مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام شکوفه

نهال بادام شکوفه

نهال بادام شکوفه

درخت بادام شکوفه یکی از انواع نهال بادام درختی دیرگل است که در عین داشتن کیفیت بالا و مرغوبیت، بسیار دیرگل می‌باشد؛ به طوری که می‌توان آن را نهال بادام خیلی دیرگل هم نامید. این نهال که باردهی مطلوبی هم دارد، یکی از محصولات نهالستان پالیز نهال است. در این مجموعه نهالستان به بررسی خصوصیات این نهال خواهیم پرداخت. اگر قصد خرید نهال بادام شکوفه را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید.

خصوصیات نهال بادام شکوفه

نهال بادام شکوفه رشد بسیار خوبی دارد و گفته شده که از ارقام بادام فرانسوی به شمار می‌آید. ظاهر این درخت بسیار باز و گسترده است. خوب است بدانید که طعم بادام شکوفه شیرین می‌باشد که در مصارف خوراکی، آجیل و خشکبار، پودر بادام و محصولات پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برگ های درخت بادام شکوفه به شکل بیضی، باریک و نوک تیز هستند و کمی موج دارند. تنه درخت بادام شکوفه هم بسیار بزرگ است و این نهال ریشه بسیار قوی و محکمی دارد.

مشخصات نهال بادام شکوفه

برای داشتن یک نهال خوب، لازم است که شرایط محیطی کافی را برای آن ایجاد کنیم تا نهال در شرایط ایده‌آل، بهترین باردهی را داشته باشد. شرایط ایده‌آل درخت بادام شکوفه به شرح زیر می‌باشد:

  • خاک: میزان رطوبت خاک نقش بسیار مهمی در عملکرد درخت دارد. هرچه رطوبت خاک شما بیشتر باشد، میزان رشد و محصول‌دهی بهتر است.
  • آب و هوا: رطوبت منطقه کاشت بادام شکوفه نباید زیاد باشد؛ زیرا این امر باعث می‌شود در زمان گلدهی و محصول دهی اختلال ایجاد شود. میزان نور تابشی به نهال امر بسیار مهمی است؛ اگر به نهال نور کمی برسد، در محصول دهی و رشد گیاه اختلال ایجاد می‌شود.
  • کوددهی: کوددهی و تقویت گیاه در رشد و عملکرد درخت تاثیر بسزایی دارد. پنج تن کود پوسیده دامی در هر هکتار می‌تواند برای گیاه مناسب باشد.
  • هرس کردن: هرس کردن شاخه‌های خشکیده هم برای رشد درخت بسیار مناسب است و هم از بروز آفات و بیماری ها تا حدودی جلوگیری می‌کند. در اواخر تابستان گیاه به یک دوره هرس کردن نیازمند است؛ هرس بار دوم نیز باید در اواخر پاییز و یا اواخر زمستان انجام شود.
  • زمان کاشت: در اواخر فصل پاییز زمانی که برگ های درختان ریزش می‌کنند، بهترین زمان برای کاشت نهال بادام شکوفه است. اگر منطقه کاشت، زمستان‌هایی با شرایط سرمایی شدید دارد، باید عملیات کاشت در اواخر فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار انجام شود. بهتر است که در زمان کاشت خاک را به اندازه ۲ برابر ریشه گود کنید، مقداری کود و خاک مرغوب به ته گودال بریزید و بعد بذرها را کشت کنید.

کشور سازنده

خوب است بدانید که کشور ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بادام شکوفه است. شهر آذرشهر یکی از شهرهایی است که به تولید بادام شکوفه معروف است. درباره اصالت این نهال هم باید گفته شود که برخی کشور فرانسه را منشا این نهال می‌دانند.

فاصله کاشت

فاصله کاشت هر دو نهال از هم، در رشد و تکامل درخت نقش بسیار مهمی دارد. اگر فاصله مورد نیاز نهال‌ها رعایت شود، نور کافی به همه‌ی بخش‌های درخت رسیده و ریشه‌های درخت فضای کافی برای رشد کردن را خواهند داشت. این فواصل به نظم و زیبایی نهالستان هم کمک شایانی خواهد کرد.

اگر منطقه کاشت شما مسطح باشد، فاصله کاشت ۴ در ۴ متر مناسب است. در زمین‌های شیب‌دار هم فاصله کاشت می‌تواند ۳ در ۳ متر باشد. برای کاشت بذر بادام شکوفه بهتر است قطر چاله ۸۰ در ۸۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود.

شکل میوه

بادام شکوفه پوستی سبز رنگ و کرکی دارد و مغز آن ۵۵ الی ۶۰ درصد از کل بادام را تشکیل می‌دهد. درصد دوقلو بودن مغز در حدود ۲ درصد بوده و بسیار اندک است.

این میوه طعم شیرینی دارد و پوستی قهوه‌ای روی مغز آن را می‌پوشاند. پوست این بادام چوبی و کاغذی است و به راحتی از مغز آن جدا می‌شود.

حداکثر ارتفاع درخت بادام رقم شکوفه

رشد و تکامل این نهال بادام دیرگل ده، به شرایط اقلیمی، آب و هوا، خاک و نگهداری از نهال بستگی دارد. اگر این شرایط به خوبی رعایت شود، نهال بادام شکوفه رشد خوبی خواهد داشت و ارتفاع آن به ۶ تا ۸ متر می‌رسد. لازم به ذکر است که در شرایط آبیاری دیم، رشد بادام کم بوده و به ارتفاع ۸ متر می‌رسد.

نیاز سرمایی

نهال بادام شکوفه به یک دوره سرمایی نیازمند است؛ این دوره حدود ۱۰۰ الی ۷۰۰ ساعت دمای حدود ۷ درجه سانتیگراد می‌باشد. اگر نهال این زمان از سرما را نگذراند، شکوفه‌های آن در زمان گلدهی ریزش پیدا می‌کنند. خوب است بدانید که در ابتدا برای شروع رشد نهال بادام شکوفه، دمای مورد نیاز آن ۱۰ درجه سانتی‌گراد است.

عمر اقتصادی

میزان عمر این درخت ۳۵ تا ۴۵ سال تخمین زده شده است که بعد از این سال‌ها عملکرد خوبی ندارد و کیفیت آن پایین می‌آید.

وزن میوه

وزن هر بادام شکوفه به 3 گرم می‌رسد که در نوع خود مطلوب و مناسب است.

ارتفاق از سطح دریا

پس از ذکر خصوصیات نهال بادام شکوفه دیرگل، خوب است دانسته شود که ارتفاع مورد نیاز از سطح دریا برای کاشت این نهال بادام 100- 1300 متر می‌باشد.

مقاومت در برابر آفات

نهال بادام شکوفه در برابر آفات و بیماری‌ها مقاومت زیادی دارد. یکی از آفات این درخت، زنبور مغز خوار می‌باشد؛ این آفت مستقیماً به میوه درخت حمله کرده و مغز بادام را مورد هدف قرار می‌دهد. برای از بین بردن این آفت بهتر است از سم‌های مخصوص برای سمپاشی درخت استفاده کنید. برای آنکه از آفات و بیماری‌های نهال خود جلوگیری کنید، می‌توانید برای آن یک داربست تهیه کنید.

حداکثر عملکرد درخت در هکتار

مقدار عملکرد میوه در هکتار به عواملی همچون آب و هوا، خاک، کوددهی و میزان نگهداری شما از نهال بستگی دارد. در یک شرایط ایده‌آل میزان عملکرد نهال درخت بادام دیرگل شکوفه، حدود ۱۰ تن در هکتار است.

شروع محصول دهی

درخت بادام شکوفه در اواخر شهریور ماه محصول می‌دهد و جزء درختان متوسط رس محسوب می‌شود. این گیاه برای رشد محصول خود به ۱۵۰ الی ۲۴۰ روز نیازمند است. تعداد میوه‌های بادام شکوفه ۶۵ الی ۸۰ کیلوگرم می‌باشد.

رقم گرده افشانی

ارقام گرده افشانی نهال بادام شکوفه فرانیس، سهند و آذر هستند. اگر رطوبت منطقه کاشت زیاد باشد، باعث اختلال در فرآیند گرده افشانی می‌شود. دمای مناسب برای گرده افشانی ۱۵ تا ۲۲ درجه سانتیگراد می‌باشد. جالب است بدانید که گفته می‌شود گرده افشانی درخت بادام وابسته به زنبور عسل است!

پایه نهال بادام رقم شکوفه

پایه این نهال بادام دیرگل، بادام تلخ است.

زمان گلدهی

درخت بادام شکوفه دیرگل است. گلدهی این گیاه ۳ تا ۴ روز پس از درخت بادام آذر محاسبه شده است. گلدهی درخت بادام شکوفه اواخر اسفند ماه شروع می‌شود.

مدت آبیاری

میزان آبیاری نهال بستگی به میزان بارندگی منطقه، نفوذ پذیری خاک و شیب زمین کشت دارد. با توجه به همین موضوع، در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد باید هر ۱۰ روز یکبار آبیاری انجام شود. همچنین در ماه‌های بعدی که بارندگی تمام می‌شود و هوا رو به گرمی می‌رود، مانند ماه‌های تیر، مرداد، شهریور و مهر، آبیاری باید هر 7 روز یکبار انجام شود.

قیمت نهال بادام شکوفه

نهال‌های بادام بستگی به نژاد و حجم باردهی و کیفیتی که دارند، قیمت‌های متفاوتی نیز دارند. در این مقاله شرایط نگهداری بادام شکوفه بیان شد. اگر قصد خرید نهال بادام شکوفه را دارید، نکات این مقاله را به خاطر بسپارید تا ضمن یک خرید خوب و باکیفیت، درختی پربار پرورش دهید.

نهالستان پالیز نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی، می‌تواند گزینه مناسبی برای خرید نهال بادام شکوفه باشد. خرید و فروش نهال بادام شکوفه، هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین و اینترنتی امکان پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت نهال بادام دیرگل، یا مشاوره رایگان با کارشناسان پالیز نهال، با روابط عمومی این شرکت تماس بگیرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *