعاد نهال توجه کنید. در نهالستان پالیز نهال به مدیریت مهندس سعید قاسمی می‌توانید نهال مورد نظر خود را با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب تهیه کنید. فروش نهال بادام سهند به صورت حضوری و همچنین به صورت اینترنتی و آنلاین انجام می‌گیرد.

اگر می‌خواهید درباره‌ی فروش نهال بادام شیرین بدانید و استعلام قیمت نهال بادام شیرین را پیگیری کنید، باید بدانید که پالیز نهال، انواع مختلفی از نهال بادام شیرین را برای فروش عرضه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با روابط عمومی شرکت پالیز نهال تماس بگیرید و ضمن استعلام قیمت نهال بادام دیررس و نهال بادام سهندی، از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه بهره مند شوید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال بادام سهند”

 1. حسن گفت:

  با سلام
  برای مناطق کوهستانی با زمستان سرد و تابستان (خراسان)رقم فرانیس بهتره یا سهند؟

  • آرکاوب گفت:

   با درود
   برای مناطق کوهستانی سردسیر نهال بادام سهند از بازدهی بالایی برخوردار میباشد. البته نهال بادام فرانیس نیز دیر گل میباشد و در برابر سرما مقاوم میباشد. اما پیشنهاد ما برای مناطق سردسیر نهال سهند میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *