مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال زیتون نهال زیتون شنگه

نهال زیتون شنگه

نهال زیتون شنگه

نهال زیتون شنگه یکی از ارقام پربار زیتون در کشورمان است. این رقم در مناطق گرمسیری رشد بهتری دارد. البته مقاومت سرمایی درختان نیز مطلوب است. همچنین قادر است در برابر اکثر بیماری‌ها و آفات مقاومت بسیار مناسبی از خود به نمایش بگذارد. با آبیاری و رسیدگی به درختان میتوانید میوه‌های خوشمزه و درشت و لذیذ برداشت نموده و درآمدزایی بسیار مناسبی از باغ داشته باشید. باردهی درختان بالغ به 15 تن در هکتار میرسد. عمر اقتصادی این رقم بسیار بالا و تا 50 سال میباشد. این دو مورد از اصلی ترین دلایل خرید نهال زیتون شنگه در باغ‌های سرتاسر کشورمان به حساب میاید.

کشور سازنده

نهال زیتون شنگه یک رقم آمریکایی است. این رقم توسط نهالستان پالیز اصلاح شده و امروزه در اکثر شهرهای کشورمان کشت میشود.

پایه

پایه زیتون برای درختان زیتون شنگه مورد استفاده قرار میگیرد.

فاصله کاشت

الگوی احداث باغ زیتون شنگه به صورت مربعی با ضلع 4 متر مربع میباشد. با کاشت نهال‌ها در فواصل استاندارد اعلام شده؛ نورگیری مناسب تر؛ دریافت بهتر آب و مواد معدنی از خاک و همچنین آبیاری و رسیدگی آسان تر به درختان و در نتیجه افزایش راندمان باغ را برای شما به همراه خواهد داشت.

البته در زمین‌هایی که شیب متمایل جنوبی دارند؛ فواصل کاشت را میتوانید کمتر و 3 در 4 متر مربع در نظر بگیرید.

حداکثر ارتفاع درخت

درختان اصلاح شده زیتون شنگه ارتفاع زیادی ندارند. این رقم قادر است در دوران بزرگسالی بین 3 تا 5 متر رشد کند. از مزایای ارتفاع کمتر درختان؛ برداشت محصولات آسانتر و همچنین رسیدگی به درختان با هزینه‌های کمتر میباشد.

نیاز سرمایی

نیاز سرمایی درخت زیتون شنگه بین 200 تا 800 ساعت است. که در این مدت درختان زیتون شنگه باید در دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد قرار بگیرند. به این ترتیب درختان زیتون از خواب زمستانه بیدار میشوند. و آماده شکوفه زنی و محصول دهی در سال جدید خواهند بود.

دوره سرمایی یا همان نیاز سرمایی درختان زیتون شنگه در فصل پاییز و زمستان برطرف میشود. و افزایش باردهی و مقاومت سرمایی و گرمایی درختان را به همراه خواهد داشت.

عمر اقتصادی

در صورت نگهداری صحیح و حفظ سلامت درختان؛ آبیاری و کوددهی و سمپاشی به موقع و کافی، همچنین سازگاری پذیری درختان با شرایط آب وهوایی و اقلیمی در منطقه باغ شما؛ درختان زیتون شنگه قادرند تا 50 تن در هکتار محصول دهی با کیفیت به همراه داشته باشند.

وزن میوه

زیتون‌های شنگه به صورت بیضی کشیده است. به این نوع زیتون ماری نیز گفته میشود. این رقم به رنگ سبز بوده یکی از بهترین گزینه‌ها برای مصارف تجاری سازی به حساب میاید. به طور متوسط هر 120 تا 140 عدد از زیتون شنگه وزنی برابر 1 کیلوگرم دارند.

ارتفاع از سطح دریا

برای سازگاری بهتر نهال زیتون شنگه با شرایط اقلیمی و آب وهوایی منطقه شما؛ توصیه میکنیم تا درختان زیتون شنگه را در ارتفاع بین 100 تا 700 متر از سطح دریا بکارید. در غیر اینصورت درختان 2 تا 3 سال پس از کاشت ممکن است به طور کلی بسوزند.

مقاومت در برابر آفات

مهم ترین آفات و بیماری‌های که میتوانند حیات درخت زیتون شنگه را با مخاطره مواجه کنند انواع مگس زیتون و کرم سرشاخه خوار هستند. با سمپاشی مرتب سالیانه از درختان در برابر حمله ناگهانی آفات و بیماری‌ها محافظت نمایید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

باردهی نهال زیتون شنگه در سن بلوغ به 15 تن در هکتار میرسد. باردهی این درختان به نحوه مراقبت و رسیدگی درختان وابسته است.

لازم است بدانید باردهی حداکثری درختان از سن بلوغ به بعد آغاز میشود.

شروع محصول دهی

محصول دهی رقم زیتون شنگه از سال سوم به بعد آغاز میشود. این محصول دهی رفته رفته افزایش یافته و پس از رسیدن به سن بلوغ به میزان حداکثری خود میرسد.

رقم گرده افشان

برای انجام بهتر عملیات گرده افشانی لازم است تا در بین هر ردیف 10 تایی از رقم نهال زیتون شنگه؛ یک اصله از سایر ارقام زیتون در باغ بکارید.

مدت آبیاری

نیاز آبی درختان زیتون شنگه نسبتا بیشتر است. این رقم نیاز دارد تا در فصل بهار که فصل رشد درختان است 2 لیتر به ازای هر روز آبیاری شود. در فصل پاییز به علت بارندگی کمتر و گرمای هوا این آبیاری به 3 لیتر در روز میرسد.

با آبیاری درختان به روش آبیاری تحت فشار بابلر؛ علاوه بر افزایش راندمان آبیاری، در مصرف آب نیز صرفه جویی میشود. همچنین از رشد علف هرز در باغ نیز جلوگیری میشود. احتمال انتقال بیماری و آفات در درختان نیز کاهش میابد.

زمان گلدهی

نهال زیتون شنگه یک رقم اصلاح شده است که دیرگل میباشد. این رقم در ماه فروردین گلدهی خود را آغاز مینماید.

جمع بندی

نهال زیتون شنگه یک رقم پرمحصول و زودبازده مناسب برای کاشت در اکثر شهرهای کشورمان است. درخت زیتون شنگه دیرگل است و مقاومت بسیار عالی در برابر اکثر بیماری‌ها و آفات از خود به نمایش میگذارد. این رقم اصلاح شده امروزه با بالاترین کیفیت در نهالستان پالیز تولید شده است. و آماده ارسال به سرتاسر نقاط کشورمان میباشد.

نهالستان پالیز بزرگترین نهالستان تخصصی در شمال غرب کشورمان است. این مرکز با نیم قرن تجربه تحت مدیریت جناب آقای سعید قاسمی دارای مجوزهای معتبر و رسمی از جمله شناسنامه معتبر؛ گواهینامه رسمی و تاییدیه جهادکشاورزی میباشد.

نهال‌های اصلاح شده؛ نهال‌های بذری؛ گلدانی و انواع ژنوتیپ کلیه ارقام میوه در نهالستان پالیز با بالاترین کیفیت تولید و ارائه میشوند.

نهال‌های میوه تولید شده در نهالستان تخصصی پالیز دارای 2 سال گارانتی؛ کارت سلامت؛ گواهی عاری از آفات و کارت قرنطینه میباشند.

برای خرید نهال زیتون شنگه و یا کسب آگاهی از قیمت نهال زیتون شنگه؛ با ما از طریق شبکه‌های اجتماعی، تماس تلفنی و یا حضوری در ارتباط باشید.

از سایر خدمات نهالستان پالیز:

  • ارائه مشاوره رایگان در حوزه نحوه کاشت و داشت و برداشت نهال زیتون و سایر ارقام میوه
  • احداث باغ میوه به صورت حضوری در محل باغ شما در داخل و خارج از کشور
  • ارائه مشاوره تخصصی در حوزه بیماری شناسی و آفت زدایی و نحوه مبارزه و سمپاشی درختان توسط متخصصین گیاه شناسی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *