مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال خرمالو نهال خرمالو انبه ای

نهال خرمالو انبه ای

12 جولای 2020
6 697
نهال خرمالو انبه ای

 خصوصیات نهال خرمالو انبه ای

یکی از ارقام بسیار معروف، و در عین حال زیبا و پر محصول خرمالو، نهال خرمالو انبه ای است. این نهال، که به نهال خرمالوی موزی هم شهرت دارد، مانند اغلب ارقام خرمالو، منشا و محل زایشی، آسیایی دارد؛ که در مورد نهال خرمالو انبه ای باید گفت که این نوع خرمالو، که طرفداران زیادی هم دارد ، بومی کشورهای جنوب شرق آسیا، علی الخصوص ژاپن و چین می باشد. دارای میوه ای بسیار درشت و مناسب برای آب و هوای ایران است.

 خرمالو انبه ای

اندازه میوه آن، حداقل به 8 سانتی متر می رسد و شکلی بسیار شبیه به انبه و موز دارد.

اما با توجه به آب و هوای گرم کشورمان، یکی از بهترین و لذیذترین انواع این ژنوتیپ بسیار خاص و چشم نواز، یکی از انتخاب های بسیار مناسب است. اندازه میوه آن، حداقل به 8 سانتی متر می رسد و شکلی بسیار شبیه به انبه و موز دارد.

به طور کلی نهال خرمالو انبه ای و دیگر انواع نهال خرمالو، را در دسته ی خلنگ سانان و رسته ی خرمالوئیان قرار می دهند. بیشتر درختان خرمالو، درختانی هستند که در طول فصول سرد و گرم، سبز باقی می مانند؛ گرچه این نوع نهال ، در طول زمستان طیف بسیار خوشرنگی از رنگ های قرمز و نارنجی و زرد را به نمایش می گذارد و از معدود گونه های خرمالو است که همیشه سبز نیستند.

نیاز به سمپاشی

بنا به منطقه کاشت ، این نهال نیاز به سمپاشی تقریبا کمی دارد. تانن های میوه، کمک شایانی به دفع آفات از میوه می کنند. تانن ها ترکیباتی ارگانیک هستند، که علاوه بر اینکه با ترکیب شدن با، پروتیین پوست خرمالوی انبه ای و بسیاری دیگر از میوه ها، سبب جلوگیری از فساد میوه ، به واسطه ی تحمل آفات و نور زیاد می شوند، شکل پوست خرمالوی انبه ای را، به جنسی شبیه چرم تبدیل می کند.

همین موضوع باعث شده است، که نهال خرمالو انبه ای به عنوان یک نهال زینتی بسیار زیبا، نیز مبدل گردد و رنگ و شکلی بسیار خاص و دلپسند به میوه بدهد.

هرس

با توجه به گلدهی برخی از انواع نهال خرمالو انبه ای ، پیش از مدت یک سال باید توجه داشت که، در هنگام هرس، سهوا این شاخه ها هرس نشوند.

گفتنی است که خرمالو با آن که ساقه اصلی با قدرت تقریبا مناسبی دارد؛ اما دارای شاخه های شکننده و تقریبا سستی است. هرس نمودن این نوع نهال و دیگر انواع خرمالو اهمیت زیادی دارد و می تواند نقش مهمی در باردهی و رشد درخت داشته باشد.

رنگ میوه

نهال خرمالو انبه ای ، دارای میوه هایی است که در زمان بلوغ خود ، دارای رنگ نارنجی بسیار خوشرنگی است. اما بسته به اینکه محصول ، زود برداشت شود یا دیر چیده شود، رنگ میوه متفاوت است. به نحوی که در صورت برداشت زود میوه ی این نهال یا درخت آن، رنگ میوه، تم تیره و تقریبا سبز رنگی دارد. طعم میوه رسیده، شیرین و مزه میوه نارس این نهال تا حدی ترش است.

البته این نکته را نباید فراموش کرد، که خرمالوی انبه ای پس از برداشت از درخت، باید برای رسیدن کامل میوه، مدت معینی را در محیطی تقریبا گرم باقی بماند تا به اوج پختگی و لذیذ بودن خود، دست یابد.

شرایط محیط کاشت

خرمالو، در نواحی گرم کاشت می شود و ارقام بسیار معدودی وجود دارد که از این قاعده مستثنی باشد

به طور کلی، چه نهال خرمالو انبه ای و چه انواع دیگر خرمالو، در نواحی گرم کاشت می شود و ارقام بسیار معدودی وجود دارد که از این قاعده مستثنی باشد. چرا که این نوع نهال ، نیازمند گرما و نور خورشید زیادی است. البته باید توجه داشت، که میزان زیاد آفتاب دیدگی، سبب افتادن میوه های نارس می گردد.

نهال خرمالو انبه ای

میزان باردهی درخت و عملکرد درخت در هکتار

میزان باردهی نهال خرمالو انبه ای ، در صورت رعایت موارد مهمی نظیر آبیاری، کوددهی، سمپاشی و … در مقایسه با انواع دیگر خرمالو ، دارای میزان مناسبی است.

این رقم در سال های نخستین خود توانایی باردهی حدود 15 کیلوگرم را داراست و با به بلوغ رسیدن درخت، این میزان به 80 تا 90 کیلوگرم، به ازای هر درخت می رسد. نهال خرمالو انبه ای  ، قادر به، تولید حداقل 450 تا 1500 کیلوگرم خرمالو، در هر هکتار است. البته بعضی ژنوتیپ های اصلاح شده این نهال، توان باردهی تا 20 تن در هکتار را نیز دارند.

خصوصیات درخت و ارتفاع درخت

این درخت می تواند، تا ارتفاع حدود 8 متر، رشد نماید. همچنین درخت خرمالو انبه ای یا موزی، دارای برگ هایی ساده و بیضی شکل، و با اندازه ای حدود 20 سانتی متر، درازا و عرض 10 سانتی متر است.

نهال خرمالو انبه ای ، درختی با دو پایه  یعنی پایه ی نر و پایه ماده است. البته به تناسب محیط، گل های دارای جنسیت دوگانه نر و ماده نیز، در میان آنها یافت می شود. گل دهی گل های نر بر روی خرمالوی انبه ای، به صورت تجمع 2 الی 3 تایی گل ها کنار یکدیگر است و اندازه ی کوچکتر و جمع و جور تری نسبت به گل های ماده دارند.

گل های نهال خرمالو انبه ای و درخت آن به طور معمول از ست حدود یک سالگی خود را نمایان می سازند. اما در عمل ، دیده شده است که این نهال یا درخت آن قبل از یک سال نیز، آغاز گل دهی می نمایند. در کشور ما، برای کاشت خرمالو انبه ای، از درختان و نهال خرمالو انبه ای هایی بهره گرفته می شود که جنسیتی دوگانه و تر و ماده داشته باشند.

نیاز به آبیاری

خرمالوی انبه ای یا موزی، از نوع درختانی است که تاب آوری و مقاومت تقریبا مناسبی را در برابر کم آبی یا بی آبی دارد. بسته به نوع منطقه، این نوع نهال بین 2 تا 3 بار آبیاری در هفته را در مناطق گرم و در مناطق ساحلی به میزان کمی آب نیاز دارد. به گونه ای که در این مناطق، می توان هر ماه یک بار آن را آبیاری کرد.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

همان گونه که پیش از این عنوان شد نهال خرمالو انبه ای و درخت آن، و تقریبا قریب اکثر به اتفاق ارقام خرمالو، بیشترین بازدهی را در مناطق گرم دارند.

به همین دلیل تحمل گرمای تابستان برای این درخت، چندان سخت نیست. اما در مقابل سرما، اثرات مخربی را بر این درخت دارد . به گونه ای که سرمای بیش از -10 درجه، حتی می تواند درخت را دچار بحران های بسیار، بغرنجی نماید.

بهترین و مناسب ترین میزان فاصله بین درختان خرمالو انبه ای یا موزی، 4.5 متر در 5 متر برای، ارقام پایه بذری خرمالو انبه ای است

فواصل کاشت

بهترین و مناسب ترین میزان فاصله بین درختان خرمالو انبه ای یا موزی، 4.5 متر در 5 متر برای ارقام پایه بذری این نهال است .

 تاریخ رسیدن میوه

میوه ی نهال خرمالو انبه ای یا درخت آن، را می توان در انتهای تابستان یا ابتدای پاییز، برداشت کرد.


خرید نهال خرمالو انبه ای : 

نظرات کاربران

6 پاسخ به “نهال خرمالو انبه ای”

 1. حسین گفت:

  سلام بنده یک عددنهال خرمالو انبه ای درمنزل کاشتم واواسط برج یازده، حدوداً یکماه هست هیچ تغییری نکرده، مشکلی نداره؟ ممنونم ازپاسخگوییتون

  • تولید محتوای آرکاوب گفت:

   با سلام و عرض ادب
   نهال خرمالو کاشته شده از چه نوع ارقامی میباشد؟‌
   نهال خرما به شدت گرما دوست میباشد آیا نور آفتاب به نهال میتابد؟
   و همچنین نوع خاک رو بررسی فرمایید سعی کنین از کودهای پوسیده دامی استفاده کنید و خاک را شخم سطحی بزنین.

 2. شیرین گفت:

  سلام من یک انبه کاشتم الان در عرض دونا 50 سانت شده ولی گلدان کوچک هست باید گلدان رو عوض کنم تا بیشتر رشد کند
  سوال دوم برای میوه دهی باید پیوند بزنم آیا میشه یک انبه دیگه بکارم باآن پیوند بزنم

  • bartarnahal گفت:

   سلام متاسفانه ما درباره مرکبات اطلاعات زیادی نداریم

 3. علی گفت:

  سلام در دمای ۴۱درجه تابستان مناسبه و برای میوه دهی باید باید نهال نر و ماده باشه باشه یا نه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *