مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال به نهال به گلابی

نهال به گلابی

15 جولای 2020
0 1572
نهال به گلابی

مهمترین خصوصیات نهال به گلابی

نهال به گلابی درختی گلدار است که در خانواده گل سرخیان جای گرفته و دارای گونه های متعددی نیز می باشد. میوه آن معمولا به صورت کشیده بوده و دانه‌های آن سنگین است. زادگاه اصلی این گونه از درختان آسياي غربي و اروپاي شرقي  مخصوصا نواحي شمال غربي در  ايران است.

میوه نهال به گلابی داری ویتامین های E، C  و کلسیم بوده که برای درمان بسیاری از بیماری ها مناسب است. معمولا از این نوع میوه برای دفع سموم بدن و نیز افزایش ایمنی بدن استفاده می کنند. میوه این درخت از لحاظ زیبایی جزوه میوه های بسیار پرفروش بوده و معمولا در ویترین ر مغازه ای آن را می توان یافت.

 

نهال به گلابی

 

برای آشنایی بیشتر با نهال به گلابی سعی می کنیم در این مطلب به دو بخش اصلی یعنی؛ مهمترین خصوصیات به گلابی و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از این مطلب ببرید.

عمر مفید:

نهال به گلابی  معمولا در سن ۵-۴ سالگی شروع به باردهی می کند و عمر مفید و صرفه اقتصادی آنها به ۱۰ الی ۲۵ سال می رسد. اما عمر کلی این گونه از درختان به ۵۰ سال می رسد.

رنگ میوه:

میوه این درخت به شکل گرد تخم مرغی شبیه به میوه گلابی است. رنگ آن نیز همانند گلابی زرد طلایی و در برخی از ارقام مایل به سبز است و پوست آن از کرک پوشیده شده است.

تاریخ رسیدن میوه:

 شکوفه های این نهال به گلابی  نسبت به سایر ارقام به و گلابی،  بسیار دیرتر از سایر میوه ها است. برای همین خطر سرمازدگی در به گلابی بسیار کم است. میوه آن را می توان از اوایل مهر ماه تا اواخر آبان برداشت کرد. بهترین موقع برای برداشت میوه به گلاب زمانی است که رنگ میوه زرد و زرد طلایی شده باشد.

 

نهال به گلابی

 

ارتفاع درخت:

نسبت به درختان گلابی که ارتفاع ۷ تا ۱۵ متر دارند، این گونه از ارقام دارای ارتفاع متوسط و کوتاهی دارند. در بهترین حالت ارتفاع آنها به ۴ الی ۵ متر میرسد.

میزان باردهی نهال به گلابی:

بر اساس آمار جهاد کشاورزی از هر هکتار به طور متوسط حدود ۱/۱۱۹۱۷ کیلوگرم میوه می توان برداشت نمود.  در کشور ما مهمترین استانهای پرورش دهنده این نوع میوه عبارتند از : خراسان، فارس و گیلان، اصفهان و کرمان.

 

نهال به گلابی

 

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان:

نهال به گلابی در برابر گرما و سرمای شدید بسیار مقاوم است و قادر است دماهای ۳۰- و ۴۰+ درجه را به خوبی تحمل کنند. سرما زیاد تاثیر خوبی بر میزان باردهی آنها دارد و هر چه مقدار آن بیشتر شود شاهد افزایش محصول نیزخواهیم بود.

نحوه رسیدگی و عمل آوری نهال به گلابی؟

شرایط محیط کاشت:

مناسب ترین مکان برای کاشت نهال به گلابی مناطق سردسیر و گرمسیر معتدل است. این نوع درخت در این مناطق به خوبی رشد کرده و با آن سازگار می شود. کارشناسان کشاورزی اعتقاد دارند نیاز سرمایی به گلابی نسبت به سایر ارقام کمتر است و نیاز سرمایی آن حدود ۱۰۰ تا ۴۵۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتیگراد است.

فواصل کاشت:

فاصله کشت نهال به گلابی حدود ۴ -۵ متر است. برای اینکه بهتر بتوانید از میزان آن باخبر شوید توصیه می شود حتما از افراد با تجربه و متخصصان به خصوص از مشاوران جهاد کشاورزی در این زمینه مشورت بگیرید تا بهترین عملکرد را از باغ به گلابی داشته باشید.

 

نهال به گلابی

 

نیاز به آبیاری:

نهال به گلابی درختی است که نیاز آبی آن خیلی زیاد نیست و به شرایط کم آبی مقاوم است، برای اینکه ریشه های آن بیشتر به عمق نفوذ می کند و به راحتی می تواند از اعماق زمین آب مورد نیاز خود را تامین کند. اما بهتر است نیاز آبی آن را به موقع مهیا کنید تا رشد خوبی داشته باشد.

نیاز به سمپاشی:

از مهمترین آفات نهال به گلابی در کشورمان می توان به آفت هایی نظیر کرم به و پوسیدگی سفید ریشه اشاره کرد، این گونه از آفات دارای چندین نوع هستند که بهتر است برای مقابله آفات از کودهای حیوانی و آلی استفاده شود.

 

نهال به گلابی

 

هرس:

معمولا فرم دهی و هرس کردن نهال به گلابی چند سالی است که در ایران همانند کشور های پیشرفته   مورد توجه قرار گرفته و برای این کار از کارشناسان جهاد کشاورزی کمک گرفته می شود.

 بهتر است ميزان هرس آن در سطح حداکثری قرار بگیرد، برای اینکه هرس کردن درخت به و گلابی به خصوص در سال‌هاى اوليه باعث می شود درخت به خوبی رشد کند و در برابر آسیب های احتمالی مقاوم شود.


نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *