مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام شاهرودی 7

نهال بادام شاهرودی 7

نهال بادام شاهرودی 7

خصوصیات نهال بادام شاهرودی 7

نهال بادام شاهرودی ، یک نوع بادام است که اصلیت آن ایرانی بوده و از نوع دیرگل می‌باشد ، این نهال ، پوست آن سنگین می‌باشد و وقتی که یک‌ساله بشود ثمر می‌دهد. از خانواده بادام تلخ به حساب می‌اید اما مغزی شیرین و خوشمزه دارد. میوه این درخت دارای مغزی بین سی و پنج تا چهل درصد می‌باشد و میزان باردهی آن به مراتب بستگی به  میزان رسیدگی به درخت از لحاظ کوددهی و آبیاری و تقویت ریشه آن دارد. ارتفاع درخت  در زمین‌های مناسب و هموار ، گاهی  به شش الی هشت متر نیز می‌رسد.

میوه این درخت دارای  یک پوست سبز تقریبا نازک و یک پوسته چوبی ضخیم می‌باaشد. این درخت دارای دو نوع گرده دهنده و گزده گیرنده است که ارقام گرده دهنده آن  شاهرود 18 ، شاهرودی 15 ، شاهرودی 21 ، شاهرودی 17 و شاهرودی 12 می باشد.

و از نهال رقم یک تا دوازده نیز گرده گیرنده هستند

نهال بادام شاهرودی دارای دو مرحله زایشی و رویشی است.مرحله رویشی آن شامل شکفتن جوانه برگ، شکفتن ، رشد برگ ، رشد شاخه ، زرد شدن برگ و ریزش آن است. مرحله زایشی شامل پیدایش جوانه میوه ، شکفتن ، گلدهی ، تشکیل میوه ، رشد و رسیدن میوه است.

نهال بادام شاهرودی

تحمل نهال در دما های بالا یا پایین:

تحمل سرمای زمستانی ، برای این نمونه از درختان ، تا بیست درجه سانتی گراد راحت و مناسب می‌باشد و برای جوانه زنی به این سرما نیاز دارند. سرمای مورد نیاز نهال بادام شاهرودی ، چیزی حدود  صد الی هفتصد ساعت است  تحمل این درخت به سرمای زمستانی  ، بسیار بیشتر از بقیه نمونه های درخت بادام است. و اگر این سرما به صورت تدریجی باشد تحمل آن بیشتر از -20 درجه سانتی گراد نیز می‌شود.

چگونه از نهال بادام شاهرودی رسیدگی کنیم

فواصل کاشت این نهال ، به این ترتیب است که در  زمین‌های مسطح با فاصله چهار متر از هم باشد و در زمین‌هایی مکه به صورت شیب‌دار هستند  بافاصله سه متر از هم کاشت شوند.

این درخت از لحاظ عملکرد در هکتار  به صورت 2000  تا 3600 کیلوگرم می‌باشد  یعنی حداقل آن دو تن است و هر چقدر رسیدگی بیشتر شود  باردهی آن بیشتر است.

روش کاشت  نهال بادام شاهرودی به این شکل است که همزمان با کاشت رقم گرده گیرنده و اصلی ، دو رقم نیز نهال گرده زا کاشت شود. به طوری که زمان باز شدن کل آنها نیز با هم باشد.

نهال بادام شاهرودی در طول هفت ماه از سال نیاز به آبیاری دارد  به این صورت که در سه ماه بهار ، هر ده روز یکبار حتما آبیاری شوند  و در طول تابستان و تا آخر مهرماه  از این مقدار زمان بکاهند ، یعنی چیزی حدود هفته ای یک بار آبیاری کنند.

نهال بادام شاهرودی

نهال بادام شاهرودی نیاز به هرس دارد و معمولا در اواخر تابستان ، آن را برای فرم‌دهی هرس می‌کنند و در اواخر پاییز و اواخر زمستان ، برای باردهی هرس می شوند.

درخت بادام شاهرودی  حدودا دو هفته بعد از ریزش گلبرگ ، نیاز به سمپاشی دارد که با یک داروی ضد قارچ سمپاشی شود ، تا از کنه و انگل و کرم در امان باشد.

 

خرید نهال بادام شاهرودی 7 :

 

 

نظرات کاربران

یک پاسخ به “نهال بادام شاهرودی 7”

  1. خلیفه جهانپور گفت:

    عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *