مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال بادام نهال بادام یلدا

نهال بادام یلدا

نهال بادام یلدا

درخت بادام یلدا یکی از درختان پرقدرت و با رشد بسیار عالی است. این رقم با اکثر آب وهواها به خصوص با آب وهوای گرم و معتدل بسیار سازگار است. 3 سال پس از خرید نهال بادام یلدا و کاشت آن در باغ؛ درختان شروع به باروری میکنند. و عمر اقتصادی بالایی نیز خواهند داشت. به علت محصول دهی بسیار عالی و قدرت رشدی که دارد؛ این رقم آمریکایی یکی از بهترین نهال های بادام برای کاشت در باغ شما به حساب میاید. اگر قصد خرید نهال بادام یلدا را دارید؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

خصوصیات نهال بادام یلدا

درخت بادام یلدا، یکی از قدرتمندترین درختان بادام در کشورمان است. این رقم سازگاری بسیار مناسبی با آب وهوای گرم و معتدل دارد. بنابراین در بیشتر نقاط کشورمان قابلیت کاشت دارد. از طرفی به علت محصول دهی بسیار عالی، عمر اقتصادی بالا؛ هزینه های نگهداری کمتر، مناسب بودن قیمت نهال بادام یلدا و محصولات باکیفتی که دارد؛ خرید نهال بادام یلدا توجه باغداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است.

مشخصات درخت بادام یلدا

درختان بادام یلدا بسیار بزرگ و قدرتمند هستند. روی درختان برگ های نوک تیز و دراز و نیزه ای دیده میشوند. در لبه های برگ ها میتواند صاف یا مضرس باشد. در فصل بهار روی درختان بادام یلدا گلهای سفید و صورتی بسیار زیبایی دیده میشوند. گلهای آن نیز دارای 5 گلبرگ و بین 20 تا 30 پرچم دارند.

کشور سازنده

نهال بادام یلدا محصول ایالات متحده ی آمریکا است. که امروزه توسط نهالستان بادام پالیز تولید میشود.

فاصله کاشت درخت بادام یلدا

برای اینکه درختان بادام به خوبی نور خورشید را دریافت نموده و منابع غذایی مورد نیاز خود را از خاک جذب کنند؛ نیاز به قرارگیری در فواصل معینی از یکدیگر هستند. که به آن فاصله ی کاشت گفته میشود. فاصله ی کاشت استاندارد برای نهال بادام یلدا؛ ایجاد مربع های 4 در 4 متر مربع است. به این ترتیب درختان مزاحمتی برای یکدیگر ایجاد نمیکنند. در زمین های شیب دار به علت تغییر زاویه تابش نور خورشید؛ میتوانید فواصل کاشت را کمی کاهش دهید.

شکل میوه

پوسته میوه ی بادام یلدا، کاغذی است. و درون آن ها فقط 1 دانه وجود دارد. (این میوه هرگز 2 قلو ندارد.) دانه های آن به صورت 2 لپه بزرگ و سفید و روغنی به هم چسبیده است که بسیار شیرین و خوشمزه هستند و روی آنها با یک لایه پوسته قهوه ای روشن پوشانده شده است. پوسته ی آن نازک و نرم است. شکل مغز بادام یلدا درشت و کشیده و باریک است. میوه ی بادام طی 150 تا 240 روز میرسند.

حداکثر ارتفاع درخت بادام یلدا

ارتفاع درخت بادام یلدا اغلب بین 4 تا 6 متر است. با آبیاری کافی درختان و کاشت در منطقه ی سازگار؛ ارتفاع درختان به مقدار حداکثری خود خواهد رسید. با هرس و فرم دهی درختان میتوانید ارتفاع درختان را تا حدودی کنترل کنید.

نیاز سرمایی

درخت بادام در فصل زمستان باید در دوره ی سرمایی بین 100 تا 700 ساعته تحت دمای بین 0 تا 7- درجه سانتیگراد قرار بگیرد. تا با برطرف سازی نیاز سرمایی درختان؛ در فصل جدید برای تولید میوه آماده شوند. کمترین دمای قابل تحمل برای درختان بادام یلدا 22- درجه سانتیگراد است. (با کاهش دمای تدریجی، حتی دماهای کمتر نیز برای درختان قابل تحمل خواهد بود.) بیشترین دمای قابل تحمل برای درختان بادام یلدا نیز تا 35 درجه سانتیگراد است. برای محافظت از درختان در برابر آفتاب سوختگی میتوانید از روش هایی مثل رنگ زدن درختان و… بهره گیرید.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی درخت بادام یلدا در صورت نگهداری و رسیدگی به درختان به بیش از 60 سال میرسد.

وزن میوه

مغز میوه یلدا نیمی از وزن کل میوه را به خود اختصاص میدهد.

ارتفاع از سطح دریا

اگر میخواهید بهترین بهره وری را از باغ خود بدست آورید. پیش از خرید نهال بادام یلدا؛ ارتفاع از سطح دریای منطقه ی باغ خود را بدست آورید. ارتفاع مناسب از سطح دریا برای کاشت این رقم بین 100 تا 1500 متر است.

مقاومت در برابر آفات

درخت بادام یلدا در برابر آفات نسبتا مقاوم است. از این رو کاشت این رقم مقرون به صرفه تر خواهد بود.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

درخت بادام یلدا در هرهکتار قادر است تا 1 تن باردهی داشته باشد. باردهی این رقم نسبتا کمتر از سایر ارقام بادام است.

شروع محصول دهی

درختان میوه اغلب از سالهای اولیه پس از کاشت، قادر به محصول دهی هستند. اما این محصول دهی نسبتا کمتر و با کیفیت پایین است. درختان از سن بلوغ به بعد قادرند به محصول دهی حداکثری خود دست یابند. سن بلوغ درختان بادام یلدا 3 تا 4 سال است. این رقم قادر است در اواخر شهریور محصول دهی را آغاز کند.

رقم گرده افشانی

برای کاشت رقم گرده زا در باغ بادام یلدا بهتر است از رقم نهال بادام سهند و نهال بادام ربیع استفاده کنید. این ارقام در فصل بهار با گرده زایی خود به افزایش تولید محصولات درختان کمک میکنند.

پایه درخت بادام یلدا

بهترین پایه مورد نیاز برای نهال های بادام یلدا، پایه تلخ G.N است.

زمان گلدهی درخت بادام یلدا

درخت بادام یلدا دیرگل است. از این رو علاوه بر مناطق گرمسیری میتوانید این رقم را در مناطق سردسیری نیز بکارید.

مدت آبیاری درخت بادام یلدا

نهال بادام یلدا را در سال اول کاشت باید در فواصل زمانی کوتاهتر آبیاری کنید. در سالهای بعد درختان خود را هر 10 روز یکبار آبیاری نمایید. استفاده از روش آبیاری قطره یکی از بهترین و بهینه ترین روش ها برای آبیاری باغ است. که علاوه بر آبیاری منظم میتواند بهره وری باغ را نیز افزایش دهد.

جمع بندی

نهال بادام یلدا یکی از ارقام مناسب برای مناطق گرمسیری و حتی سردسیری میباشد. یکی از نقاط قوت این رقم قیمت نهال بادام یلدا است. که بسیار مقرون به صرفه تر از سایر ارقام است. برای خرید نهال بادام یلدا به نهالستان مجوزدار جهاد کشاورزی؛ نهالستان پالیز مراجعه فرمایید. نهالستان پالیز، مرکز فروش نهال بادام یلدا و ارسال به سرتاسر کشورمان میباشد. از این رو بهترین نهال های مناسب برای اکثر نقاط کشورمان را تولید میکند. این مرکز با بیش از نیم قرن تجربه امروزه به عنوان بزرگترین نهالستان در شمال غربی کشورمان شناخته میشود. نهال فروشی پالیز کلیه مجوزهای جهاد کشاورزی همچون شناسنامه معتبر؛ تاییدیه جهاد کشاورزی و… را دریافت نموده و با استفاده از تجهیزات معتبر و پیشرفته؛ بهترین نهال بادام را تولید مینماید. برای کسب اطلاع از قیمت نهال بادام یلدا و یا خرید نهال بادام یلدا با کارشناسان فروش ما در نهالستان پالیز تماس بگیرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *