مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال زیتون نهال زیتون آمریکایی میشن

نهال زیتون آمریکایی میشن

12 جولای 2020
0 1065
نهال زیتون آمریکایی میشن

 خصوصیات نهال زیتون آمریکایی میشن

نهال زیتون آمریکایی میشن ( Mission ) ، یکی از محصولات زیتون بسیار پرطرفدار و پربازده زیتون است. این نهال، از جمله ارقام بومی آمریکایی است که از آن استفاده های بسیار زیادی در صنایع غذایی می شود. پر مصرف ترین زیتون در آمریکا که بیش از 50 درصد تولید زیتون این کشور را در اختیار دارد. رقم این نهال و میوه ی آن ، آن قدر با کیفیت و مرغوب است، که بازار بسیار پرمصرف آمریکا در حوزه زیتون را ، کاملا در اختیار خود دارد و بیش از 50 درصد کل مصرف زیتون در آمریکا، از این نوع نهال ، تامین می گردد.

زیتون آمریکایی میشن

این نهال، از جمله ارقام بومی آمریکایی است که از آن استفاده های بسیار زیادی ، در صنایع غذایی می شود

روش رایج استفاده

زیتون و میوه ی نهال زیتون آمریکایی میشن ، بیشتر به حالت طبیعی و به صورت کنسروی مورد استفاده واقع می شود. چرا که اندازه بزرگ و مناسب آن و همچنین طعم خوبش، آن را در زمره ی انواعی از زیتون قرار داده است که توجیه اقتصادی برای تولید روغن زیتون، از این رقم را ندارند.

زیتون از دیرباز ، جزو میوه های مدیترانه ای به حساب می آمده است و برخی از بدوی ترین انواع زیتون مانند زیتون سوری، بر اساس حدسیات و گمانه زنی ها، عمری چندین و چند هزار ساله دارند؛ به گونه ای که گروهی معتقدند که قدمت این میوه به زمان حیات حضرت نوح می رسد.

نهال زیتون آمریکایی میشن ، نیز گونه ای اصلاح شده از زیتون های مدیترانه ای است . درخت این رقم دارای تنه ای بسیار قدرتمند است، که بازوها یا شاخه های فرعی ، که زیتون ها بر روی آنها می روید، به آن متصل است.

خصوصیات درخت

نهال زیتون آمریکایی میشن ، و همچنین درخت آن از معدود درختان زیتون است که حالتی عمودی و ایستاده دارند و به همین دلیل ، میوه های آن به راحتی قابل برداشت است. در آمریکا برای برداشت میوه های زیتون میشن، از ماشین های مخصوص استفاده می گردد و ایستاده بودن درخت، این امتیاز بزرگ را برای این رقم ایجاد نموده است، که برداشت میوه های آن به راحتی و سرعت هر چه راحت تر و بیشتر ، صورت گیرد.

در این رقم، شاخه های اصلی که حکم بازوان اساسی نهال را دارند، بر روی تنه ی قوی درخت ، می رویند و بازوها یا شاخه های فرعی، بر روی این بازوان اصلی رشد؛ پیدا می نمایند. برگ ها بر روی هر دو شاخه ی اصلی و فرعی درخت می رویند.

برگ این نهال  ، حدود 3 سال عمر می کند و پس از آن برگ های جدید جای آنها را می گیرند. برگ های نهال زیتون آمریکایی میشن و درخت آن به صورت قرینه، چرمی شکل، و دارای رنگ سبز تیره ای هستند.

زیتون آمریکایی میشن

در کشور ما نیز، این نوع نهال با توجه به مقاومت خوبی که در برابر عوامل جوی دارد، در زمره ی اصلی ترین زیتون های موجود در بازار است.

اندازه برگ های درخت و نهال زیتون آمریکایی میشن

اندازه برگ های درخت و نهال زیتون آمریکایی میشن ، حدود 4 تا 9 سانتی متر درازا و بین 3 تا 3.5 سانتی متر عرض دارند. گل های زیتون بر روی شاخه های اصلی و فرعی درخت می روید و کاسبرگ آن، پس از ریزش گلبرگ های گل زیتون نهال و درخت آن، تبدیل به نطفه اولیه زیتون می شوند.

در کشور ما نیز، نهال زیتون آمریکایی میشن با توجه به مقاومت خوبی که در برابر عوامل جوی دارد، در زمره ی اصلی ترین زیتون های موجود در بازار است و بسیاری از باغداران و کشاورزان این رقم را، به دلیل محاسن بسیار زیادی که دارد و همچنین صرفه اقتصادی بیشتر آن، انتخاب می نمایند.

ارتفاع درخت

زیتون آمریکایی میشن

ارتفاع میانگین درخت بالغ این نهال، حدود 5 متر است.

نهال زیتون آمریکایی میشن ، دارای ساقه ی اصلی قدرتمندی است. این رقم می تواند ارتفاعی حدود 5 تا 7 متر را، تجربه نماید. اما به طور میانگین ارتفاع نهال زیتون مانزانیلا ، در حدود 50 تا 90 سانتی متر و ارتفاع میانگین درخت بالغ این نوع نهال ، حدود 5 متر است.

میزان باردهی درخت و عملکرد درخت در هکتار

میزان باردهی نهال زیتون آمریکایی میشن ، در صورت رعایت موارد مهمی نظیر آبیاری، کوددهی، سمپاشی و … در مقایسه با انواع دیگر زیتون ، دارای میزان مناسبی است. این رقم در سال های نخستین خود توانایی باردهی 15 تا 25 کیلوگرم را داراست و با به بلوغ رسیدن درخت، این میزان به 65 تا 80 کیلوگرم زیتون، به ازای هر درخت بالغ می گردد. این نهال ، در دوران بلوغ خود ، قادر به، تولید 55 تن زیتون ، در هر هکتار است.

نیاز به آبیاری

نهال زیتون آمریکایی میشن ، نسبت به بسیاری از ارقام زیتون که توانایی و دوام کمی نسبت به کم آبی یا خشکسالی دارند، بسیار مقاوم است. اما به طور کلی میزان آب مورد نیاز برای این رقم در بهار 2 لیتر و در تابستان حدود 3 لیتر در هفته است.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان

زیتون آمریکایی میشن

تحمل گرمای تابستان برای این درخت، چندان سخت نیست.

نهال زیتون آمریکایی میشن و درخت آن، و تقریبا قریب اکثر به اتفاق ارقام زیتون، می توانند خود را در مناطق با آب و هوای نه چندان سرد و نه چندان گرم، تطبیق دهند. به همین دلیل تحمل گرمای تابستان برای این درخت، چندان سخت نیست. همچنین سرمای زمستانی نیز، اثر مخربی بر روی این نوع نهال یا درخت آن ندارد، اما اگر از -22 درجه سلسیوس فراتر رود، می تواند درخت و یا نهال میشن را در معرض خطر جدی، قرار دهد.


خرید نهال زیتون آمریکایی میشن :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *