مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال بادام نهال بادام نون پاریل

نهال بادام نون پاریل

نهال بادام نون پاریل

نهال بادام نون پاریل یکی از ارقام خاص و با کیفیت در کشور ایران است. که برای اولین بار در کشور آمریکا دیده شد. پوسته ی نازک میوه ی این رقم طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. از این رو اکثر باغداران ایرانی اقدام به خرید نهال بادام نون پاریل و کاشت آن در باغ خود مینمایند. هنگام خرید نهال بادام نون پاریل باید به فاکتورهای مهمی از جمله سازگاری رقم با منطقه و باغتان؛ محصول دهی درختان؛ عمر اقتصادی و قیمت نهال بادام نون پاریل در شهر خود توجه نمایید. در این بخش قصد داریم تا به مهم ترین نکات پیش از خرید نهال نون پاریل اشاره کنیم.

خصوصیات نهال بادام نون پاریل

درخت بادام نون پاریل یک رقم ناسازگار با عادت باردهی اسپور است. این رقم که از ارقام بومی در کشور آمریکا به شمار میرود. باردهی و عملکرد بسیار عالی دارد. از طرفی میوه های آن بسیار باکیفیت و با پوسته ی چوبی نازک هستند که به راحتی و با دست میشکند.

مشخصات درخت بادام نون پاریل

از مشخصات ظاهری درختان بادام نون پاریل میتوان به برگ های نیزه ای و نوک تیز و دراز آنها اشاره کرد که در اطرافشان موج دارد. لبه ی برگ ها به 2 صورت صاف یا مضرس دیده میشوند. در فصل بهار و در هنگام گلدهی روی درختان بادام نون پاریل گلهای صورتی و سفید دیده میشوند. گل درختان بادام 5 گلبرگ و 20 الی 30 کاسبرگ دارد.

کشور سازنده

درخت بادام نون پاریل محصول کشور آمریکا است. این رقم امروزه در اکثر کشورهای اروپایی و آسیایی نیز کشت میشود.

فاصله کاشت درخت بادام نون پاریل

برای کاشت درختان بادام نون پاریل، خاک باغ خود را به خوبی شخم زده و زهکشی کنید. سپس چاله های کاشت را به فاصله ی 7 متر مربع در خاک ایجاد نمایید. اگر باغ شما در زمین شیب دار قرار دارد؛ میتوانید فواصل کاشت را به 6 در 6 متر مربع کاهش دهید. به طور کلی برای تعیین فاصله کاشت؛ نقشه زمین؛ طرح توجیهی و نوع رقم تاثیرگذار است.

شکل میوه

پس از جدا نمودن پوسته ی سبز رنگ بادام نون پاریل به پوسته ی چوبی آن میرسیم. این لایه با دست میشکند. و پس از آن 2 لپه ی سفید و روغنی را میبینیم که با یک لایه پوسته نازک قهوه ای روشن پوشانده شده است. بادام نون پاریل بیضی؛ کشیده و رنگ پوسته آن تیره است. از بادام نون پاریل در شیرینی پزی؛ خشکبار و غذا استفاده میشود.

حداکثر ارتفاع درخت بادام نون پاریل

ارتفاع درختان در رقم نون پاریل بین 6 تا 8 متر است. باغداران با کنترل ارتفاع درختان به روش های هرس فرم دهی؛ عملیات برداشت محصول را آسان تر مینمایند.

نیاز سرمایی

درختان برای باردهی بهتر نیاز به گذراندن یک دوره ی سرمایی مخصوص در فصل زمستان هستند. به این ترتیب در فصل بهار به جوانه زنی میپردازند. دوره ی سرمایی مخصوص برای درخت بادام نون پاریل در فصل زمستان بین 100 تا 700 ساعت قرارگیری در دمای کمتر از 2.7 درجه سانتیگراد است. پس از گذراندن این دوره و با گرم شدن هوا درختان از خواب زمستانه خود بیدار شده و برای جوانه زنی در فصل جدید آماده میشوند.

عمر اقتصادی

درخت بادام نون پاریل بعد از رسیدن به سن بلوغ قادر است بین 35 تا 60 سال عمر اقتصادی داشته باشد.

وزن میوه

پوسته این میوه بسیار نازک است. و نسبت وزن مغز آن به وزن کل 65 درصد میباشد.

ارتفاع از سطح دریا

برای کاشت نهال بادام نون پاریل ارتفاع از سطح دریای منطقه باغ خود را بدست آورید. در صورت وجود ارتفاع در بازه بین 500 تا 2500 متر میتوانید نهال را در باغتان بکارید.

مقاومت در برابر آفات

مهم ترین آفات و بیماری هایی که به درختان بادام نون پاریل حمله ور میشوند. یک نوع عفونت قارچی است. برای درمان این بیماری باید از روش سمپاشی بوراکس روی درختان استفاده نمود.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

عملکرد درختان بادام نون پاریل در صورت سازگاری و نگهداری مناسب به 4 تن در هکتار میرسد.

شروع محصول دهی

نهال بادام نون پاریل در سال سوم محصول دهی حداکثری را آغاز میکند. این محصول دهی از سالهای ابتدایی آغاز شده و رفته رفته افزایش میابد.

رقم گرده افشانی

برای گرده افشانی درختان بادام نون پاریل؛ بهترین و سازگارترین رقم کاشت نهال بادام یلدا در باغ است.

پایه درخت بادام نون پاریل

پایه اصلی برای درخت بادام نون پاریل؛ پایه بادام تلخ GN است.

زمان گلدهی درخت بادام نون پاریل

درخت بادام نون پاریل دیرگل است. بنابراین میتوان آن را در اکثر مناطق کشورمان حتی در مناطق با سرمای شدید و طولانی در فصل زمستان و همچنین مناطقی با سرمای دیررس بهاره نیز کاشت.

مدت آبیاری درخت بادام نون پاریل

آبیاری درختان بادام نون پاریل؛ هر 2 هفته یکبار انجام میشود. به طور کلی هرهکتار باغ بادام نون پاریل بین 6 تا 8 هزار متر مکعب آب نیاز دارد. برای آبیاری درختان بهترین و بهینه ترین روش آبیاری؛ استفاده از روش آبیاری تحت فشار قطره ای است. به این ترتیب علاوه بر مصرف بهینه آب؛ در جلوگیری از گسترش بیماری و آفات در درختان؛ عدم رشد علف هرز در باغ، آبیاری هدفمند و کنترل شده براساس نیاز هر درخت نیز موثر است.

جمع بندی

نهال بادام نون پاریل یکی از ارقام شناخته شده و با کیفیت است که میتوان آن را در بیشتر نقاط کشورمان کاشت. محصول دهی و عمر اقتصادی این رقم از مهم ترین دلایل خرید نهال بادام نون پاریل است.

نهالستان پالیز بزرگترین مرکز فروش نهال بادام نون پاریل در شمال غربی کشورمان است. این نهالستان دارای کلیه مجوزهای رسمی از جهادکشاورزی میباشد. کلیه ارقام گردو تولید شده توسط این مرکز دارای گواهی سلامت، تاییدیه جهاد کشاورزی، ضمانتنامه معتبر و رسمی 2 ساله؛ گواهی عاری از آفات میباشد. برای استعلام بهترین قیمت نهال بادام نون پاریل و یا خرید نهال بادام اصلاح شده با ما در نهالستان پالیزگردو تماس بگیرید.

از سایر خدمات این مرکز؛ ارائه مشاوره رایگان پیش از خرید نهال بادام نون پاریل، پشتیبانی 24 ساعته پس از خرید؛ احداث باغ گردو به صورت حضوری در باغ شما و ارائه مشاوره بیماری شناسی و آفت زدایی در دفتر مرکزی نهالستان پالیزگردو میباشد. برای مشاهده سایر ارقام بادام به سایر مقالات ما مراجعه کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *