مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال پسته نهال پسته خوشه ای

نهال پسته خوشه ای

25 تیر 1399
0 917
نهال پسته خوشه ای

مهمترین خصوصیات نهال پسته خوشه ای

امروزه، استان های معروف تولید کننده نهال پسته خوشه ای در کشور تمرکز خوبی روی این قضیه دارند. برخی از آنان به دلیل کیفیت بسیار خوب این نوع از پسته آن را  به خارج از کشور صادر می کنند. طبق آمار جهانی ایران با بیش از ۵۰۰ هزار تن تولید پسته رتبه اول در جهان را دارد بعد از ایران آمریکا با بیش از ۲۰۰ هزار تن در رده دوم و چین نیز در رده سوم جهان از نظر تولید قرار گرفت است.

 

نهال پسته خوشه ای

 

معروف ترین ارقام پسته ایرانی که در جهان نیز مشهور است، نهال پسته خوشه ای است که به علت داشتن مغز بلند و کشیده و درشت خود در بازار جهانی معروف است. این نوع پسته از مهمترین ارقام پسته در زمینه تجارت است و تنها تولید کننده عمده این نوع پسته فقط ایران است.

 

خصوصیات پسته خوشه ای

برای آشنایی بیشتر با نهال پسته خوشه ای سعی می کنیم در این مطلب به دو بخش اصلی یعنی؛ مهمترین خصوصیات پسته خوشه ای، و در بخش دوم به نحوه رسیدگی و عمل آوری آن اشاره کنیم تا بهره لازم را از این مطلب ببرید.

عمر مفید:

نهال پسته خوشه ای از ارقام تجاری به شمار می رود که در ایران پرورش داده می شود، این ارقام دارای طول عمر بالایی هستند. عمر مفید و صرفه اقتصادی آنها از ۵ سالگی شروع و معمولا تا ۴۵ سالگی نیز ادامه دارد.

رنگ میوه:

معمولا پوست سبز متوسط دارد، اما در هنگام رسیدن میوه رنگ پوست سبز به رنگ قرمز تمایل پیدا می کند.

 

نهال پسته خوشه ای

 

تاریخ رسیدن میوه:

 از ارقام زود رس درختان پسته محسوب می شود،  معمولا گلدهی آنها در اوایل فروردین ماه شروع شده و میوه آن از اواسط شهریور ماه قابل برداشت می باشد. به طور متوسط در هر خوشه ۱۸ دانه پسته وجود دارد.

ارتفاع درخت:

نهال پسته خوشه ای دارای قدرت رشد متوسط بوده و بیشتر به صورت گسترده رشد می کند. ارتفاع آنها معمولا ۳ الی ۳.۵۰  متر است.

میزان باردهی نهال پسته خوشه ای:

به طور متوسط می توان از هر هکتار ۶ الی ۸ تن پسته برداشت نمود. اگر بتوان شرایط و محیط مناسبی برای رشد درخت ایجاد نمود این مقدار باردهی افزایش می یابد.

تحمل سرمای زمستانی و تحمل گرمای تابستان:

همانطوری که گفته شد درختان پسته در برابر گرما و سرمای شدید مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و قادر هستند دماهای ۳۰- و ۴۰+ درجه را به خوبی تحمل کنند.

 

نهال پسته خوشه ای

 

نحوه رسیدگی و عمل آوری نهال پسته خوشه ای؟

شرایط محیط کاشت:

نهال پسته خوشه ای به سرمای زیاد زمستان و همچنین گرمای زیاد تابستان حساسیت خاصی ندارد و در برابر هر دو مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. بهتر است این گونه از درختان میوه را در زمین های مرطوب نکارید برای اینکه سازگاری خوبی با آن نداشته و باعث می شود در درخت بیماری صمغ و پوسیدگی ایجاد شود.

فواصل کاشت:

باغداران و افراد با تجربه در این زمینه می گویند، بهتر است در هر هکتار حدود ۵۰۰ الی ۷۰۰ اصل نهال پسته خوشه ای کاشته شود. و فاصله آنها برای کاشت ۳*۳ یا ۴*۴ در نظر گرفته شود.

 

نهال پسته خوشه ای

نیاز به آبیاری:

همانطوری که می دانید نهال پسته خوشه ای  و یا سایر ارقام درختان پسته استقامت زیادی به بی آبی از خود نشان می دهند، اما برای رشد مناسب و نیز باردهی خوب نباید از آب دادن نهال های پسته مخصوصا در سنین ابتدایی کاشت غفلت کنیم. به طور متوسط بهتر است برای آبیاری  نهال های ۱ تا ۳ ساله پسته  در تابستان مدت آبیاری ۷ الی ۱۰ روز و برای نهال های با سن ۳ الی ۶ سال مدت آبیاری ۱۲ الی ۲۰ روز و همچنین برای  درختان بالای ۶ سال به مدت یک ماه آبیاری شود تا رطوبت کاملا به عمق خاک نهال  نفوذ کند.

نحوه عمل آوری نهال پسته خوشه ای

نیاز به سمپاشی:

برخلاف سایر درختان میوه، نهال پسته خوشه ای برای رشد و باردهی مناسب به کود فراوانی احتیاج دارد. اما چه نوع کودی برای آن استفاده شود مهم بوده و سوال خیلی از افراد است. در این خصوص باید گفت که کود دامی خود به تنهایی نیاز درختان پسته را رفع نمی کند و احتیاج به سایر کودهای شیمیایی نیز دارد.

 

نهال پسته خوشه ای

 

هرس:

بهترین هرس برای نهال پسته خوشه ای بریدن شاخه های آفت دار و اضافه درخت است، بهتر است این کار در  زمستان انجام می شود. برای اینکه نهال شما بتواند رشد خوب و نیز باردهی بهتری داشته باشد، کارشناسان این عرصه توصیه می کنند پس از فرم دهی درخت بعد از پیوند و قبل از باردهی، کار شنگ کردن شاخه ها و نیز سر بر داری درخت به موقع انجام شود.

گرده افشان:

بر اساس گفته کارشناسان کشاورزی در احداث باغات نهال پسته خوشه ای، باغدار برای گرده افشانی بهتر باید در قبال ۶ الی ۱۰ درصد از پایه های نر، از پایه های ماده استفاده کند. گرده افشانی درختان پسته معمولا توسط باد انجام می شود.


خرید نهال پسته خوشه ای :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *