مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام منقا

نهال بادام منقا

نهال بادام منقا

در بین نهال‌های بادام، نهال بادام منقا یک نهال برجسته و مرغوب است. این نهال آسیایی دیرگل است و از این رو، سرمای بهاره آن را دچار آسیب دیدگی نمی‌کند. نهال بادام منقا تحمل خوبی در مقابل سرما دارد؛ به طوری که گفته می‌شود تحمل سرمای زمستان تا 20 درجه سانتیگراد زیر صفر را نیز دارد. جالب است بدانید که نهال منقا از سال اول محصول نوبرانه می‌دهد و از این جهت زودبازده است.

در مجموعه نهالستان پالیز نهال به بررسی نهال بادام منقا دیرگل می‌پردازیم و در پایان نکاتی را در خصوص فروش نهال بادام منقا مطرح خواهیم کرد.

خصوصیات نهال بادام منقا

در ابتدا میخواهیم در بحث کاشت نهال بادام مطالبی را بیان کنیم؛ بدون شک اولین مرحله از سرمایه گذاری بر نهال، خرید و کاشت نهال است و اگر باغدار بتواند اصول مراحل کاشت را به دقت رعایت کند، تاثیر زیادی بر رشد و پرورش و همچنین باردهی نهال خواهد داشت. همچنین خرید نهال بادام منقا از نهالستان پالیز نهال، می‌تواند یک شروع موفق را برای شما رقم بزند.

خاک مناسب هم یکی از اصول کاشت است؛ نهال بادام در خاک‌های با بافت لومی یکدست با عمق زیاد، محصول دهی خوبی دارد. لازم به ذکر است که خاک نهال بادام به کود دهی هم نیاز دارد.

مشخصات نهال بادام منقا

برای کاشت نهال بادام منقا دیرگل مناطق سردسیر، نیمه سردسیر و کوهستانی مناسب است؛ یکی از عوامل مهم در رشد یک نهال، منطقه‌ی کاشت و شرایط زیستی پرورش نهال است.

تاریخ رسیدن میوه‌ی نهال منقا کمی متفاوت است؛ چرا که برخی از باغداران تا رسیدن کامل و جدا شدن پوسته سبز از پوسته‌ی قهوه ای صبر می‌کنند و محصول را دیرتر برداشت می‌کنند. جالب است بدانید که از میوه‌ی نهال بادام منقا قبل از رسیده شده، به عنوان چاقاله بادام هم استفاده می‌کنند.

کشور سازنده نهال بادام منقا

طبق گفته‌ها منشا اصلی نهال بادام منقا مانند نهال بادام پسته ای، مناطق آسیای غربی است. این نهال آسیایی در ایران نیز رونق خوبی دارد.

فاصله کاشت

انواع نهال میوه برای رشد بهتر به نور خورشید نیاز دارند؛ نیاز به نور خورشید برای بسیاری از گیاهان غیر قابل اغماض است. در نهالستان میوه، ممکن است که نهال‌ها پس از رشد جلوی نورگیری یکدیگر را بگیرند و عملیات نورگیری نهال‌ها با اختلال مواجه شود. در این صورت است که فواصل معینی برای هر نهال مشخص می‌شود که با رعایت آن، این مشکل به وجود نخواهد آمد.

خوب است بدانید که این فواصل با توجه به میزان رشد ریشه‌ی نهال در زیر زمین و همچنین با توجه به میزان رشد و حالت شاخ و برگ‌های هر نهال پس از رشد ارزییابی خواهد شد. فاصله‌ی مناسب برای کاشت نهال بادام منقا دیرگل در زمین‌هایی با شیب ملایم و مناطق بادگیر 3*3 متر است و این فاصله در زمین مسطح 4*4 متر توصیه شده است. رعایت این فواصل ظاهر خوب و زیبایی را نیز به نهالستان شما می‌دهد.

شکل میوه

میوه نهال منقا نیز مانند سایر بادام‌ها است و در ابتدا پوسته سبزی دارد که پس از خشک شدنش جدا شده و بادام به همراه پوسته چوبی باقی خواهد ماند.

حداکثر ارتفاع درخت بادام منقا

باید دانست که ارتفاع و حجم رشد یک نهال به مراحل کاشت و پرورش آن و البته به ژنتیک نهال بستگی دارد. ارتفاع حدودی درخت بادام منقا 6 تا 8 متر تخمین زده شده است؛ ولی در کشور ما با توجه به شرایط حدود 4 تا 6 متر، حداکثر ارتفاع این درخت خواهد بود.

نیاز سرمایی

100 الی 400 ساعت سرمای زیر 7 درجه سانتیگراد نیاز سرمایی نهال بادام منقا است و این نهال برای بیدار شدن از خواب زمستانه به آن نیاز دارد. خوب است بدانید که این نهال تحمل خوبی را نیز در مقابل گرما دارد.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی درخت بادام منقا دیرگل حدود 25 سال تخمین زده شده است که البته این میزان دقیق نیست. برای عمر طولانی نهال میوه، نظم و مراقبت در هنگام داشت و پرورش نهال، موضوعی است که نباید نسبت به آن غفلت ورزیده شود.

وزن میوه

وزن حدودی میوه‌ی نهال منقا اصلاح شده با پوسته‌ی چوبی 12 گرم است و وزن مغز آن به تنهایی حدود 6 گرم می‌باشد.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع سطح دریا برای رقم منقا بین 100- 1200 سطح دریا میباشد.

مقاومت در برابر آفات

از جمله آفات و بیماری‌های مربوط به نهال بادام می‌توان به شته بادام و زنبور مغز بادام اشاره کرد؛ این موارد به سمپاشی نیاز دارد. سمپاشی درست و به موقع می‌تواند بر رشد و باردهی مناسب نهال تاثیر خوبی داشته باشد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

گفته شده که حداکثر حجم برداشت محصول از یک هکتار نهالستان بادام منقا در حدود 3 تن است.

شروع محصول دهی

خوب است بدانید که در سال اول، نهال بادام منقا دیرگل، باردهی را به صورت نوبرانه آغاز خواهد کرد و بدون شک در سال‌های بعدی، حجم میوه دهی آن افزایش پیدا خواهد کرد. زمان رسیدن محصول این نهال نیز اوایل شهریور می‌باشد.

قدرت رشد درخت بادام منقا

باتوجه به زود بازده بودن این نهال و همچنین ارتفاع مناسب آن، می‌توان نتیجه گرفت که قدرت رشد خوبی نیز دارد.

رقم گرده افشان

ارقام فرانیس و ربیع برای نهال بادام منقا، گرده افشان‌های مناسبی هستند؛ همانطور که می‌دانید، نهال‌های گرده افشان در میان نهالستان و با فاصله‌ی منظم کاشته می‌شوند تا به روند ازدیاد نهال‌ها کمک کنند.

پایه

بهتر است توجه داشته باشید که پایه بادام تلخ برای این نهال بادام مناسب است.

زمان گلدهی

همانطور که گفته شد این نهال بادام دیرگل است و این موضوع عاملی است تا از سرمای بهاره در امان باشد. زمان گلدهی این نهال اواخر اسفند ماه است.

مدت آبیاری

برای آبیاری نهال بادام منقا در فصل بهار هر 10 روز یکبار آب دادن کافی است و این میزان در فصل تابستان هر 7 روز یکبار است. توجه به آبیاری کافی و سر وقت نهال‌ها موجب می‌شود تا باردهی آن‌ها نیز مطلوب باشد.

قیمت نهال بادام منقا

اگر قصد خرید نهال بادام منقا را دارید، باید بدانید که خرید این محصول و یا محصولاتی از قبیل نهال بادام اسرائیلی، درخت بادام پسته ای و… از یک فروشگاه معتبر، همیشه راهی درست‌تر و مطمئن‌تر است. نهالستان پالیز نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی، همیشه یک انتخاب مطمئن برای تامین نهال‌های انواع میوه جات در سراسر کشور است.

این نهالستان با سرلوحه قرار دادن کیفیت در محصولات خود، به یکی از بهترین فروشگاه‌های نهال میوه‌ی کشور تبدیل شده و محصولات خود را هم به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری، با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می‌کند. جهت استعلام قیمت نهال بادام منقا، قیمت نهال بادام اسرائیلی و یا سایر محصولات و همچنین جهت مشاوره‌ی رایگان با کارشناسان پالیز نهال، با روابط عمومی این شرکت تماس حاصل کنید.

نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال بادام منقا”

  1. رحمت گفت:

    سلام. برا خاک رسی چه نهالی مناسبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *