مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام شاهرودی 21

نهال بادام شاهرودی 21

نهال بادام شاهرودی 21

نهال بادام شاهرودی 21 یک رقم دیرگل است. که با توجه به مقاومت سرمایی درختان میتوان آن را در مناطق معتدل و حتی سردسیر نیز بکارید. این رقم قادر است بین 40 تا 50 سال باردهی با کیفیت بالا برای شما به ارمغان بیاورد. درخت بادام شاهرودی باردهی خود را از 2 سالگی آغاز مینماید.

این درختان برگ‌های نوک تیز و نیزه ای دارند. که در دو نوع صاف و مضرس روی درخت قرار گرفته اند. در فصل گلدهی؛ گل‌های درخت در دو رنگ صورتی و سفید دیده میشوند. گل بادام دارای 5 گلبرگ و 20 پرچم است. ریشه‌های درختان تا اعماق زمین رشد نموده و قادرند آب و مواد معدنی را برای درخت فراهم سازند.

کشور سازنده

خواستگاه اولیه و کشور سازنده نهال بادام شاهرودی 21 برای اولین بار؛ کشور ایتالیا است. البته این رقم پس از انجام اصلاحات توسط نهالستان پالیز؛ امروزه در سطح گسترده در بیشتر شهرهای کشورمان کاشته میشود.

پایه

پایه اصلی نهال بادام شاهرودی 21؛ پایه تلخ است. معمولا برای درختان میوه از چند پایه استفاده میشود. که در این بین یکی به عنوان پایه اصلی مد نظر قرار گرفته میشود.

فاصله کاشت

مهم ترین نکته پس از خرید نهال بادام شاهرودی 21 با کیفیت، آماده سازی زمین است. زمین یا باغ بادام را به خوبی شخم بزنید و قسمت‌های مختلف خاک را باهم ترکیب کنید تا خاک یکدست بدست بیاید. با استفاده از کودهای شیمیایی و آلی خاک را تقویت نموده و سپس چاله‌های کاشت را در فواصل 6 در 6 متر مربع از یکدیگر در خاک ایجاد کنید. ایجاد فاصله کاشت به نوع رقم؛ آب وهوا؛ شرایط اقلیمی و نقشه زمین و همچنین طرح توجیهی وابسته است. در برخی از طرح‌های توجیهی؛ فاصله کاشت باغ بادام شاهرودی 21؛ 7 در 7 متر در نظر گرفته میشود.

حداکثر ارتفاع درخت

ارتفاع درختان بادام شاهرودی در دوران نهالی کوتاه تر است. این رقم در دوران بزرگسالی قادر است تا ارتفاع بین 6 تا 8 متر رشد نماید.

با آبیاری کافی و کوددهی و نگهداری از درختان و همچنین سازگاری پذیری با شرایط آب وهوایی و اقلیمی؛ درختان قادرند به ارتفاع حداکثری خود دست یابند.

نیاز سرمایی

درخت بادام شاهرودی 21 برای بیدار شدن از خواب زمستانه و جوانه زنی در سال جدید نیاز دارد تا در یک دوره سرمایی بین 100 تا 700 ساعته در دمای 2.7 درجه سانتیگراد (در فصل پاییز و زمستان) قرار بگیرد. به این ترتیب درختان در سال جدید عملکرد بهتری داشته و همچنین تحمل سرمایی آنها نیز افزایش خواهد یافت. حداقل دمای قابل تحمل برای این درختان تا 20- درجه سانتیگراد است. در صورتیکه دمای هوا به صورت تدریجی کاهش یابد. این درختان قادرند دماهای کمتر را نیز تحمل کنند.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی مطلوب از نقاط قوت درختان بادام شاهرودی 21 به حساب میاید. این رقم پس از رسیدن به سن بلوغ قادر است بین 40 تا 50 سال به باردهی حداکثری بپردازد. پس از پایان عمر اقتصادی، باردهی درختان با افت مقدار و کیفیت همراه خواهد بود.

وزن میوه

پوسته رویی بادام‌های شاهرودی به رنگ سبز و کرک دار است. در لایه بعدی یک پوسته چوبی قرار دارد. که با شکستن آن به مغز میوه خوراکی دست میابیم. دانه بادام دارای 2 لپه سفید و روغنی است که توسط یک لایه پوست قهوه ای تیره در اطرافشان در کنار هم قرار گرفته اند. وزن مغز این میوه نسبت به کل 40 درصد است. بادام شاهرودی با احتمال 30 درصد 2 قلو است.

ارتفاع از سطح دریا

درخت بادام شاهرودی 21 را میتوانید در ارتفاع بین 300 تا 2000 متر از سطح دریا بکارید. آب وهوا و شرایط اقلیمی و میزان رطوبت در این ارتفاع از سطح دریا؛ شرایط رشد مطلوب را برای درختان بادام شاهرودی 21 فراهم میسازد.

با کاشت درخت بادام شاهرودی 21 در ارتفاعی بغیر از این مقدار؛ ممکن است باعث کاهش سازگاری پذیری و سوختن نهال‌ها 2 تا 3 سال پس از کاشت بشود.

مقاومت در برابر آفات

این رقم بیشترین مقاومت را در برابر آفات و بیماری‌ها از خود نشان میدهد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

احداث باغ بادام با اهداف محصول دهی و فروش محصولات در نتیجه سودآوری از راه فروش میوه‌ها انجام میگیرد. باردهی درختان در سالهای اولیه کمتر است و با رسیدن به دوره بزرگسالی؛ به میزان حداکثری خود میرسد. باردهی حداکثری هر هکتار از باغ بادام شاهرودی 21 بین 3 تا 6 تن است. با نگهداری صحیح از درختان؛ آبیاری و کوددهی و هرس به موقع و کافی؛ درختان قادرند تا به باردهی حداکثری برسند.

شروع محصول دهی

درخت بادام شاهرودی از سال دوم پس از کاشت؛ باردهی خود را در حجم کم و محدود آغاز نمایند.

رقم گرده افشان

درخت بادام شاهرودی 21 برای باردهی و انجام عملیات گرده افشانی؛ نیاز دارد تا در معرض یک رقم گرده زای سازگار در باغ قرار بگیرد.

بهترین درخت بادام گرده زا برای کاشت در باغ بادام شاهرودی 21؛ نهال بادام شاهرودی 7 و نهال بادام شاهرودی 12 هستند.

انتخاب رقم گرده زای نامناسب ممکن است باعث توقف محصول دهی و یا عقیم شدن درختان بشود.

مدت آبیاری

هر هکتار از باغ بادام شاهرودی 21 باید بین 6 تا 8 هزارمتر مکعب در سال آبیاری شود. آبیاری درختان را بسته به فصل؛ به 2 تا 4 هفته یکبار برسانید. همانطور که میدانید در فصل بهار و تابستان نیاز درختان به آبیاری بیشتر است.

همچنین درختان در سال اول پس از کاشت نیز نیاز بیشتری به آبیاری دارند.

در صورتیکه از روش آبیاری تحت فشار استفاده میکنید؛ نیاز آبیاری شما به 3 هزار متر مکعب در سال میرسد.

بارندگی سالیانه در منطقه باغ نباید کمتر از 400 میلی متر باشد.

زمان گلدهی

این رقم دیرگل است. از این رو شما میتوانید درختان بادام شاهرودی 21 را در مناطق معتدل و حتی سردسیر بکارید و نگرانی از سوختن جوانه‌ها نداشته باشید.

جمع بندی

بهترین انتخاب برای کاشت در اکثر باغ‌های کشور؛ نهال بادام شاهرودی 21 است. این رقم پس از انجام اصلاحات لازم؛ توسط نهالستان پالیز با بالاترین کیفیت به فروش میرسد. نهالستان پالیز بزرگترین مرکز فروش نهال بادام شاهرودی 21 در شمال غرب کشورمان است.

نهال‌های تولید شده توسط این مرکز همگی دارای گواهی سلامت؛ کارت قرنطینه؛ گواهی عاری از آفات؛ ضمانتنامه معتبر 2 ساله از سوی نهالستان پالیز هستند.

برای خرید نهال بادام شاهرودی 21 و یا کسب اطلاع از قیمت نهال بادام شاهرودی 21 شما باغداران محترم میتوانید به صورت آنلاین؛ تلفنی و یا حضوری با ما در تماس باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *